Vzdejte se slazených nápojů, jinak boj s kaloriemi nevyhrajete!

Vzdejte se slazených nápojů, jinak boj s kaloriemi nevyhrajete!

Naše váha neklesá. Čím to? Na vině jsou slazené nápoje

Kolik kostek cukru je ve kterém nápoji? Slazenými nápoji nejen hasíme žízeň, ale pijeme je také pro chuť a pro osvěžení a přitom si vůbec neuvědomujeme, kolik kalorií navíc do sebe přijímáme.

Podívejme se blíže na to, kolik kostek cukru obsahují naše oblíbené nápoje.
Sklenice (250 ml)

Aquila jablko - 2 kostky cukru 
Korunní pomeranč - 2 kostky cukru
Waterrr sport citrus mix - 3 kostky cukru
100% jablečný džus - 6 kostek cukru
100% pomerančový džus - 6 kostek cukru
Zelený čaj s citronem - 4 kostky cukru
Vinea - 6 kostek cukru
Sprite - 4 kostky cukru
Mirinda - 8 kostek cukru
Fanta - 6 kostek cukru
Coca cola - 7 kostek cukru
Kofola - 83 kcal - 5 kostek cukru
Tonic - 5,5 kostek cukru
Top aloe vera juice - 5 kostek cukru
Ochucené mléko jahoda - 7 kostek cukru
Ochucené mléko vanilka - 5 kostek cukru

Jsou řešením nápoje s umělými sladidly? Nápoje slazené cukrem jsou nepřítelem naší štíhlé linie, a proto některé z nás hledají řešení v nápojích slazených umělými sladidly. Nápoje slazené umělými sladidly jsou při vyšší pravidelné konzumaci riziková pro naše zdraví. Z tohoto důvodu je u nich stanovené denní doporučené množství jejich konzumace. Tyto nápoje mohou zvyšovat chuť kjídlu, hlavně na sladké a vyvolávat pocit hladu a výsledkem může být přejídání se.

Podívejme se blíže na nejčastěji používaná umělá sladidla. E 951 Aspartam byl schválen vroce 1974 a v témže roce se objevily první zmínky o možném poškození mozku touto látkou a o riziku rakoviny mozku. Od té doby se vedou odborné diskuze ohledně škodlivosti tohoto sladidla. Aspartam obsahuje fenylalanin. Děti, těhotné, kojící ženy a osoby citlivé na fenylalanin by se měly aspartamu raději vyhnout. E 950 Acesulfam K (Acesulfam draselný) je vylučován močí, v těle se nevstřebává. Ohledně škodlivosti tohoto sladidla se vedou odborné diskuze. Mnoho vědců se přiklání knázoru, že v menším množství není Acesulfam K nebezpečný, ale jen tehdy, pokud se nezahřívá. Zahříváním Aceslufamu K z něho unikají toxické výpary. E 952 Cyklamáty U, je vědecky doloženo, že mohou způsobit záněty močového měchýře, zvýšit riziko vzniku rakoviny močového měchýře a riziko vzniku vrozených vad plodu. E 954 Sacharin U - je vědecky prokázán škodlivý vliv na naše zdraví. Sacharin poškozuje sliznice a zvyšuje riziko vzniku rakoviny, zejména rakoviny močového měchýře. E 211 Benzoát sodný může v kombinaci s kyselinu askorbovou a benzoanem sodným tvořit známý karcinogen benzen. Světlo a teplo mohou urychlit vytvoření benzenu. Některé zdroje uvádějí, že benzoan může poškozovat strukturu DNA a tak vyvolat některá dědičná onemocnění, např. Parkinsonovu chorobu.

Tipy na chutné nápoje bez cukru
Osvěžení můžeme najít v neslazených nápojích, např. v neslazených čajích nebo stolních vodách bez příchuti. Nejvhodnějším nápojem pro naše zdraví a doplnění tekutin je voda z vodovodního kohoutku. Přidáme-li do sklenice studené vody čerstvé lístky máty a šťávu z limetky nebo citronu, máme chutný a osvěžující nápoj. Kdo chce, může též sklenici tohoto chutného nápoje ozdobit plátkem limetky nebo citronu. Pochlubte se ostatním v diskusi, čím v současných pekelných vedrech hasíte žízeň. Myslíte také na svou štíhlou linii a nebo už to hážete za hlavu a berete zavděk jakýmkoliv nápojem a nerozlišujete zda je slazený nebo neslazený? Případně dejte tip ostatním na nejlepší neslazený a přitom ochucený nápoj. Určitě to všichni teď oceníme!

 

Zdroj obrázků: Fotolia.com

Mohlo by vás zajímat
Sledujte náš Instagram