Patříte taky mezi ty, kteří raději fotí mobilem? Fotograf Honza Kováč vám prozradí pár fíglů jak na to

Patříte taky mezi ty, kteří raději fotí mobilem? Fotograf Honza Kováč vám prozradí pár fíglů jak na to

I když byly jeho představy o focení mobilem úplně jiné, a ještě před pěti lety by ho nenapadlo telefon použít na focení lepších fotek, doba se posunula a nyní připravuje kurzy, které vás naučí dělat špičkové fotky vaším telefonem.

„Pro mě, nadšeného fotografa, který si vždy zakládal na kvalitním vybavení a přikupoval stále novou techniku, to bylo těžce pod úroveň. Telefon jsem vždy používal na telefonování, internet, trochu na hry a možná na vyfocení nějakého dokumentu, který jsem si potřeboval rychle zaznamenat. Ale na focení lidí a čehokoliv jiného bych mobil nikdy nebral,“ vypráví o svých zkušenostech Honza Kováč.

Telefon na focení podle něj vždy používali spíše ti, kteří neměli na foťák peníze a žádné fotografické dovednosti. Ve své fotoškole sice měl vždy otevřený kurz pro jedince, které alespoň naučil ostřit prstem, upravit světlo, pár kompozičních pravidel, aby se opravdu jen necvakalo, ale nic světoborného se podle jeho slov od snímků nečekalo. Změna přišla před čtyřmi lety.

„Potřeboval jsem tehdy nový mobil a slyšel jsem, že mobily Huawei mají celkem slušný foťák, tak jsem si řekl, že to vyzkouším. Koupil jsem si Mate Pro a řekl jsem si, že si ze srandy vyzkouším porovnat fotku telefonu a mého proti foťáku Fujifilm, který i s objektivy přišel skoro na 100 tisíc. Vyfotil jsem v kuchyni svého synka oběma fotoaparáty - mobilem i foťákem. Zhruba ze stejného úhlu a podobnou kompozici. Nutno říct, že jsem si oba stroje nastavil v manuálním režimu a fotil do digitálního negativu, tedy RAWU. I na mobilním telefonu jsem použil své know-how fotografa, abych dosáhl opravdu těch nejlepších výsledků. Fotky jsem vložil do počítače a to, co jsem uviděl, mi doslova vyrazilo dech! Fotka z mobilu vypadala lépe než z mého drahého foťáku,“ popisuje fotograf své zkušenosti. „Nejen na první pohled, ale i po důkladném zvětšení na 100 procent a prozkoumání detailů fotky. Vlasy byly ostřejší, barvy byly lepší. V tu chvíli se mi zhroutil svět a nemohl jsem se z toho vzpamatovat, protože to pro mě jako zarytého fotografa byla opravdu veliká rána,“ dodává Honza Kováč.

Jan Kováč / foto: se svolením J.Kováče 

Byl to pro něj historický okamžik, ve kterém si uvědomil, že člověk pro to, aby měl skvělé fotky své rodiny, krajinek i přírody, už nepotřebuje drahé profi vybavení.

„Když jsem však udělal nový test a nechal mobilní telefon v automatickém režimu, tedy nenastavoval jsem si manuálně žádné funkce a nefotil ani do RAWU, fotka byla podstatně horší než z fotoaparátu. V tu chvíli vznikla v mé hlavě myšlenka na nový koncept kurzu focení mobilním telefonem. Musím učit lidi, co fotí mobilem, pracovat v plně manuálním režimu a ukládat své snímky do RAWu. Jen tehdy mají šanci udělat srovnatelnou nebo mnohdy i lepší fotografii než ti, kteří fotí drahým foťákem,“ doplňuje fotograf svou prvotní myšlenku na vznik kurzu špičková fotka mobilem. A i když si byl vědom, že kvalita fotografií roste také s cenou mobilního telefonu, najdou se i takové, které stojí kolem 5 tisíc a fotí opravdu výborně. Tedy za podmínek, pokud je člověk umí správně nastavit.

Od té doby, co Honza Kováč přišel na myšlenku fotit telefonem tak, aby fotky byly opravdu kvalitní a krásné, odzkoušel desítky telefonů různých cenových kategorií a odučil desítky kurzů focení mobilním telefonem, aby si tuto teorii ověřil. I své dovolené, rodinné akce a krajinu začal fotit vlastním mobilem a zjistil, že nikdo nepoznal, že fotky nejsou z jeho foťáku, ale pouze z telefonu.

„Proto jsem se rozhodl, že tento nový koncept vložím do online vzdělávání a natočil jsem kurz Špičková fotka mobilem, kde lidi učím fotit telefonem podobným způsobem, jako by to byla drahá zrcadlovka, tedy v plně manuálním režimu a do RAWu. Můj kurz si za první dva roky od spuštění koupilo více než 5 000 spokojených fotografů a mé lekce zdarma si stáhlo více než 120 000 lidí. Takový hlad je po focení mobilním telefonem!“ zakončuje Honza Kováč příběh o tom, jak celý kurz vznikl.

Naši čtenáři mají nyní možnost koupit si tento kurz za 1 387 Kč oproti jeho původní ceně 2 187 Kč a navíc dostanou ke kurzu bonusy v hodnotě 2 430 korun. Každý měsíc v tomto kurzu navíc přibude nový tip na focení, aby fotografové neusnuli na vavřínech a stále se měli možnost rozvíjet. A my pro naše čtenáře každý týden připravujeme ve spolupráci s fotografem Honzou Kováčem krátké fotografické tipy, díky kterým zlepšíte své fotografické dovednosti.

Kurz Špičková fotka mobilem, který vás naučí fotit i vaším mobilem fotky, za které by se nemusel stydět ani profík, koupíte TADY.

Mohlo by vás zajímat
Sledujte náš Instagram