Výběr zajímavých pražských výstav

Výběr zajímavých pražských výstav

Naše hlavní město je plné muzeí a galerií, a je jich tolik, že se v nich skoro až nedá vyznat. Pokud tedy máte zájem se obohatit a nechat se inspirovat, kam stojí za to vyrazit, přinášíme vám pár tipů toho nejlepšího, co jsme objevili.  

V Galerii České spořitelny v Rytířské ulici je k vidění sbírka Muzea Českého ráje v Turnově s názvem Současný evropský šperk. Málokdo ví, že se v Turnově, městě brusičství drahých kamenů, pořádá mezinárodní šperkařské sympozium s několikaletou tradicí a je tedy místem, kde se setkávají nejlepší designéři z celého světa. Vytvořená díla v rámci těchto sympozií se schraňují od roku 1984 a můžeme je nejen obdivovat, ale také sledovat vývoj šperku v posledních třiceti letech. 

V Centru architektury a městského plánování (CAMP), které se nachází kousek od Karlova náměstí, můžete navštívit interaktivní instalaci s názvem Urbania. Až osm hráčů dostane příležitost stát se správci imaginárního Živoucího města. Naučí vás vnímat prostor, ve kterém žijeme, ze všech úhlů pohledu, pochopíte, co stojí za růstem a udržitelností města, a jak moc prostředí ovlivňuje každého jedince.

V Museu Kampa, které najdete překvapivě na Kampě, jsou vystaveny velkoformátové obrazy malíře Bena Willikenda s názvem Prostory modernismu. Díla jsou jedinečná tím, že se jedná o klasickou malbu na plátno, což je technika, která v dnešní době bojuje o přežití, protože se stále více umělců věnuje instalacím či jiným konceptuálním formám. Na obrazech jsou ale znázorňována zejména architektonická díla klasických modernistů, například Vila Tugendhat Miese van der Roha, takže se forma klasické malby protíná s konceptuální formou jiných děl.

A co nás čeká v měsících budoucích? Rozhodně si nesmíte nechat ujít Rembrandta, který bude k vidění od dubna v paláci Kinských. Poprvé vůbec budou v naší metropoli vystavena díla světoznámého anonymního street artisty Banksyho. Místo konání je zatím utajeno, ale snad se ho do září, kdy má výstava začít, dozvíme. A v prosinci do domu U Kamenného zvonu dorazí fotografie Fridy Kahlo, které byly donedávna veřejnosti zcela neznámé. Každopádně, je na co se těšit!

 

foto: oficiální stránky institucí

Mohlo by vás zajímat
Sledujte náš Instagram