5 důležitých věcí, které byste měli vědět, než začnete vybírat čističku vzduchu!

5 důležitých věcí, které byste měli vědět, než začnete vybírat čističku vzduchu!

Čističky vzduchu se stávají neodmyslitelnou součástí interiérů. Vytvářejí z našich domácností zdravou oázu i uprostřed velkoměst či regionů se znečištěným ovzduším. Díky moderním technologiím dnes navíc nabízejí dokonalou filtraci a pokročilé funkce. Jestliže nad pořízením tohoto přístroje také uvažujete, poradíme vám, na co se při výběru zaměřit.

1. Není filtrace jako filtrace!

Pokud se pustíte do výběru čističky, patrně první věc, která vás v široké nabídce zaujme, jsou různé typy filtrů. Jak se v nich ale vyznat? Jestliže je vaší nejvyšší prioritou odstranění alergenů, pak jednoznačně volte HEPA filtraci. Tento filtr pevných mikročástic mechanicky zachycuje velmi drobné pevné částice již od velikosti 0,1 mikrometru – dokáže tak ze vzduchu odstranit 99,95 % nežádoucích nečistot včetně plísní, bakterií, virů a alergenů. Dále existují takzvané pračky vzduchu, které mají vodní filtr – jejich primárním úkolem je však spíše zvlhčovat ovzduší než jej čistit. Dokážou totiž zachytit jen některé větší nečistoty, proto mají mnohem nižší čistící účinnost než čističky vzduchu. Dále se můžete setkat s aktivním uhlíkovým filtrem, který dokáže díky husté vrstvě grafitových krystalů zachytit těkavé organické sloučeniny a plyny jako NO2. V našich domácnostech vznikají různé výpary při vaření, ve vzduchu zůstávají i zbytky z úklidových čisticích prostředků, pozůstatky z hořících svíček či vonných tyčinek, cigaretový kouř a při větrání vpouštíme do útrob místností zplodiny aut a řadu dalších plynných nečistot, se kterými si aktivní uhlíkový filtr dokáže poradit. 

Tip: Čistička v sobě může kombinovat různé filtry. Například čističky s kombinovanou HEPA a uhlíkovou filtrací zachytí jak mikroskopické pevné částice, tak i znečišťující plyny. 

2. Na velikosti záleží!

Při výběru čističky je velmi podstatné si zodpovědět otázku: V jaké místnosti ji budete využívat? Ideální je mít v každé místnosti jednu, abyste ji nemuseli přenášet, pokud ji ale přenášet plánujete, berte v potaz největší pokoj v domě. Čím je pokoj větší, tím by měl být vyšší výkon. Zajímavostí je, že testování čističek podle průmyslových norem probíhá v malé laboratoři o objemu 27 m3 – což je mnohem menší prostor než průměrný obývací pokoj. Tyto výsledky se pak použijí ke stanovení doporučené velikosti místnosti, a to pouze na základě teoretické rovnice. Obecně se udává, že objem místnosti (podlahová plocha krát výška) by za hodinu měla čistička přefiltrovat přibližně 2,5krát, u alergiků 4krát. Inženýři společnosti Dyson však navrhli test POLAR tak, aby předčil průmyslový testovací standard (měření filtrace, detekce a cirkulace) a bylo tím zajištěno správné čištění celé místnosti, nikoliv jen vzduchu v blízkosti čističky. Díky technologii Air Multiplier jsou čističky Dyson multifunkční, zajišťují čištění a funkci ventilátoru, jakož i ohřev nebo zvlhčování. Vyfukováním silného proudu čistého vzduchu, které bylo testováno v prostoru o objemu 81 m3, zajišťuje rovnoměrné vyčištění v celé komoře simulující skutečnou místnost. 

Tip: Například v obýváku, kuchyni nebo dětském pokoji, kde se pohybujete po celé místnosti a pobývá zde více lidí, se vyplatí čističky, které dokážou pročistit rovnoměrně celou místnost. V určitých případech však nepotřebujete čistit vzduch v celé místnosti, ale postačí vám přesně namířený proud čistého vzduchu – jedná se například o případ, kdy sedíte v kanceláři u stolu, anebo v noci, kdy spíte a neměníte místo. Směrovaný proud vzduchu si můžete nastavit přesně tam, kam potřebujete.

