Zadržování vody v těle - úhlavní nepřítel hubnutí i zdravého životního stylu

Zadržování vody v těle - úhlavní nepřítel hubnutí i zdravého životního stylu

Zadržování vody je velkým strašákem především těch z nás, které se neúspěšně snaží hubnout. Zadržování vody v těle je přirozený obranný mechanismus našeho metabolismu, se kterým se musíme naučit pracovat. V tomto článku se podíváme na příčiny tohoto jevu a účinnou obranu.

Snad každá z nás alespoň jednou ve svém životě držela nějakou drastickou dietu, která měla být zaručeným receptem na hubnutí. Místo toho se však nestalo vůbec nic, ba naopak se nám snížila energie a zhoršila nálada. Přemýšlela jste o tom, že je možné, že se můžete potýkat se zadržováním vody v těle? Ženy se s tímto stavem potýkají více než muži především v době před menstruací, během užívání hormonální antikoncepce nebo při menopauze. Tyto změny ale i špatný životní styl způsobují alarmující stav v těle, které se ze strachu před budoucností uchýlí k obrannému manévru - zadržuje vodu.

zdroj: Pexels

Hormony i nezdravý životní styl

Zadržování vody se může projevovat v několika formách, které na sobě můžete pozorovat - otoky na končetinách, celulitida či nadměrné pocení. Může být také důvodem toho, proč se vám dlouhodobě nedaří zhubnout. Příčiny zadržování vody v těle má mnoho příčin a často je to spíše kombinace několika faktorů. Za zadržování vody může například hormonální nerovnováha, stres, nezdravá strava, nadměrný příjem sodíku, nedostatek pohybu, nedostatek draslíku, nevhodná medikace nebo nedostatek tekutin.

Jezte s rozumem

Pokud si tento problém uvědomíte, vaše řešení se může skrývat v objevení příčin zadržování vody. Například vysoký příjem sodíku znamená zjednodušeně příjem nadbytku soli. Proto byste měla omezit solení potravy a konzumaci polotovarů a hotovek. Sůl je sice nositelem chuti, ale hravě ji můžete nahradit kořením či bylinkami například bazalkou, kopřivou, petrželkou nebo špenátem, které sodík v těle naopak neutralizují díky vysokému obsahu draslíku. Kromě draslíku je pro tělo z hlediska odvodňování i hořčík. Ten je obsažen například v avokádu, jogurtech, hrášku nebo hořké čokoládě. Potraviny, které naopak způsobují přebytečné zásobování vodou, jsou pak rafinované cukry, škrob a tuky.

zdroj: Pexels

Tělo se pouze brání

Důležité také je dodržovat pitný režim. To je vlastně logické - jakmile je váš organismus dehydratovaný, nezbývá mu nic jiného, než se připravit na "horší časy" a opět zapíná krizový scénář a zadržuje v těle vodu, dokud je ještě čas. Pozor si proto dejte na to, abyste během dne vypila dostatečné množství čisté vody bez sody a sladidel. Dehydratační účinky mají také nápoje jako káva či černý čaj. V neposlední řadě je pak důležitý také pravidelný pohyb a udržování se ve fyzické kondici.


kneipp.com

Těžká doba, snadné řešení

Ne každý má však čas na zdravé stravování a pravidelné cvičení. Ruku na srdce, žijeme v nelehké době, nevíme, co nám budoucnost přinese a starání se o sebe sama nikdy nebylo tak složité jako v dnešní zrychlené době. Pomoci vám ale mohou doplňky stravy ve formě speciálních bylinkových tobolek, které pomáhají odstranit přebytečnou vodu z těla, a navíc podpoří i správné fungování ledvin, které jsou pro zbavování se přebytečné vody nejdůležitější.

zdroj: Pexels

Mohlo by vás zajímat
Sledujte náš Instagram