Velké kočky, boj za práva žen i sladké kudrlinky provázeli Paris Haute Couture Week 2023

Velké kočky, boj za práva žen i sladké kudrlinky provázeli Paris Haute Couture Week 2023

Zatímco teploty v Paříži klesaly pod bod mrazu, redaktoři, celebrity a influenceři se zahalili do teplých a velkých kabátů, šál i šátků připraveni na jednu z nejhonosnějších událostí v kalendáři módy: Paris Haute Couture Week. Tady jsou nejdiskutovanější momenty z pařížského týdne módy.

Shiaparelli a kontroverzní kočka, leopard i vlk

Když se Kylie Jenner objevila na přehlídce s šaty se lví hlavou, přineslo to bouřlivý začátek týdne módy v Paříži. Ručně vyrobená hlava lva z pěny a pryskyřice působila extrémně realisticky. Tento módní výstřelek byl součástí haute couture kolekce Schiaparelli, kterou navrhl Daniel Roseberry. Irina Shayk si na přehlídku oblékla jednu z verzí těchto šatů a zaujala tak všechny kolem sedící. Roseberry kromě lva představil i šaty s leopardem a vlčicí, inspiroval se predátory na ranveji z Danteho básně „Inferno“ ze 14. století. Hlavu velkého vlka na lesklém černém kabátě vynesla supermodelka Naomi Campbell, zatímco sněžného leoparda Shalow Harlow. Realistické ztvárnění přineslo mnohé obavy a kritiku v rámci sociálních sítí. Návrhář se však vyjádřil, že vytvořit touto kontroverzí zmatek, bylo součástí jeho plánu. „Mimikry se v této kolekci stávají svou vlastní formou surrealismu, takže si nikdy nejsme úplně jisti, kdo ten kousek, na který se díváme vyrobil, byla to příroda?“ laškoval návrhář po přehlídce.

foto: se svolením Shiaparelli

Dior a sladké kudrlinky 

Návrhářka Maria Chiuri Grazia se inspirovala tanečnicí Josephine Baker z 20. let minulého století. Jako první kreativní ředitelka značky Dior má Chiuri Grazia za dlouhodobé téma posílení postavení žen ve světě, které dává prostřednictvím kolekcí najevo. Pro tuto sezónu návrhářka zvolila smysl pro dvacátá léta. Vlasový styling, který navrhl Guido Palau s tzv. dobovými „kiss curls“ jemně orámoval tváře modelek ve stylu tanečnice Baker. Dokonale tak účesy modelek ladily s doplňky a šaty s šikmým střihem, vrstvením a třásněmi.

foto: se svolením Dior

Chanel nevěsta se vynořila z kartonového slona

Zvířata byla tématem i na přehlídce značky Chanel, kde byla k vidění v podobě abstraktních kartonových výtvorů napříč módním „molem“. Návrhářka Virginie Viard čerpala z bytu Coco Chanel na 31 rue Cambon v Paříži, jejíž pokladnice tvořená z motivů mýtických zvířat dala vzniknout nejnovější kolekci. Viard potřetí vyzvala ke spolupráci umělce Xaviera Veilhana, aby vytvořil mobilní sadu kartonových zvířat, která obsahovala koně, lvy a slona, ze kterého vyšla modelka Anna Ewers jako legendární nevěsta v krátkých jemných šifonových šatech stažených v pase a se závojem prošitým vzorem vlaštovky. 

foto: se svolením Chanel 

Iris Law uzavřela show Alexandre Vaulthiera

Iris Law, dcera britských herců Jude Law a Sadie Frost uzavírala přehlídku Alexandre Vaulthiera v černých šatech obepínajících postavu s růžovým „trompe l'oeil“ a velkými nabíranými rukávy. Její stažené blond vlasy dodávaly malým černým šatům šmrnc. Filipínka Leroy-Beaulieu, hvězda seriálu "Emily in Paris", nadšeně tleskala z první řady, když Iris Law procházela jako poslední finále přehlídky.

foto: se svolením Alexandre Vaulthiera

Klaunský šik v Giorgio Armani

Vzor harlekýnského diamantu, který byl na přehlídky Armani Privé vidět ve velkém, není pro tento módní dům úplně typický, vlastně by se dalo říct, že se hodí spíše do cirkusu než na haute couture přehlídku, avšak kreativní ředitel značky vzal tento skromný kosočtverec a povýšil ho na úroveň prošívaných sametových sak, hedvábných šatů, ozdobil je krystaly, krajkovými detaily na lemech sukní a vytvořil tak jemnou kolekci v odstínech šeříku, břidlice a šalvěje.

Couture debut Haidera Ackermanna 

Návrhář Ackermann je čtvrtým, který spolupracuje od roku 2020 s Jean Paul Gaultierem. Svou první haute couture kolekci pojal jako milostný dopis staršímu kolegovi s politickým podtextem. Ackermann tak přikývl na Gaultierův boj za lidská práva a využil módní přehlídky, aby upozornil na boj za práva žen v Íránu. Zatímco modelky procházely napříč módní dráhou, jejich jména byla šeptaná v puštěném soudtracku v kombinaci s písní íránského umělce Shervina Hajipoura „Baraye“. Píseň Hajipour byla reakcí na loňské brutální zabití Mahsa Amina a následný boj za práva žen v zemi.

Kožešina v podání Fendi

Módní návrhář Kim Jones ve své nejnovější tvorbě prozkoumal pojem lehkosti, a to jak ve výrobě jednotlivých modelů, tak v jejich stylu. Silným středobodem této kolekce je krajka, která je k vidění od živůtku přes různé detaily a lemy až po celé róby vyrobené ze složitého materiálu. Při bližším pohledu na jednotlivé šaty však zjistíme, že ona krajka je ve skutenosti kůže se složitými výřezy nebo drobnými korálky pečlivě navlečenými dohromady tak, aby vypadaly jako síť.

Mohlo by vás zajímat
Sledujte náš Instagram