Lední hokej a umění sklářů: mistrovství světa korunováno unikátními medailemi

Lední hokej a umění sklářů: mistrovství světa korunováno unikátními medailemi

Mistrovství světa v ledním hokeji se letos stalo nejen sportovním svátkem, ale také oslavou českého uměleckého řemesla. Hokejisté byli oceněni unikátními medailemi z křišťálového skla. Tento jedinečný krok spojil tvrdý sportovní svět s jemností a elegancí sklářského umění.

 

O design medailí o hmotnosti 250 gramů se postarala designérka Kateřina Handlová. Samotná výroba byla zrealizována studiem Kolektiv Ateliers v Novém Boru. Celá výroba trvala zhruba tři měsíce a vzniklo tak 200 skleněných skvostů.

foto: se svolením Kolektiv Ateliers 

Nový Bor je městem s bohatou tradicí ve sklářství. Pyšní se řadou světově uznávaných umělců a sklářských mistrů. Právě zde vznikly křišťálové medaile, které byly vyrobeny speciálně pro letošní mistrovství světa. Každá medaile je výsledkem hodin pečlivé ruční práce a precizní technologie, která zajišťuje jejich vysokou kvalitu a jedinečný vzhled.

„Medaile symbolizují ledovou plochu, dějiště hokejového utkání. Sklo pro nás bylo jasnou volbou z vícero důvodů. Mimo jiné proto, že by se do medailí měl propsat hokej a hostitelská země. Český křišťál je opravdu materiál, který je signifikantní k naší zemi a má velké jméno. Já sama jsem designérka skla, takže to byla jasná volba,“ popsala tvorbu návrhu Kateřina Handlová.

foto: se svolením Kolektiv Ateliers

První fází výroby je tzv. fusing – kdy se mezi dvě skleněné tabule nasype soda a společně se spečou při teplotě 860 stupňů. Poté následuje řezání na vodním paprsku. V další části je sklo po obvodu vybroušeno do přesného tvaru, vyleští se horní plocha, na kterou se předkreslily a vybrousily ostré řezy. Nakonec se na sklo nanesou technikou malování drahé kovy, které se posléze vypalují v peci za teploty 560 stupňů.

Druhou část medaile představuje kovová obroučka, která je vysoustružena z nerezové oceli, která je pomyslným mantinelem, který ohraničuje herní plochu. Na hotový polotovar je vygravírován oficiální název šampionátu Mistrovství světa IIHF v ledním hokeji 2024 a hotový rámeček je na závěr pokoven.

Závěrečným krokem je stuha. I tomuto detailu byla věnována velká pozornost. 

„Design stuhy byl navržen v typické české trikolóře - červené, modré a bílé barvě, která je však zpozorovatelná pouze při pohledu na kompletní sadu,“ zdůvodňuje netradiční volbu designérka.

Pro mistry červenou, pro stříbrné modrou a bronzový tým získal medaile zavěšené na stuze barvy slonové kosti. Společně pak mají představovat jednotu a sounáležitost.

foto: se svolením Kolektiv Ateliers

Do výroby medailí se ve studiu Kolektiv Ateliers zapojilo kolem deseti lidí. Každý se svou nelehkou rolí. Lehání skla (fusing), řezání paprskem, ruční broušení, pokovení, obrábění obrouček, potisk stuh, jejich zapošívání a finální kompletace. 

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 přineslo nejen nezapomenutelné sportovní momenty, ale také spojení tradice a inovace v podobě křišťálových medailí. Tento unikátní prvek přidal šampionátu novou dimenzi a připomněl světu krásu a uměleckou hodnotu českého sklářství.

foto: se svolením Kolektiv Ateliers
Mohlo by vás zajímat
Sledujte náš Instagram