150. výročí ikonických Levi’s® 501®

150. výročí ikonických Levi’s® 501®

V lednu 2023 startuje celoroční oslava 150. výročí nejslavnějších džínů světa s číslem 501®.

HISTORICKY

To, co začalo jako patent na měděné nýty v roce 1873, se za 150 let vyvinulo v nejikoničtější součást našich šatníků, která v průběhu historie měla obrovský vliv na vnímání módy. Kus látky jako synonymum pro porušování zajetých pravidel. I tak se dají popsat 501® džíny, které boří hranice i kulturní rozdíly. Jde o pravý originál, který si zamilovalo už několik po sobě jdoucích generací a přijaly ho za svůj.  

Zdroj: se svolením Levi's

I když popularita džínů od prvního patentu rychle rostla, ještě do roku 1918 byly výdělky Levi Strauss & Co spíše nižší. Synovci Levi Strausse, bratři Sternové, převzali firmu po jeho smrti a spolu s novým vedoucím výroby Miltonem Grunbaumem se začali soustředit na zvýšení odolnosti materiálu, ze kterého byly 501® vyráběny. Navíc přidali další vychytávky v podobě poutek na pásek, které reagovaly na soudobé požadavky pánské módy a vycházely z toho, že značka opravdu naslouchala potřebám svých zákazníků. Do roku 1925 si vylepšené 501® Originals džíny vybudovaly natolik silné místo, že se to výrazně projevilo i na výdělcích firmy. 

Zdroj: se svolením Levi's

Během 30. let se Levi’s® džíny staly běžnou součástí pracovních šatníků v západním světě. Jelikož už byly značně populární i mezi kovboji a rodeo jezdci, začal Levi’s® využívat ve svých reklamách romantický obraz Západu. Vogue dokonce vydal článek, ve kterém doporučoval Levi’s® 501® džíny ženám jako nejlepší oblečení během prázdniny na rančích, což byl tehdy populární trend trávení léta. V roce 1939 si 501® oblékl John Wayne ve filmu Stagecoach, čímž se odstartovala dlouhodobá spolupráce s Hollywoodem.

Zdroj: se svolením Levi's

 

Svoboda a styl 

Po Druhé světové válce si pak 501® džíny skutečně přišly na své. Už nešlo o pouhý kus pracovního oblečení, ale s lehce zúženým střihem a bez již zbytečných prvků, jako byly knoflíky na šle, se staly součástí každodenní módy. Ať už jste se ocitli v motoristickém klubu, či ve skupině umělců, hudebníků, nebo teenagerů, všichni na sobě měli 501® Originals a užívali si především jejich praktický styl a velkou výdrž. Mezikulturní ikonu z nich pak učinil Marlon Brando v roce 1953 ve filmu The Wild One.

V průběhu 70. a 80. let se 501® džíny staly již globální ikonou. Najdete je ve skříních jak punkových subkultur, tak i "lepších" rodin. Ve Východním bloku platily doslova za měnu, se kterou se podpultově obchodovalo. V Japonsku se s nástupem obrovské popularity vintage módy z 501® Originals stal uctívaný předmět. Hudební hvězdy jako Kate Bush nebo Kim Gordon je nosily roztrhané, zatímco hiphopeři jako Run D.M.C. a N.W.A je měli raději naškrobené a v tmavším denimu. Steve Jobs je nosil, stejně jako motorkáři v Oaklandu, etnické minority v L.A., nebo intelektuálové v Paříži. Prostě všichni.

Až po současnost

V roce 1999 je magazín Time jmenoval "módním kusem 20. století". S touto nálepkou vstoupily do 21. století, kde dál pokračují ve svém příběhu globální šatníkové ikony. Na začátek roku 2023 představují dva nově modely 501® '54 pro muže a 501® '81 pro ženy, čímž jen dokazují, že umí stále reagovat na současné trendy. Tím ale 501® novinky tento rok nekončí a v průběhu celého 2023 se budou postupně odhalovat nové střihy inspirované Levi’s® archivy. Budoucnost tak slibuje dalších 150 let s 501® jako s jedním z nejbytelnějších, nejprogresivnějších a nejvíc stylových kusů kalhot, které kdy kdo navrhl.

Mohlo by vás zajímat
Sledujte náš Instagram