Rozhovor s českou módní návrhářkou Michaelou Mathonovou

Rozhovor s českou módní návrhářkou Michaelou Mathonovou

Módní značka Michaela Mathonová je na úplném počátku svého vývoje

Co byste o sobě našim čtenářům řekla?
V roce 2012 jsem dokončila studium oboru Oděvní design na VOŠ v Brně a v současnosti pokračuji na stejné škole studiem oboru Výrobní a obchodní management textilu. Svůj volný čas věnuji tvorbě, ať už návrhům nebo samotnému šití. Díky tomu, že mám za sebou odbornou střední školu,  mám velmi silný vztah k řemeslu a i sama sebe vnímam spíše jako řemeslníka než čistokrevného umělce.

Zaměřuji se na dámské oděvy, ať už ve svých kolekcích nebo zakázkové tvorbě.

Během studia Oděvního designu jsem se účastnila projektu zaměřeného na nadměrnou módu. Kolekce Femme Fatale, kterou jsme s ostatními studenty vytvořili, byla prezentována v rámci veletrhu Styl a Kabo v Brně.

Co vás vedlo právě k návrhářství a jaké byly Vaše začátky?
Mé začátky byly hodně komické, zrovna nedávno jsem našla ty nejstarší návrhy, když mi bylo třináct a já „navrhovala“ vždy při sledování pořadu ČT1 Móda, extavagance, manýry.

Chodila jsem na výtvarku, malovala na hedvábí, sledovala a nosila tehdejší trendy. Byl to přirozený vývoj, dostala jsem se na tenkrát oděvní střední do Jihlavy-Helenína, naučila se potřebné technické základy- šití, technologii a konstrukce a také figurální kreslení a samotné navrhování. Po maturitě jsem pokračovala, jak už jsem zmínila, v Brně, kde jsem dodnes. Pořád se vyvíjím a učím.

Čemu se v současné době věnujete?
V současné době studuji Výrobní a prodejní management na VOŠ v Brně, při tom pracuji jako asistentka Zuzany Běhalové Sedmidubské ( 7dub). Ve volném čase pracuji na nové kolekci nebo zakázkách na míru, buduji si klientelu.

Na základě jakého kritéria volíte použité materiály?
Materiál mě musí zaujmout, většinou je to barva, vzor, potisk nebo povrchová úprava. Když se mi líbí na pohled, tak mě zájímá dotek a samozřejmě materiálové složení.  Od vlastností materiálu se odvíjí celá kolekce a její  téma.

Jak se díváte na konkurenci, nemáte někdy pocit, že Vaši práci někdo kopíruje?
Konkurence je určitě velká, zvlášť u nás. Myslím, že v České republice je tolik talentovaných návrhářů, ještě kdyby tu bylo více lidí, co to dokáží ocenit.

Tím, že pomalu začínám, tak jsem se s případem kopírování mé tvorby nesetkala. Někdy se může stát, že více lidí napadne stejná věc. Svým způsobem, by mi to asi i zalichotilo, protože když vás někdo kopíruje, znamená to, že děláte danou věc dobře.

Kde stále berete inspiraci?
Hlavně z materiálu, začnu si s ním hrát ve své hlavě a s ohledem na jeho vlastnosti se snažím využít veškerý jeho potenciál. A také v historii, přírodě a architektuře.

Je možné Vaše modely běžně zakoupit? Popřípadě si je nechat zhotovit?
Vzhledem k tomu, že teprve pracuji na své první nositelné kolekci, tak nejsem zastoupena v žádném kamenném nebo internetovém butiku. Pracuji hlavně na principu osobního kontaktu se zákaznicemi, které mě osloví například e-mailem nebo telefonicky, sejdeme se a pobavíme o stylu a materiálu, popřípadě spolu vybereme materiál a po dvou nebo třech zkouškách je zakázka hotová.

Co obdivujete na domácí/světové módní scéně?
Obdivuji návrháře, kteří tvoří nadčasové a lehce kombinovatelné kolekce, kterým záleží na tom, odkud pochází materiály, které používají a jak byly vyrobeny. Jmenovitě například 7dub, Natálie Steklová, Jana Minaříková a Leeda.

Když se rozhodnu koupit si kvalitní kousek od návrháře, určitě budu vybírat mezi těmi českými, protože tvoří úžasné věci.

Chtěl (a) byste spolupracovat s některým z našich či zahraničních návrhářů?
Ano, ráda bych spolupracovala  s některým českým  návrhářem, protože si myslim, že o co je těžší tu prorazit, o to je ten úspěch zaslouženější. Navíc když vídím, kolik jsem se toho naučila za půl roku u Zuzany Běhalové Sedmidubské, tak bych ráda v budoucnu pokračovala podobnou prací pro někoho dalšího.

Co nového připravujete, chystáte? Na co se můžeme těšit?
Na novou kolekci, na tu se sama moc těším. Tu předešlou jsem zhotovovala jako absolventskou práci a měla jsem naprosto volnou ruku, neřešila jsem, jestli bude nositelná nebo praktická, hodně jsem se na ní vyřádila. A teď se snažím vycházet právě z těchto dvou aspektů. Chci vytvořit něco pohodlného, nadčasového a aby jednotlivé kousky šli mezi sebou míchat.

 Plánuji i webové stránky a spoustu dalších věcí, které bych ovšem nechtěla zakřiknout, ale mám naplánovaný zajímavý rok a jsem sama zvědavá, jak se bude vyvíjet.

 

Zdroj: Michaela Mathanová a moda.cz

Mohlo by vás zajímat
Sledujte náš Instagram