3. Dobrý filtr nestačí, důležité je perfektní utěsnění

Další Achillovou patou současných norem pro testování filtrů je, že měří zachycování znečišťujících látek v testu prováděném pouze s filtrem. Je tu ovšem ještě další důležitá věc: filtr je součástí celého přístroje, a pokud je špatně utěsněný a je přes něj vedeno velké množství vzduchu, může ho znečištěný vzduch obejít. Tím pádem unikne zpátky do místnosti. U čističky je proto důležitý nejen vysoký průtok vzduchu, ale také perfektní utěsnění celé filtrační soustavy. Díky tomu veškeré nečistoty, které se dostanou dovnitř, uvnitř také zůstanou.

foto: dyson.cz 

Tip: Aby čistička správně fungovala, nezapomeňte HEPA filtr pravidelně měnit. Moderní čističky mají již zabudovaný indikátor, který vám připomene, až bude potřeba filtr vyměnit. Obvykle vydrží přibližně rok při každodenním používání, závisí však na míře znečištění vzduchu. 

4. Kdo šetří, má za tři!

Moderní typy čističek nabízejí různé módy, které určují, kolik vzduchu nasávají a prohánějí přes filtry, ale také hluk a spotřebu energie. Inteligentní čističky v automatickém režimu dokážou samy detekovat nečistoty a reagovat na ně. Jakmile je místnost čistá, přístroj se vypne a zapne se zase ve chvíli, kdy dojde ke zhoršení stavu. Čistička tedy běží jen tehdy, kdy je to zapotřebí – a tím šetří energii a optimalizuje životnost filtru. 

Tip: Zejména pokud chcete pořídit čističku do dětského pokoje nebo do ložnice, informujte se, zda nabízí speciální noční režim, ve kterém funguje téměř neslyšitelně (zvuk by neměl přesáhnout hlasitost 35 dB – což je pro představu tikot nástěnných hodin), má i nejnižší spotřebu a je ztlumený LED displej. U moderních čističek lze na noc přednastavit časovač (od kdy do kdy bude noční režim spuštěn) nebo regulovat výkon (a tím i hlučnost a spotřebu).

5. Kam je nejvýhodnější čističku umístit?

Stále častěji je u zákazníků kladen důraz také na vzhled čističky – vedle samotné funkce chtějí lidé také designový kousek, který zapadne do interiéru a stane se jeho ozdobou, nikoliv rušivým elementem. Z nudných ‚krabicovitých‘ tvarů se výrobci vydali cestou elegantních funkčně designových doplňků a nabízejí stále více funkcí ovládaných běžně i na dálku. Rozhodně se tedy nemusíte stydět přístroj vystavit. Vhodné umístění je totiž důležité. Aby mohl vzduch dostatečně proudit, nedávejte čističku přímo ke zdi nebo k nábytku, ale nechte kolem ní místo. Zároveň by měla být nasměrovaná směrem ke středu místnosti a do volného prostoru – neměli byste tedy před ní postavit například křeslo nebo jiné překážky. Vhodné není ani umístění přímo u okna nebo u dveří. Jestliže zvolíte zmíněnou osobní čističku, umístěte ji do své blízkosti (na pracovní stůl, na noční stolek) a zvolte správný směr. V případě, kdy chcete mít čistý vzduch v celé místnosti, je vhodnější pořídit vyšší čističku. Zejména pokud máte děti či zvířata, dbejte rovněž na bezpečnost – přístroj by neměl mít viditelné rotující lopatky ani topná tělíska a mít automatickou funkci vypnutí v případě převržení.

Tip: Některé čističky umí v místnosti zajistit nejen čistý vzduch, ale také ideální nastavenou teplotu. Některé čističky fungují zároveň jako ventilátor, takže v létě prostor příjemně ochladí, a také mají funkci topení, díky tomu v zimě místnost vyhřejí.

TIP NA NOVINKU:

Dyson Purifier Big+Quiet Formaldehyde je revoluční čistička vzduchu, která přináší nejmodernější technologie pro zlepšení kvality ovzduší ve vašem domově. Díky inovativnímu systému HEPA a aktivnímu filtru odstraňuje 99,97 % mikroskopických částic, včetně alergenů, prachu, pylu a eliminuje škodlivé plyny a výpary, včetně formaldehydu. Čistička je navíc tichá a elegantní, díky čemuž se stane nenápadnou, ale efektivní součástí vašeho interiéru, přinášející čistý a zdravý vzduch pro celou rodinu. S Dyson Purifier Big+Quiet Formaldehyde si můžete být jisti, že každý nádech bude plný svěžesti a bezpečí.

Mohlo by vás zajímat
Sledujte náš Instagram