Práce s epoxidem není snadná, i když se to může na první pohled zdát, říká spolumajitelka značky MONIQ design

Práce s epoxidem není snadná, i když se to může na první pohled zdát, říká spolumajitelka značky MONIQ design

Dřevěné kousky propojené s krásou epoxidu v dnešní době jistě neunikají naprosto nikomu. Vytvořit však takový design například na jídelním stole, je náročný a poměrně dlouhý proces, do kterého se pustili dva mladí a nadějní podnikatelé Monika Holemá a Martin Hubáček. 

Rozjet vlastní firmu je velký a často ne úplně snadný krok, co vás k tomu s partnerem vedlo?

Oba jsme podnikatelé s několikaletou praxí ve svých oborech. Já se specializuji na marketing a copywriting, zatímco můj partner Martin se věnuje řemeslným pracím a rekonstrukcím interiérů. Díky našim zkušenostem jsme zvládli přechod na společné podnikání poměrně lehce. Rozhodli jsme se založit něco našeho, a tak vznikla značka MONIQ design.

Čím vším se zabýváte? 

Naše podnikání zahrnuje výrobu různých designových výrobků, včetně masivního nábytku a doplňků z epoxidové pryskyřice, jako jsou stoly, stolky, podnosy a prkénka. Kromě toho nabízíme také malované abstraktní obrazy, epoxidové hodiny a další doplňky pro interiér. Zákazníci mohou využít nejen našich výrobků, ale také řemeslných a designových služeb. Specializujeme se na celkový design interiéru, od betonových stěrek, světelných podhledů, akustických lamel až po designové návrhy interiérů.

Nejsme jen milovníci dřeva, ale i řemeslných prací a umění, to vše jsme spojili do jednoho celku. Když si u nás například zákazník objedná stůl a chce v celém setu i prkénko, podnos, hodiny a obraz, tak vše uděláme ve stejných barvách, aby to k sobě ladilo.

Rádi tvoříte s epoxidem, vznikají tak jedinečné kousky dřeva jako stoly ve všech velikostech a podobách. Jak dlouho takový kus nábytku trvá vyrobit? Jak se s epoxidem pracuje? 

Výroba epoxidového jídelního stolu na zakázku trvá obvykle mezi 2-3 týdny, avšak délka výroby závisí na výběru dřeva a podnoží ze strany zákazníka, stejně jako na náročnosti celého procesu. Rovněž hraje roli, kolik objednávek máme v pořadí. Nicméně většinou dokážeme dodat hotový výrobek v rámci 3-6 týdnů a naši zákazníci jsou vždy spokojeni s výsledkem. Práce s epoxidem není snadná, i když se to může na první pohled zdát. Jde o precizní chemickou směs, kterou je nutné správně odvážit, promíchat a nalít. Při práci s nezatuhnutým epoxidem je třeba nosit ochranné pomůcky. V dílně to může vypadat jako v laboratoři (smích) a v následujících dnech probíhá broušení, lakování nebo olejování. Celý proces je poměrně složitý, a pokud není proveden správně, může dojít k prasknutí epoxidu, nebo dokonce k jeho zapálení.

Jak vás napadlo spojit malování obrazů s epoxidovými výrobky?

Vzniklo to tak nějak přirozeně, já maluji již od dětských let a vytvářet obrazy na zakázku byl v budoucnu můj cíl. Rozhodli jsme se proto spojit umění, design a řemeslo do jednoho celku, čímž poskytujeme našim zákazníkům nejen praktické a estetické řešení pro jejich interiéry, ale i originální umělecké kousky. Nikdo jiný v našem oboru takový koncept nepropojuje, což nám dává konkurenční výhodu a možnost účastnit se různých výstav. Slogan „Epoxidové umění do vašeho domova“ přesně vystihuje naše motto a umožňuje nám prezentovat se nejen jako firma na výrobu nábytku, ale také jako tvůrci umění a designu.

Monika Holemá a Martin Hubáček / foto se svolením MONIQ design 

V květnu vás čeká první výstava v Olomouci v Šantovce, jste ni připraveni a jak se těšíte? 

Těšíme se moc! Je to zase něco nového. Připravujeme produkty k vystavení, tvoříme letáčky, vizitky, menší propagaci, prostě vše, co by mohlo vést k úspěšné výstavě. Rádi uvidíme každého, kdo nás přijde navštívit od 15. 5. do 21. 5. v nákupním centru Šantovka Olomouc v 1. patře obchůdek Star(t)s. Můžete si zde zboží prohlédnout, zakoupit nebo objednat jiné na zakázku.

Jak máte přerozdělené práce ve fungování firmy?

Je to různé, ale primárně se starám o objednávky, e-maily, e-shop, fotografování, marketing i reklamu a k tomu maluji obrazy nebo tvořím menší epoxidové výrobky. Partner zase pracuje na výrobě epoxidových stolů všech velikostí a pak je zákazníkům rozváží.

Jak těžké je prosadit se na dnešním trhu? 

Každé nové podnikání se potýká s konkurenceschopností a přináší těžkosti. Naše firma funguje už rok, a to jsme teprve před měsícem spustili marketing a webové stránky. Měli jsme velké štěstí, že nás naši první dva zákazníci doporučili dál, a tak jsme postupně získávali další a další zakázky. Díky tomu jsme se rozrostli a náš sortiment jsme rozšířili o epoxidové hodiny, podnosy a prkénka, ale i malované abstraktní obrazy.

Pracujete jen se dřevem nebo i dalšími materiály? A co vás na této tvorbě baví nejvíc? 

Pracujeme převážně se dřevem, epoxidem, kovem, ale i akrylem, olejem, malířským tmelem a barvami. Nejvíce nás asi baví ta volnost, můžeme oba tvořit to, co nás naplňuje. I když to zní jako klišé, tak když děláte práci, kterou máte rádi, pak se vaše práce stane spíše koníčkem.

Jaké to je pracovat se svým partnerem. Není toho společně stráveného času někdy trošku moc? 

Občas ano (smích), ale i když spolu podnikáme, tak se někdy stane, že se nevidíme i celý den. Každý si jde za tím svým – já do ateliéru a přítel do dílny. Jindy zase společně vymýšlíme návrhy, ladíme barvy i materiály nebo chystáme marketingové kroky. V minulosti jsme se vídali málo, protože každý podnikal v tom svém, tak jsme naopak rádi, že si můžeme užít společně strávený čas, i když jde o práci.

Jaké plány máte do budoucna a kde vás mohou zákazníci najít?

Naše ambice a plány nás vedou až do zahraničí, rádi bychom nabízeli naše produkty na zahraničním trhu. Také plánujeme rozšířit sortiment nebo účastnit se dalších výstav. Zákazníci nás mohou najít na našich webových stránkách www.moniqdesign.cz nebo na sociálních sítích IG a FB.

 

Mohlo by vás zajímat
Sledujte náš Instagram