Po mladším vzhledu touží ženy i muži. Jaké zákroky jsou v Česku nejžádanější?

Po mladším vzhledu touží ženy i muži. Jaké zákroky jsou v Česku nejžádanější?

První známky stárnutí se začínají objevovat už kolem 25. roku života. Pokožka ztrácí elasticitu, svěžest a začínají se objevovat první vrásky. Touha po tom vypadat co nejdéle mladě zvyšuje zájem Čechů o omlazovací procedury. Plastická chirurgie nabízí pestrou škálu zákroků, které tváři uberou i celou dekádu.

 

Během života začíná tělo ztrácet schopnost vytvářet si kolagen, díky kterému je pokožka pevná a vypadá mladistvě. Mezi dvacátým a třicátým rokem přicházíme o zhruba procento kolagenu v těle ročně. S přibývajícím věkem se úbytek kolagenu v těle zvyšuje. Například u žen během prvních čtyř let menopauzy tvorba kolagenu klesá až o 30 procent. To způsobuje viditelné známky stárnutí, které jsou nejznatelnější zejména v obličeji. Češi vyhledávají stále častěji omlazující zákroky. 

Po mladistvém vzhledu touží čím dál mladší lidé 

„Metod pro omlazení obličeje nabízí estetická medicína a plastická chirurgie celou řadu. Mezi oblíbené neinvazivní metody patří výplně kyselinou hyaluronovou, aplikace botulotoxinu nebo laserová ošetření. Ne vždy jsou ale neinvazivní zákroky dostačující. Pokud jsou známky stárnutí příliš výrazné, jsou vhodnějším řešením chirurgické zákroky. Ty se provádějí buď v celkové, nebo lokální anestezii. Do popředí se v posledních letech stále více dostává metoda deep plane facelift. Hlavní benefit spočívá ve zpevnění a posunu tkání v hlubších vrstvách. Výsledný efekt je přirozenější, bez viditelného tahu v obličeji, a především velmi stabilní. Vydrží minimálně 10 a více let po zákroku,“ popsal Pavel Kobzík, plastický chirurg.

S tím, jak rostou nároky na vlastní vzhled, snižuje se také věková hranice klientů toužících po mladistvém vzhledu. „Ještě před několika lety se jednalo převážně o klientky a klienty po padesátce. Dnes se věková hranice posunula spíše ke čtyřicítce, ale výjimkou nejsou ani mladší. To je dáno zejména zvyšujícími se nároky na vlastní vzhled i možnostmi plastické chirurgie,“ popsal Pavel Kobzík. Facelift patří k nejoblíbenějším plastickým operacím. Do rukou plastických chirurgů se svěřují nejen ženy, ale i muži. A právě počet mužských klientů se zvyšuje. „Je to dáno rostoucím trendem péče o mužský zevnějšek, ale i všeobecným trendem dlouhého mládí, k čemuž patří i svěží, odpočinutý a mladistvý vzhled. Dalším faktorem, který ovlivňuje zvyšující se zájem mužů, je vývoj plastické chirurgie – řada zákroků je téměř bezbolestná, provádí se ambulantně a rekonvalescence není nijak náročná nebo zdlouhavá,“ doplnil operatér.

foto: Pexels / Anna Shvets

Trendem posledních let je přirozený vzhled a kombinování více výkonů najednou

„Konkrétně při faceliftu to bývá nejčastěji přenos vlastního tuku na doplnění objemu ve tváři, zvýraznění lící nebo zjemnění nosoretních vrásek. Dále facelift často spojujeme s operací horních nebo dolních víček. V posledních letech pozorujeme posun k maximální přirozenosti. Klienti nevyhledávají extrémy, ale naopak je smyslem zachovat jejich přirozenou individualitu a vzhled jen vylepšit,“ uvedl Pavel Kobzík.

Podstoupit plastickou operaci obličeje lze kdykoli během roku. Je ale třeba počítat se zvýšenou pooperační péčí. „Před každou estetickou operací, včetně faceliftu, je vhodné jíst stravu bohatou na bílkoviny a užívat kolagenové doplňky stravy. Také radíme klientům, kteří se potýkají s výkyvy tělesné váhy, aby operaci podstoupili až tehdy, kdy je dlouhodobě stabilní. Tím předejdeme tomu, aby se následným zhubnutím nebo přibráním narušil výsledek operace. Zákrok je možné podstoupit během celého roku. Letní měsíce mnohdy volí například lidé pracující ve školství nebo maminky, které mají děti na prázdninách. Je však třeba počítat s jistými omezeními. Zvláště důležitá je ochrana jizev před slunečním zářením, vynechání koupání či sportování na několik týdnů,“ vyjmenoval Pavel Kobzík.

TOP 5 omlazujících plastických operací

Které omlazující plastické zákroky jsou u nás nejčastější? Určitě vás nepřekvapí operace horních a spodních víček, nebo doplnění chybějícího objemu ve tváři pomocí vlastního tuku. Mezi další patří i omlazení obličeje metodou deep plane facelift, neck lift pro mladistvější krk a bradu, ale také lip lift při poklesu horního rtu.

Mohlo by vás zajímat
Sledujte náš Instagram