Rozhovor s českou módní návrhářkou Zdeňkou Imreczeovou

Rozhovor s českou módní návrhářkou Zdeňkou Imreczeovou

IMRECZEOVÁ je značka, která se specializuje na luxusně-ležérní dámské oblečení 

Co byste o sobě našim čtenářům řekl (a)?
Pokud bych tuto otázku měla brát jako výzvu, která by mohla čtenářům odkrýt mé současné, osobní naladění, tak bych odpověděla, že z nástupem nového roku hledám ještě více, než kdy předtím, „jednoduchost.“ To se ani tak netýká samotného výrazu mé práce, ale spíše životních procesů, situací i kultivace prostředí ve kterém se pohybuji. Krátce řečeno, zbavuji se přebytečných věcí v domácnosti i v šatníku, zkouším eliminovat zbytečné informace, které se dnes na nás valí ze všech stran. Celkově se snažím řešit věci více přímočaře. Zjistila jsem, že když tyto principy dodržuji, mám mnohem více energie, i moje celkové naladění odpovídá v podstatě stavu euforie. Ta si myslím, že nevzniká z ničeho jiného, než z většího vnímání přítomnosti, a v ní normálních, obyčejných věcí, které se díky tomu nacházejí v té nejsilnější podobě.

Co vás vedlo právě k návrhářství a jaké byly Vaše začátky?
O tom, že budu módní návrhář jsme měla jasno už v poměrně brzkém věku. První impulsy ke mně přicházely již kolem 10 – 11 let. V té době jsme zachytila určitou touhu a pocit dobrodružství z výhledu do budoucna, který právě směřoval k profesi módního návrháře. Tu se mě podařilo nastartovat, po poměrně dlouholetých studiích tohoto oboru, v roce 2007. Od té doby až do současnosti navrhuji dámskou módu pod svým vlastním jménem Zdeňka Imreczeova. To jsem v roce 2013, z kosmopolitního hlediska upravila jen na Imreczeova. Takže nyní navrhuji vlastně tak trochu pod novou značkou „IMRECZEOVA“. Začátky byly náročné, oblast módního návrhářství je někdy opravdu velkou „řeholí“. Nicméně tím se jen potvrzuje, že veškeré činnosti, které chce člověk dělat kvalitně a na profesionální úrovni, jsou tak zvaně „během na dlouhou trať“, který může být, jak z psychického, tak fyzického hlediska, hodně náročnou zkouškou.

Čemu se v současné době věnujete?
Věnuji se navrhování dámských modelů, které vznikají v intervalu dvou kolekcí do roka. Také jsme společně založili, se svým momentálně životním i profesním partnerem Petrem Folterou, v roce 2013 novou značku, která se výhradně specializuje na oblečení pro muže. Jmenuje se „FIORINA FURY“. Zatím máme úspěšně za sebou první kolekci, kterou můžete vidět na našich webových stránkách – fiorinafury.com

Na základě jakého kritéria volíte použité materiály?
V prvé řadě na základě konceptu celé kolekce. Potom mám, již díky dlouholetým zkušenostem, zažité a prakticky ověřené kritérium určité kvality a vlastností, které mě dovolují volit materiály už jen pouze z hlediska dokonalého výsledku.

Jak se díváte na konkurenci, nemáte někdy pocit, že Vaši práci někdo kopíruje?
Myslím si, že konkrétně v módní branži, se něco takového hodně těžko posuzuje. Navíc si také myslím, že v současném, globálně propojeném světě, je určitá míra eklektismu přirozenou věcí a to se může vztahovat na různé další, nejen výtvarné obory. Proto je i pro mě jednou z velkých částí tvůrčí motivace to, že můžu někoho inspirovat, nebo mu i například předávat část svých zkušeností.

Kde stále berete inspiraci?
Už dlouhodobě si uvědomuji, že v mém případě inspirace přichází díky mixu vnitřních a vnějších podnětů. Nejsem ani klasický introvert, ani extrovert. Nedávno jsem se dočetla, že člověku, který se nachází mezi těmito póly, se říká „ambivert“. Takže z hlediska tohoto rozpoložení, má inspirace  častokrát přichází, obrazně i doslova řečeno, jak z tichého poslechu hudby a naladění se na určité zklidnění, uvolnění až meditaci, tak z výrazného - někdy až nepřirozeného hluku a zrychleného způsobu života velkoměst. Celkově čerpám inspiraci také z různých vlivů a informací, které ke mně přicházejí z širšího kontextu různých trendů, vycházejících z životního stylu jednotlivců i společenských skupin současného světa.

Je možné Vaše modely běžně zakoupit? Popřípadě si je nechat zhotovit?
Moje modely je možné zakoupit v našem showroomu na Letné – Šmeralova 16, Praha 7, kde jsem většinou osobně přítomná. Modely přímo na zakázku je také možné zhotovit. V tomto případě a zvlášť v poslední době, se spíše specializuji na svatební, nebo večerní šaty. Jinak také nabízím své modely v galerii Debut, která se nachází přímo v centru Prahy – Malé náměstí 12, Praha 1. V průběhu začátku roku 2014, bych také chtěla obnovit internetový prodej přes Fler.cz, nebo i nově umístit moje oblečení na Molo7.cz.

Co obdivujete na domácí/světové módní scéně?
Jak na domácí, tak světové scéně dokážu vnímat, osobitý, čistý, někdy až minimalistický přístup, který z formálního i konceptuálního hlediska působí velice kompaktním dojmem. Takovéto spojení je pro mě známkou exkluzivity a zkušené profesionality, které také nejvíce obdivuji.

Chtěl (a) byste spolupracovat s některým z našich či zahraničních návrhářů?
Ano, s výhledem do budoucna uvažuji o přímé spolupráci, s některým z českých, talentovaných designérů, kteří se specializují na módní doplňky.

Co nového připravujete, chystáte? Na co se můžeme těšit?
Momentálně připravuji novou dámskou kolekci na jaro/léto 2014. Z hlediska pánské značky pracujeme také na nových věcech i určité celkové „reorganizaci.“ Hodně věcí je zatím jen v podobě nápadů a vizí, takže bych to teď nerada detailněji rozváděla.

 

Zdroj: Zdeňka Imreczeová a moda.cz

Mohlo by vás zajímat
Sledujte náš Instagram