Pokoj pro školáka: Tipy, jak chytře skloubit prostor na hraní i učení

Pokoj pro školáka: Tipy, jak chytře skloubit prostor na hraní i učení

Když mají děti svůj vlastní prostor na učení, mohou si vytvořit pozitivní studijní návyky a lépe se soustředit. Přesto se řada dětí píše úkoly u jídelního stolu nebo se učí v různých částech domu – vyjma dětského pokoje. Přitom právě to je pro děti to nejvhodnější místo, kde se učí soustředění, organizaci a zodpovědnosti.

 

Jak ale prostor, který doteď sloužil jen na hraní zařídit tak, aby v něm byla chuť také na školní povinnosti? Není to jen o tom, jaký nábytek a dekorace vyberete, ale také o jeho rozmístění, barvách, osvětlení a pohodlí.

Pokoj pro školáka rozdělte na zóny

  • Pro každou zónu použijte jiné barvy: světlé barvy a přírodní tóny v učební zóně, jemné a uklidňující barvy v spací zóně, a živé, veselé barvy v herní zóně.
  • K rozdělení použijte třeba i nábytek - knihovny, regály, nízké skříňky - který bude sloužit jako přirozený předěl.
  • Skvěle bude fungovat i rozdělení zón kobercem a dekoracemi. Jednoduše každou zónu dekorujte specifickým způsobem – například plakáty nebo obrázky na stěnách, které odpovídají aktivitám v dané zóně.

Jaký nábytek vybrat do pokoje pro školáka

Investujte do rostoucího nábytku

Tento nábytek se přizpůsobuje růstu dítěte, a navíc ho nemusíte co dva tři roky měnit, jak školák poroste. Nastavitelný stůl a židle podporují správné držení těla, což pomáhá předcházet zdravotním problémům spojeným s nesprávným sezením.
Rostoucí nábytek poroste spolu s dítětem klidně až do studentských let / foto: se svolením Bonami

Jak vybavit zónu pro učení:

  • Psací stůl: Měl by mít nastavitelnou výšku a ideálně také naklápěcí pracovní desku. Důležitým prvkem je také dostatek úložných prostorů v podobě zásuvek a přihrádek, které pomáhají udržovat pracovní plochu organizovanou a čistou.
  • Ergonomická židle: Měla by mít možnost nastavit výšku sedáku a hloubku opěradla, aby se přizpůsobila růstu dítěte. Podpora bederní páteře je klíčová pro správné držení těla. Židle by měla být také otáčecí a na kolečkách, aby se dítě mohlo snadno pohybovat a přizpůsobovat svou pozici podle potřeby.
  • Organizéry na stůl: Udržování pořádku na pracovním stole je důležité pro efektivní učení. Pořiďte proto dostatek stolních organizérů na tužky, pera, pravítka a další školní potřeby.
  • Police a regály: Kombinace otevřených a uzavřených polic je ideální – otevřené police pro často používané předměty (učebnice, sešity, psací potřeby) a uzavřené skříňky nebo zásuvky pro méně často používané věci (např. hudební nástroje) pro lepší přehlednost a pořádek.
  • Praktické doplňky: Magnetické a korkové nástěnky nebo psací tabule pomohou školákovi jak s organizací, tak s učením. Může na ně umístit školní rozvrh, seznam domácích úkolů nebo si poznamenat kroužky, narozeniny atd.
  • Technologické doplňky: Používá-li vaše dítě k učení tablet nebo počítač, zajistěte, aby mělo vhodné místo pro jejich umístění a dobíjení. Nezapomeňte na nastavitelný držák na tablet nebo notebook, aby si mohlo nastavit výšku a úhel. Hodit se budou také kabelové organizéry, které zabrání jejich zamotání.
Bonami tip: Přidejte do pokoje pro školáka gymnastický míč. Poslouží nejen jako alternativní sezení, ale také jako prostředek pro uvolnění energie a zlepšení držení těla. Sezení na míči podporuje rovnováhu a aktivuje svaly trupu, což může být prospěšné pro zdraví páteře.
Postel ve spací zóně (modrá) umístěte čelem ke dveřím pro dobrý výhled na celý pokojíček. Herní (žlutá) a učební (béžová) zónu oddělte, aby školáka při učení nerozptyloval pohled na hračky / foto: se svolením Bonami
 
