Rozhovor s českým módním návrhářem Josefem Konečným

Rozhovor s českým módním návrhářem Josefem Konečným

O sobě říká: "Nehledám jen krásu ale především opravdovost"

Co byste o sobě našim čtenářům řekl?
Jsem nadšený mladý designér, který si jde za svým snem (smích). Pocházím z milé vesnice na Olomoucku, momentálně žiju a studuji v Praze, mám rád zvířata, umění, krásné věci a samozřejmě především módu.

Co vás vedlo právě k návrhářství a jaké byly Vaše začátky?
Móda mě baví již od útlého věku. Již jako malý chlapec jsem oblékal panenky sestrám a již tehdy jsem se na ně snažil šít nějaké oblečení (jistě, tehdy to byly jenom takové dětské pokusy, ale o to větší nadšení).
Tato životní volba pro mě, zvlášť na počátku, nebyla nijak jednoduchá, ale myslím, že jsem zvolil správně. Za tohle hlavně děkuji své rodině, která mi byla vždy podporou.

Čemu se v současné době věnujete?
Chtěl bych v současné době předvést novou kolekci, ve které by byly i pánské modely. Stále se samozřejmě snažím vymýšlet a šít něco nového. V první řadě je pro mě ale stále ještě důležité studium a škola, a to je také, bohužel, časově velmi náročné.

Na základě jakého kritéria volíte použité materiály?
Očekávám už od samotného materiálu nějakou kvalitu. Jsem, co se týče výběru, dost náročný. Pro svou vlastní tvorbu mám rád splývavé materiály, jako jsou šifony, či hedvábí. Samozřejmě když je to zakázková výroba, tak musím skloubit materiály, které se mi líbí, s nutností splnit kritéria klienta.

Jak se díváte na konkurenci, nemáte někdy pocit, že Vaši práci někdo kopíruje?
Myslím, že konkurence je důležitá k samotnému rozvíjení se a sebezdokonalování. Člověk pak cítí jistou nutnost zlepšovat se a být lepší než samotná konkurence. Na občasné snahy o kopírování mě, sem tam narazím, ale zatím jsem to nijak výrazněji neřešil.  

Kde stále berete inspiraci?
Inspirace má většinou spoustu podob a já se jí snažím pokud možno co nejvíc vnímat. Ať už ji vdechnu jen při pohledu na samotný materiál, z něhož bude model ušitý, někde úplně jinde, nebo při pohledu na ženu samotnou.

Je možné Vaše modely běžně zakoupit? Popřípadě si je nechat zhotovit?
Po konzultaci, či domluvě se mnou Vám mohu zhotovit jakýkoli model přímo na míru, nebo nabídnout odkoupení nějakého kusu ze samotné kolekce. Vlastní prodejnu se svou značkou zatím nemám, ale i ta jistě v budoucnosti bude.

Co obdivujete na domácí/světové módní scéně?
Dosaženou úroveň a také rozmanitost značek. Baví mě, jak samotná přehlídka dokáže člověka vyprovokovat k tomu, aby tvořil a snažil se být dále ještě lepším.

Chtěl byste spolupracovat s některým z našich či zahraničních návrhářů?
Teď mám před sebou cestu, na které se rozmýšlím, zda bych nezkusil nějakou spolupráci se zahraniční značkou, či návrhářem. Je to pro mě poměrně lákavá a určitě do života zajímavá zkušenost, která se jen tak někomu nepodaří.

Co nového připravujete, chystáte? Na co se můžeme těšit?
Momentálně se chystám na focení nové pánské a dámské kolekce. Pánská je pro mě o něco náročnější, tak jsem sám trochu zvědav, jak to všechno ve výsledku ještě dopadne. Jinak samozřejmě hodlám dále tvořit a vymýšlet, i když samozřejmě mohu v dobré výsledky takto předem jen doufat. Plány mám ale veliké a snad mi bude štěstí přát i nadále.

Mohlo by vás zajímat
Sledujte náš Instagram