Staré dobré Martensky coby plátno pro obrazy japonského umělce

Staré dobré Martensky coby plátno pro obrazy japonského umělce

Bez kritiky, bez výstavy, bez pravidel. Značka Dr. Martens oslavuje „36 pohledů na horu Fuji“. Boty okované špičkou se žlutým prošíváním a drážkovanou podrážkou, které jsou známé již od roku 1960, získávají nový rozměr. 

Kdo by je nemiloval nebo alespoň neznal, vždyť pro čtvrtinu teengarů tvoří boty Dr. Martnes velmi konkrétní styl v oblékání i celkovém postoj k životu. Od jejich vzniku za posledních 62 let provázely "Martensky" určitým obdobím miliony lidí po celém světě a mnozí na ně nedají dopustit ani s postupem věku. Jak by také mohli, kvalitní kožená obuv s přímočarým stylem dokáže okouzlit na první dobrou. Jinak tomu není ani v případě nové kolekce, která znázorňuje mnohem více než jen pár okovaných bot.

Hokusaiho dílo přesáhlo třídní struktury a geografické hranice – vzepřelo se elitářství a zapojilo masy. Tato kolekce vzdává hold jeho práci na novém plátně – siluetách Dr. Martens. Do doby, kdy Katsushika Hokusai ve svých 70 letech začal pracovat na „36 pohledech na horu Fuji“, sám sebe několikrát znovu objevil. Dláždil cestu, která dala pracujícím lidem možnost nového pohledu na svět umění. Masová produkce jeho dřevěných tisků „ukiyo-e“ znamenala, že se umění už neomezovalo jen na vysoce postavené elity. Prodávaly se po tisících – žádané, sběratelské a plné jeho tvůrčího ducha.

se svolením Dr. Martens
se svolením Dr. Martens

Nejznámější snímek Katsushiky Hokusai, „Under the Wave off Kanagawa“, také známý jako „The Great Wave“, dokonale zachytil energii a potenciál jediného okamžiku – a od té doby vyvíjel svou vlastní životní sílu. První spolupráce Dr. Martens s The Met je poctou trvalé energii a inspirací Hokusaiho dílem – v kombinaci se siluetami Dr. Martens nabízejícími nové plátno. Pódia, chodníky a tovární podlahy jsou galerií — nositelé jsou sběrateli. Umění by mělo být vidět všude. A Dr. Martens mají před sebou kilometry.

The Met 1460 je potištěná dílem „The Great Wave“ a vzdává hold nejrozpoznatelnějšímu japonskému uměleckému dílu ve světě. Kůže s texturou evokuje imitaci plátna, bota nabízí detaily se zlatými očky a tónovanými tkaničkami se zlatým zakončením. Botě s nezaměnitelnou podrážkou nechybí ani žluté prošívání a typické poutko nad patou.

The Met 1461 je ze stejného materiálu a s dalším printem ze série 36 Views of Mount Fuji’. Fuji z Gotenyamy v Shinagawa na Tokaidó ukazuje dav shromážděný na pikniku pod rozkvetlou třešní v Gotenyamě. Ani tady nechybí detaily se zlatými očky a tónovanými tkaničkami se zlatým zakončením.

se svolením Dr. Martens

 

 

Mohlo by vás zajímat
Sledujte náš Instagram