"Pro školáky je ideální výmalba v pastelových barvách, které vytvářejí klidnou atmosféru. Tapety s jemnými geometrickými vzory, přírodními motivy nebo edukativními prvky, jako jsou mapy světa, mohou podnítit dětskou fantazii a učit zábavnou formou," říká Veronika Gajdošová, Bonami Interior Designer.
V zóně, kde se dítě učí, pamatujte i na volnočasové aktivity, kterými se dítě zabaví během pauzy od učení / foto: se svolením Bonami

Jak vybrat postel do pokoje školáka

Optimální velikost dětské postele je 80 x 200 cm nebo 90 x 200 cm. Velmi důležitým bodem je i matrace. Jak ji vybrat se dozvíte v tomto videu. Z takové postele dítě neodroste a může v ní spát až do studentských let. Řešíte-li v dětském pokoji každý metr čtvereční, koukněte na vyvýšené postele, pod nimiž se dá vytvořit plnohodnotný prostor pro školáka.

Kam umístit postel v dětském pokoji?

Aby se vašemu dítku dobře spalo, pamatujte při umístění postele na následující:
  • Z postele musí býtdobrý výhled na celou místnost a vidět na dveře, aby se cítilo více v bezpečí.
  • Nad postel nebo vedle ní neumisťujte žádné nevyhovující předměty (např. svítidlo, polička nebo těžká závěsná dekorace), které by mohly dítěti spadnout na hlavu nebo o které by mohlo v noci cestou na toaletu zakopnout.
  • Postel neumisťujte pod okno. Bude pak k němu horší přístup a navíc může v dítěti vzbuzovat menší pocit bezpečí.
  • Řídit se můžete také principy feng shui, což může být nápomocné, hlavně pokud vaše dítě hůře usíná nebo se často budí.
Optimální velikost dětské postele je 80-90 x 200 cm / foto: se svolením Bonami

Tipy pro osvětlení místa pro učení

  • Osvětlení v této zóně musí poskytnout dostatek světla pro různé činnosti. Pracovní stůl proto umístěte blízko okna, aby dítě mohlo využívat denní světlo. Přirozené světlo je pro oči nejpřirozenější a pomáhá udržovat pozornost a náladu. Případný nadbytek lze eliminovat pomocí dětských rolet.
  • Hlavní stropní světlo by mělo osvětlovat celý pokoj rovnoměrně. Ideální jsou stropní svítidla s rozptýleným světlem, které minimalizují stíny. Stolní lampu pořiďte nejen s nastavitelným ramenem a otočnou hlavou, ale také s nastavitelnou úrovní jasu i teplotou světla.
  • Pro učení je ideální chladnější bílé světlo (kolem 4000-5000 K), které podporuje koncentraci a produktivitu. Lampa by měla mít dostatečný jas (alespoň 500-800 lumenů), aby zajistila dobré osvětlení bez oslnění.
  • Kde bude třeba, doplňte osvětlení dalšími světelnými zdroji, jako jsou nástěnné lampy nebo LED pásky, které mohou osvětlit tmavé rohy a dodat prostoru příjemnou atmosféru.
Dekorativní světýlka se postarají o osobitý dětský pokojíček / foto: se svolením Bonami

5 závěrečných tipů, jak vylepšit pokoj pro školáka

1. Nechte vašeho školáka, ať si pracovní prostor ozdobí podle svého vkusu – samolepkami, obrázky, osobními předměty nebo dekoracemi, které ho motivují a inspirují.

2. Přidejte nenáročné pokojové rostliny jako sukulenty, sanseviéra (tchýnin jazyk), nebo filodendron, které se snadno udržují a které mohou zlepšit kvalitu a vlhkost vzduchu.

3. Hledáte-li flexibilitu, zvolte nábytek na kolečkách, skládací stoly a židle nebo modulární nábytek. Snadno tak změníte uspořádání pokoje pro školáka, podle jeho aktuálních potřeb.

4. V místě, kde se dítě učí, by neměl chybět prostor pro přestávky mezi učením. Místo hraček, které by mohly dítě rozptýlit, zařaďte spíše kreslicí, čtecí, hudební nebo jiný kreativní koutek.

5. Zvažte zvukově izolační prvky nebo tlumící panely, aby se děti mohly soustředit na učení a úkoly. Jednou z možností je například koberec, který má mimo jiné i tu vlastnost, že eliminuje ozvěny a navíc poskytne příjemný pocit pod nohama.

Palanda je v pokoji pro dva školáky skvělým řešením / foto: se svolením Bonami
Mohlo by vás zajímat
Sledujte náš Instagram