Retinol: zázrak, který dokáže proměnit vaši pleť

Retinol: zázrak, který dokáže proměnit vaši pleť

Bez nadsázky - kosmetický hrdina, který si zaslouží velkou pozornost, ale pozor, nikdy nic není zadarmo. I retinol má svá úskalí. Jak vybrat ten správný pro vaší pleť, kdy a jak ho používat?

Retinol si poradí téměř s čímkoliv, co nejvíce trápí naši pleť. Jemné vrásky a linky, hyperpigmentace dokáže také zatočit s akné a drobnými jizvičkami, rozzářit a vyhladit pleť. Zázrak? Určitě. Ale opatrně, pokud s ním nemáte žádnou zkušenost.

Co je retinol?

Ať v tom máme pořádek. Retinol je forma vitamínu A, která spadá do skupiny tzv. retinoidů. Sem také patří kyselina retinová, která je jen na lékařský předpis. Dále pak retinol, který je nejsilnějším retinoidem, který lze koupit bez předpisu. Retinyl palmitát, retinyl propionát a retinyl acetát, což jsou nejslabší typy retinoidů.

Jak retinol funguje?

Hlavním důvodem, proč je tolik opěvován, jsou jeho viditelné výsledky. Dokáže opravdu minimalizovat příznaky stárnutí. Vyhlazuje jemné linky a vrásky, obnovuje kožní buňky a pokožku zároveň exfoliuje. Tím jí dodává přirozený jas. Stejně tak stimuluje vlastní tvorbu kolagenu a elastinu, takže pokožka je zpevněná a krásně vyplněná. Redukuje pigmentaci, zlepšuje pleť po akné, vyhlazuje jemné jizvičky. Je také vhodný pro mastnou pleť, protože dokáže minimalizovat póry, zánětlivé procesy a celkově zjemní strukturu pleti.

Jak začít retinol používat?

Pokud jste retinolem nepolíbená, je nejvhodnější čas, kdy ho začít používat, je takové znamení prvních vrásek, zpomalení tvorby kolagenu a elastinu. Ten pravý čas si je možná někdy trochu těžké přiznat, ale vzhledem k účinkům retinolu věříme, že po prvním nebo možná druhém vyzkoušení si vaší pleťovou rutinu bez něj už nikdy nebudete moci představit. 

Začínejte opravdu pomalu. S menší koncentrací a nižšími intervaly aplikací, a to zvláště pokud máte citlivou pleť. Když se vaše pleť nebude zlobit, a naopak se rozzáří, nebojte se koncentraci postupně zvyšovat.

Retinol aplikujte večer na čistou a suchou pleť. Vzhledem k tomu, že je citlivý na slunce, mohl by vám způsobit alergickou reakci. Pro optimální výsledek počkejte s aplikací dalšího produktu alespoň několik minut. Následující den nezapomeňte ráno nanést na pleť denní krém minimálně s SPF 30. Retinol se nedoporučuje užívat těhotným ženám. 

Pokud si vaše pleť na používání postupně zvykne, věřte nám, že už nebudete chtít přestat.

A který produkt s retinolem opravdu stojí za vyzkoušení?

Aktuální novinkou a zárukou kvality a viditelných výsledků je vysoce koncentrovaný retinoidový komplex Dynamic Skin Retinol Serum od Dermalogica, který funguje na bázi pokročilé směsi retinoidů a podpůrné technologie, která pomáhá změnit vzhled pleti, aniž by narušila její zdravi.

Dermalogica Dynamic Skin Retinol Serum (dermalogica.cz, 30 ml za 2550 Kč)

Hloubková večerní péče v podobě pečujícího krému NIP+FAB Retinol Fix. Jemná a příjemná vůně je doplněna ultra sametovou texturou, u které budete mít po aplikaci pocit, jako by vyhladila a prostoupila každým záhybem vaší pleti. Zároveň díky intenzivní hydrataci nebude vaše pokožka vysušená. Nechte se hýčkat, zatímco spíte!

NIP+FAB Retinol Fix (notino.cz, 50 ml za 929 Kč)

The Ordinary Retinol 0,5% in Squalane obsahuje retinol bez vody a silikonů a má v sobě vysoce stabilní formu retinolu s nižším procentem koncentrace. Je tedy šetrnější k pokožce, ale stále dostatečně účinný na to, aby vás během používání přesvědčil o svých schopnostech. Podpoří nejen buněčnou výměnu, ale zjemní pleť, minimalizuje pigmentové skvrny a známky stárnutí.

The Ordinary Retinol 0,5% in Squalane (douglas.cz, 30 ml za 199 Kč)

Silnější složení v sobě skrývá Drunk Elephant A-Passioni Retinol Cream. Tento krém je z 90 % z přírodních složek. Neobsahuje silikony a může se chlubit uklidňujícími a vyživujícími složkami, jako je mučenka, kapusta a peptidy zpevňující pokožku.

Drunk Elephant A-Passioni Retinol Cream (sephora.cz, 30 ml za 1930 Kč)

 

Mohlo by vás zajímat
Sledujte náš Instagram