Vše, co potřebujete vědět o blížící se Met Gala 2019

Vše, co potřebujete vědět o blížící se Met Gala 2019

Jedna z největších módních událostí roku se blíží. Dne 6. května 2019 se uskuteční Met Gala, a proto jsme si pro vás připravili článek o všem, co potřebujete o blížící se události vědět. 

The Costume Institute Gala je každoročně pořádaná charitativní událost, na kterou se sjíždějí celebrity z oblasti módy, filmu, hudby a umění. Událost vznikla roku 1948 publicistkou Eleanor Lambertovou s cílem získat peníze od lidí z vyšší newyorské společnosti na nově založený The Costume Institute. Hosté se musí obléci tak, aby korespondovali s tématem, které je každý rok přesně určené. Minulý ročník byl na téma Nebeská těla: Móda a katolická představivost (Heavenly Bodies).

Kdy a kde se událost uskuteční?

Událost se vždy pořádá první pondělí v květnu. Letos to vychází na 6. května v newyorském Metropolitním muzeu umění. Akce začíná v 19:00 místního času, kdy se na červený koberec sjíždějí umělci ze všech koutů světa. Po promenádě na koberci si umělci prohlédnou tematickou výstavu a jsou usazeni ke stolu. Letošními hlavními tvářemi Met Gala jsou zpěvačka Lady Gaga a zpěvák Harry Styles, z nichž každý má svůj jedinečný styl oblékání. 

Téma letošní Met Gala: Nadsázka a ironie v módě

Téma letošní Met Gala se odvíjí od eseje 'Camp: Notes of Fashion' z roku 1964, kterou napsala spisovatelka Susan Sontag. V publikaci se Susan zabývá myšlenkou, co to vlastně výraz 'camp' je a jak je móda úzce spojena s nadsázkou, ironií, rafinovaností a parodií. Tento koncept si může každý vyložit po svém. K pochopení tohoto výrazu vznikla v Metropolitním muzeu umění stejnojmenná výstava. Jedním z klíčových aspektů 'campu' je podle Andrew Boltona, kurátora výstavy, myšlenka: „Nebýt tak vážný a nesnažit se prvoplánově šokovat či ohromit”. Důkazem toho, že se v módě nemá nic brát vážně, jsou například zpěvačka Cher, herečka Marlene Dietrich či zpěvák Elton John.

Co návštěvníci na Met Gala obléknou?

Kromě Lady Gaga a Harryho Stylese jsou letošními co-hosty i tenistka Serena Williams a kreativní ředitel módního domu Gucci, Alessandro Michele. Předpokládá se proto, že mnoho lidí oblékne právě modely od Gucciho. Hlavní téma ovšem pasuje i pro oděvy od značek Schiaparelli, Balenciaga, Jean Paul Gautier či Valentino. Máme se tedy rozhodně na co těšit.

Vogue.co.uk, Graziadaily.co.uk, Fashionterest.com

Mohlo by vás zajímat
Sledujte náš Instagram