Kdo by neznal vyhlášený letní drink Aperol. Vyzpovídali jsme barmana Filipa Jančárka

Kdo by neznal vyhlášený letní drink Aperol. Vyzpovídali jsme barmana Filipa Jančárka

Filip Jančárek je zkušený barman, školitel a ambasador značky Aperolu. Miluje italskou gastronimii, drinky i italský životní styl. Povídali jsme si s ním o tom, co ho na Itálii láká nejvíce, proč má rád rituál aperitivo italiano a který drink si v létě vychutná nejraději.

Jak jste se dostal ke gastronomii? Býval jste v dětství často v kuchyni?

Část mé rodiny v gastronomii podnikala a moje mamka dokonce na jedné gastronomické škole již řadu let vyučuje. S nadsázkou se dá říct, že nebylo jiné cesty. Později jsem objevil skvělé spojení gastronomie a lahodných aperitivů a koktejlů, zaujala mě mixologie.

Jaká mezinárodní kuchyně je vaše nejoblíbenější?

Rozhodně ta italská. Miluji rizota, těstoviny a baví mě možnost skvěle propojit jídlo s výtečnými italskými drinky.

Pracoval jste ve známých barech. Co nejdůležitějšího jste se tam naučil?

Pracoval jsem v pražských barech La Casa de la Havana vieja a v The Bankers baru. V obou jsem dohromady strávil asi osm let, za tu dobu člověk přirozeně dospěje a vyvíjí se. Naučil jsem se tam opravdu hodně. Nejdůležitější bylo asi pochopení, jak bar na takové úrovni vůbec funguje, zkrátka že každý detail má svou váhu.

Jaký je váš nejoblíbenější drink?

Přes léto je to rozhodně osvěžující Aperol Spritz, nádherný drink s ikonickou oranžovou barvou! Rád si dám i skvěle namíchané Negroni, respektive jeho variantu na bourbonu místo ginu, tedy Boulevardier.

Zdroj: Filip Jančárek

 

Máte rád italskou gastronomii i nápoje. Je ještě něco, co se vám na Itálii líbí?

Odjakživa mě přitahuje italský životní styl. Italové se rádi hezky oblékají, dbají o sebe. Dávají si záležet na svém vzhledu a jsou známí skvělou gastronomií, ale umí si současně užívat života. Jejich „aperitivo italiano“ je skvělý rituál, kdy se před večeří zastaví s přáteli na skleničku a malé občerstvení. Chvilku posedí, proberou zážitky a užijí si společné chvíle. K tomu se podávají malé snacky, olivy, sušená rajčata, tyčinky grissini a další místní speciality. Tyto chvilky zastavení jsou nejen příjemné, ale v naší uspěchané době také velmi cenné, budují vztahy, zlepšují náladu, přináší uvolnění. A dobrý aperitiv navíc báječně naladí buňky na následující večeři.

To zní skvěle. Dá se nějaký podnik s italským duchem najít i u nás?

Určitě, dobré italské restaurace jsou i v Česku. V Praze je teď navíc nově otevřený podnik s nádherným výhledem na řeku a Tančící dům, největší Aperol terasa na světě. Pokud hledáte skutečně autentický zážitek, určitě stojí za návštěvu. Jmenuje se Aperol Spritz Terrace Mánes Praha a je součástí slavné galerie.

Pracujete jako ambassador značky Aperol. V čem je Aperol jiný oproti jiným nápojům? 

Když se řekne Aperol Spritz, většina lidí se zasní, vybaví si dovolenou a pohodové chvíle se skleničkou výrazně oranžového drinku v ruce. Někdo si ho spojuje s létem a odpočinkem u moře, jiný si ho nejraději vychutná po lyžování ještě na svahu. Značka má navíc bohatou historii, poprvé ho bratři Barbieri představili na veletrhu v Padově v roce 1919, a od té doby se stal hvězdou italských večírků. Největší rozmach zaznamenal v podobě Aperol Spritz v kombinaci s proseccem. Dnes je nejvíce trendy drinkem na světě. Jeho skvěle vyvážená chuť hořkých bylin a pomerančů prostě neodmyslitelně patří k volným chvílím, k pohodě.

Kde vás mohou lidé v blízké budoucnosti potkat? 

Nejbližší akce, na které se těším, jsou naplánované právě na zmíněnou Aperol Spritz Terrace Mánes, kde budou tematické italské večery. Další série skvělých akcí proběhne v Karlových Varech na filmovém festivalu, kde je i letos oficiálním drinkem legendární Campari. Hosté se mohou zastavit v Campari Lounge, na skleničku aperitivu, ale také za zábavou a skvělým programem. Těším se také na Písecký víkend módy, kterého budeme s Aperolem součástí už 19. května.

Jak relaxujete?

Společné chvilky s rodinou jsou určitě nejlepší k tomu, abych nasál trochu pohody. A když přeci jen zbyde trochu času navíc, vyrazím s kamarády na golf.

Máte rád golf, souvisí to také s módou? Sledujete nejnovější trendy? Vedete ke sportu i vaši dcerku?

Golf se stal mou vášní, je to pozoruhodná hra, kdy člověk bojuje doslova sám se sebou. Móda mě baví, rád si koupím pěknou košili, ale zase nevěnuji se jí zase natolik, abych sledoval trendy nebo tím trávil hodně času. A dcerku ke sportu vést určitě chci, je to radost i zábava. 

Motto na závěr

Užívejte si každého dne do poslední kapky, sdílejte příjemný čas s rodinou a se svými přáteli, relaxujte, odměňujte se. Život stojí za to a přináší spoustu dobrých věcí.

 

Mohlo by vás zajímat
Sledujte náš Instagram