Zamilujte si zvonky Campanula Addenda: hodí se do moderních zahradních a balkonových kompozic!

Zamilujte si zvonky Campanula Addenda: hodí se do moderních zahradních a balkonových kompozic!

Obchody a zahradnictví zaplavují nové módní květinové novinky 

Přestože jsem já sama zatím v našich zahradnictvích objevila pouze dva druhy zvonků Addenda, je jich v nabídce firmy hned pět. Ke třem fialovým a modrofialovým přibyly také dva bílé, které je mohou mimochodem v kombinaci skvěle doplnit.

Zvonky Campanula Addenda si naši pozornost skutečně zaslouží
Těm znalejším, kteří mají doma třeba skalku, určitě připomenou zvonky z řady zvonků dalmatských, neboli zvonek Portenschlagův (Campanula portenschlagiana). Jenomže nově vyšlechtěné odrůdy Campanula Addenda mají několik výhod navíc. Jsou to kompaktnější odrůdy vyšlechtěné speciálně pro truhlíky, žardiniéry, závěsné květináče nebo designové květináče. Můžete je pěstovat v bytě, nebo venku. Nejvíce si jejich krásu užijete, pokud je budete pěstovat jako přenosnou rostlinu. Zatímco v bytě s vámi už v dubnu nebo v květnu přivítají záplavou květů jaro, které pak můžete vynést na svůj balkon, okenní parapet nebo třeba na stůl zahradního sezení, v září vás překvapí svými květy ještě jednou. Zvonky Campanula Addenda totiž vykvétají dvakrát v roce.

Zvonky Campanula Addenda nejsou svým habitusem nijak vzrostlé. I převislé varianty jsou menší, takže nepotřebují nijak závratně velkou nádobu. Kombinovat je navzájem jim bude slušet, zejména pokud zkombinujete modré a fialové varianty s bílými. