S respektem vůči sobě i planetě

S respektem vůči sobě i planetě

Každý z nás může udělat něco pro to, aby naše zdraví i zdraví planety bylo o poznání lepší. A je to jednodušší, než si myslíte!

Redukujte odpad
Opravdu potřebujete každý druh ovoce jiný sáček? Nechcete raději místo kupování igelitek investovat do designové plátěné tašky? Stačí se jenom na chvíli zamyslet a hned najdete spoustu řešení, jak se osvobodit od záplavy igelitu a plastu, který je mnohdy zcela zbytečný.

Plýtvání jídlem je jeden z největších prohřešků moderní doby. Vytvořte si jídelníček a nakupujte pouze potraviny, které upotřebíte.
Nezbytný odpad roztřiďte a recyklujte. Možná se budete divit, že nejde jenom o plast, papír a sklo, ale recyklovat jde opravdu téměř cokoliv.

 

Zajímejte se, odkud věci pocházejí

To, že domácí chutná nejlépe, ví přeci každý. Bohužel jsme si zvykli, že v každém ročním období můžeme pořídit jakoukoliv potravinu, na kterou máme chuť. Proto se k nám vozí jablka přes půl světa, i když těch českých máme dost. Kromě dopadu na chuť a chemického koktejlu, aby jablko cestu přežilo takové nesmyslné cesty, zatěžují životní prostředí. Krávy, které potkáváte spokojené na pastvě, zcela jistě nejsou ty, jejichž maso naleznete úhledně zpracované a zabalené v (dalším zbytečném) plastovém obalu.

Známá modelka Lucie Hadašová se spolu s manželem rozhodla vzít situaci do vlastních rukou a vybudovali si tak téměř samostatnou farmu. „Manžel se už nemohl dívat na to, co za maso prodávají obchody, a tak začal chovat kuřata. Nakonec máme i perličky, ovce, kachny a co se týče ovoce a zeleniny, tak i to si z velké části sami pěstujeme,“ popisuje Lucie, která se i o zvířectvo stará sama. Příroda není blondýnce cizí ani v péči o svou krásu, jelikož používá výhradně luxusní americkou přírodní kosmetiku, stejně jako Michaela Salačová a Dana Morávková.

Nahraďte chemii

Kosmetický průmysl je na vrcholu a stále stoupá. Naše maminky si vystačily s krémem, řasenkou a jednou rtěnkou, výbava průměrné dnešní ženy čítá několik desítek výrobků. S tím i stoupá množství látek, které do sebe dostaneme, a i přes regulace a nařízení se nedá zcela vyloučit, že některé z těchto látek nemohou způsobovat zdravotní problémy. V dnešní době není zase tak velký problém pořídit si přírodní variantu kosmetiky, která neobsahuje chemické koktejly, netestuje na zvířatech a i její obaly jsou tvořené s ohledem na životní prostředí.

„Vždycky jsem měla silnější sociální cítění a asi před čtyřmi lety jsem se rozhodla změnit svůj životní styl, protože se nechci účastnit páchání krutosti na zvířatech. Jsem vegetariánkou, nemám doma nic z kůže a aktivně se účastním ochrany zvířat. Jako žena se stále ráda upravuji, ale vyhledávám pouze kosmetiku netestovanou na zvířatech. Kupodivu jich je velká spousta, mezi moje oblíbence patří Pevonia Botanica, Lush a dokonce ani Dermacol netestuje na zvířatech,“ stvrzuje svůj závazek vůči zvířatům miss Kateřina Šonková.

 

Foto: Archiv Pevonia Botanica, Nešo Matić, Archiv Kateřina Šonková
 

Mohlo by vás zajímat
Sledujte náš Instagram