Štítky pro detekci vyprání prádla, potvrzení pravosti produktu i virtuální zrcadlo, to jsou jen některé technologické novinky v módě

Štítky pro detekci vyprání prádla, potvrzení pravosti produktu i virtuální zrcadlo, to jsou jen některé technologické novinky v módě

Nové technologie v módě, které pomáhají udržitelnosti i zákaznickému zážitku, se vyvíjí rychlostí blesku a obklopují nás ze všech stran. Co je v tomto oboru nového? Společným jmenovatelem většiny novinek jsou technologická vyspělost a udržitelnost.

Štítky pro detekci vyprání prádla

Pokud někdo zkoušel koupit si oblečení na e-shopu, pár dní ho nosit a pak vyprané vrátit, pak to již brzy bude mít těžší. Vědci Technické univerzity v Liberci totiž pomáhají e-shopům s módou odhalit, jestli zakoupené prádlo někdo vypral. Štítek na prádle má speciální úpravu a prodejce podle něj pozná, zda vrácené zboží bylo v pračce. Řešení je levné, snadno použitelné a ekologické.

S tímto problémem se potýkají hlavně e-shopy. Lidé jim vracejí údajně nenošené oblečení, které ve skutečnosti i několikrát nosili a před vrácením prodejci vyprali. Pro prodejce je to nevýhodné, protože takové zboží je pak neprodejné. Na liberecké univerzitě vyvinuli technologii založenou na velmi krátkých obarvených vláknech bavlny, která se vodorozpustným ekologicky nezávadným pojivem nanesou na štítek oděvu. Pojivo se rozpustí v teplé i studené vodě a krátká barevná vlákna už nic na štítku nedrží, vymyjí se a zmizí. Prodejce tak má hmatatelný důkaz, že oblečení bylo vypráno.

Digitální pas luxusního oblečení

Potvrzení pravosti produktu a sledování každého kroku celého životního cyklu oděvních výrobků pomáhají také nové technologie. Příkladem je americká společnost EON, jejíž systém umožňuje inteligentní sledování produktu v celém jeho životním řetězci. Jedná se o integrovanou digitální identifikaci (RFID) ve formě nitě, která se během výroby vkládá přímo do oděvu. To dává každému produktu jedinečné ID a možnost prokázat jeho výrobu, kvalitu a pravost. Nabízí nejen účinný nástroj proti výrobě a prodeji padělků, ale také pro sledování celého řetězce produktu od výroby až po recyklaci. Takto se tedy můžete dozvědět vše o ekologické stopě produktu.

EON vytvořila také ekosystém integrovaných aplikací EON Exchange, který pomáhá k dalšímu prodeji použitého oblečení. Stačí naskenovat digitální ID produktu a jednoznačně tak lze prokázat jeho původ, stáří a další náležitosti důležité pro prokázání pravosti a určení ceny.

Virtuální zrcadlo pro zkoušení oblečení

Technologie již umožňují zákazníkům e-shopů vyzkoušet si oblečení pomocí virtuální a rozšířené reality. Systém využívá 3D skenování těla, počítačovou grafiku a haptickou zpětnou vazbu, aby vytvořil realistický obraz zákazníka v oblečení, které si vybral. Systém tak pomáhá snížit počet vráceného zboží, zvýší spokojenost zákazníků a ušetří čas a peníze. Například československý startup Virtooal poskytuje podobnou službu e-shopům z celého světa, z nejznámějších například značkám Dermacol, Avon, L’Oreal či Yves Saint Laurent. Prostřednictvím virtuálního zrcadla si zákazníci e-shopů mohou zkoušet brýle, různé druhy líčení a make-upu nebo šperky. Jelikož se u módy pracuje s celým tělem, je to zatím technologicky náročnější zavést ve všech segmentech, ale u menších doplňků, jako jsou třeba čepice, klobouky, brýle nebo šperky, to funguje skvěle.

foto: Pexels / Luna Lovegood

Nositelné technologie v oblečení pro monitorování zdraví

Smart textilie, které byly primárně vyvinuty pro armádní použití, dokáží měřit a zaznamenávat fyziologické signály, jako je tep, dech, tělesná teplota nebo vlhkost kůže. Textilie obsahují elektronické komponenty, které jsou integrovány do vláken a tkanin, a jsou propojeny s bezdrátovými senzory a aplikacemi.

„Takové textilie budou již brzy moci být masivněji využívány a pomáhat lidem sledovat své zdraví, působit v prevenci nemocí, při sportovních výkonech nebo sledováním emočního stavu. I zde však větší rozšíření závisí na finanční dostupnosti,“ říká Ruslan Skopal, šéf e-shopu Trenýrkárna.cz.

Menstruační kalhotky ze speciálních textilií

„Menstruační kalhotky jsou pohodlná a spolehlivá varianta jednorázových hygienických pomůcek díky použitým moderním textiliím. Technologické řešení několika speciálních vrstev zajišťuje nepropustnost a zároveň prodyšnost. Například kalhotky australské značky Modibodi, jednoho z lídrů v tomto segmentu, mají svrchní vrstvu, která je ze 100% merina (ovčí vlny), prostřední savá vrstva je ze speciálního savého mikrovlákna a poslední vrstva zajišťuje nepropustnost. Jedná se tedy o chytrý mix bambusové viskózy, spandexu, polyesteru, polyamidu a merino vlny,“ říká Ilona Bittnerová, zakladatelka specializovaného e-shopu Maluna.cz.
Recyklované materiály

Mezi zákazníky jsou stále populárnější produkty z recyklovaných surovin. „Nabízíme kolekci eko kabelek a eko peněženek, které jsou vyrobeny z recyklovaného oxfordu, drti z plastových lahví. Máme také vlastní program Nulový odpad, kdy veškeré zbytky a nevyhovující produkty zpracováváme a plníme jimi sedací vaky. Odvážíme je do velké drtičky, kde se vytvoří malé kousíčky o velikosti 1-5 cm. Drť je následně smíchána s polystyrenovými kuličkami a tím vznikne pohodlná náplň vaků na sezení,“ říká šéf a spoluzakladatel české módní značky Vuch, Martin Kůs.

Vybavení módních prodejen na míru, navíc z recyklovaného plastu z oceánů

Pokročilé technologie 3D tisku tuzemského startupu 3DDen se zaměřují také na rychlou zakázkovou výrobu na míru. Módním obchodům a butikům umožňuje nechat si i podle vlastního kreativního návrhu během velmi krátké doby vyrobit vybavení prodejen na míru – například pro prodej jarní kolekce nebo u příležitosti Velikonoc. A to navíc třeba z ekologického materiálu oPET z vyloveného oceánského plastu.

„Vyvinuli jsme vlastní 3D tiskárny, na kterých vytiskneme již téměř cokoli včetně nábytku. Tyto stroje pak umí tisknout i z recyklovaného oceánského plastu a nepotřebujeme k tomu žádný nový materiál, když v oceánech odpadního plastu je tolik. Tato myšlenka se líbí i obchodníkům s módou a skýtá opravdu velké příležitosti,“ říká Honza Hřebabecký ze společnosti 3DDen.

„Dlouhodobé propojování technologického pokroku a udržitelných řešení je budoucností pro mnoho segmentů, ten módní nevyjímaje. A to ať už se jedná o výrobu, dopravu, zefektivnění vhodného výběru zákazníky, využití recyklovaných materiálů i využití technologicky inovativních řešení k podpoře dalšího prodeje použitého zboží,“ uzavírá Lukáš Rom ze společnosti Kärcher.

Mohlo by vás zajímat
Sledujte náš Instagram