Rozhovor s českým módním návrhářem Miroslavem Bártou

Rozhovor s českým módním návrhářem Miroslavem Bártou

Přinášíme vám rozhovor s českým módním návrhářem, který zaručuje originalitu a pohodlnost svých modelů

Co byste o sobě našim čtenářům řekl?
Jmenuji se Miroslav Bárta. Jsem módní návrhář tvořící v Praze. Založil jsem ateliér Miroslav Bárta Fashion Designer krátce po ukončení studií. Věnuji se intenzivně našemu řemeslu a moje móda je určená pro veškeré věkové kategorie. Pod mojí rukou vznikají kolekce večerních šatů, které jsou mojí doménou. Dále sportovní i běžně nositelné modely a nezapomněl jsem ani na naše nejmenší a dvakrát v roce připravím mini kolekci dětských modelů. Rád kombinuji materiály a ještě raději tvořím bez módního diktátu. Můj ateliér se nachází přímo v centru Prahy ve Zlatnické ulici.

Co vás vedlo právě k návrhářství a jaké byly Vaše začátky?
Tak především za rozhodnutím mohou moji rodiče, kteří rozhodli, jakou školu budu studovat. Varianta A- zahradní architektura a varianta B- Oděvnictví. Bavilo mě především kreslení a navrhování jak zahrad, tak i oděvů a rozhodla kostka. Vysoké číslo znamenalo oděv a malé zahradu. No a jak to dopadlo je již zřejmé. Mohu říci, že začátek byl ne tak úplně složitý. Již ve škole jsem dostával nabídky k tvoření kostýmů pro různé firmy a věnoval jsem tomu veškerý volný čas. Po ukončení studií to ovšem teprve začalo. A to již nebylo tak lehké, ale díky kontaktům jsem věděl, kam se obrátit a začít. Nejvíce se za to zapříčinila má kamarádka Kristínka Kloubková a odstartovala můj sen. Práce byla složitá a jen na mně záleželo, zda zůstanu v oboru a nebo to vzdám. Čas mě naučil a říkám si nevzdávej nic, pokud jsi nezažil to, po čem toužíš a to mě posouvá dál.

Čemu se v současné době věnujete?
Za ateliér mohu říci, že jsme v přípravách na prezentace kolekcí večerních šatů a svatebních modelů pro tento rok. A co můžu říci za sebe je, že se připravuji na nové kolekce šperků a bytového designu mé značky. Je to pro mě trochu odpočinek od každodenní rutiny při tvorbě zakázek a prezentací.

Na základě jakého kritéria volíte použité materiály?
Omak, barva a pak už jen má fantazie.

Jak se díváte na konkurenci, nemáte někdy pocit, že Vaši práci někdo kopíruje?
Na konkurenci se dívám pozitivně, jsem rád, že vůbec je. Protože kdyby bylo jen prvenství, tak není snaha. A přece jenom Vás konkurence popohání kupředu. Abych dokázal, že jsem ještě lepší. A co se týče kopírování, to moc neřeším.  Pokud někdo kopíruje, tak jen on sám se může stydět, že nemá vlastní nápad.

Kde stále berete inspiraci?
Je všude kolem nás. Stačí se koukat a pozorovat. Móda je o nápadech, které je někdy těžké protlačit veřejnosti. Každý z nás si rád představuje, jak by oblékal veřejnost a co si budeme nalhávat, u nás by to opravdu stálo za to. Procházka městem a mám v hlavě tolik informací, že si sednu a začnu přemýšlet, jak bych to změnil a co bude tématem nové kolekce. Změnit pouliční šeď je dost namáhavé, ale věřím, že se nám to všem daří.

Je možné Vaše modely běžně zakoupit? Popřípadě si je nechat zhotovit?
Naše modely se dají zakoupit v našem ateliéru, který zajišťuje také zakázku a šití na míru. Pro Vaše pohodlí také připravujeme e-shop, ve kterém bude velký výběr modelů mojí značky.

Co obdivujete na domácí/světové módní scéně?
V  domácí tvorbě mám radost za každého, kdo bojuje a ukazuje nám a věřím, že jednou i světu svou práci. Když jdu po centru našeho pěkného města a koukám po otevřených obchodech českých návrhářů, tak mám vždy takový hezký pocit a moc bych si přál, aby jich bylo ještě víc. Je tu určitá podpora mladých návrhářů z řad organizací, ale myslím, že mnohem lepší by bylo, kdyby se do těchto projektů zapojilo město i náš stát. Jedna nebo dvě soutěže přeci nezmění stav českého designu. Ale podpora města v prostoru a reklamy je mnohem účinnější. Třeba taková ulice Celetná, která je plná kýčového zboží z jiných zemí a prodává se to jako české zboží. To je opravdu k pláči. Kdyby tam tak byla umělecká ulice plná návrhářů, výtvarníků a dalších umělců. No nebylo by to pro reklamu našeho města ve světě hezčí?
A na světové módní scéně obdivuji tu vytrvalost, boj a chtivost, která ukazuje světu, že módní svět patří k našemu každodennímu životnímu stylu a je nutnost (i když jen pro některé) ho neignorovat.

Chtěl byste spolupracovat s některým z našich či zahraničních návrhářů?
Ano i ne. Naše země je malá na spolupráci dvou návrhářů, co se týče vzájemného propojení dvou jmen a tvorby. Myslím, že by to nedělalo dobrotu. I když jsou někdy projekty, které nás sloučí. Co se týče zahraničí, tak tam říkám ano, protože vím, že spolupráce pro módní domy byla vždy mou touhou. Velká jména a značky dávají motivaci a podporu alespoň mně určitě v tom, že náš obor stojí za boj a vytrvalost.

Co nového připravujete, chystáte? Na co se můžeme těšit?
V nejbližší době se můžete těšit na letní kolekci naší značky, která je plná volnosti, pohodlnosti, vzdušnosti a hlavně originality. Variace střihu s kombinací šifonu a hedvábí.  Dále nás čeká soutěž Svatební šaty roku, na kterou se velice těším. Další milou akci v roce je návštěva přehlídkového večera u Luďka Hanáka, který zve své kolegy z oboru a každý prezentuje svou kolekci.
 

Zdroj: Miroslav Bárta a moda.cz

Mohlo by vás zajímat
Sledujte náš Instagram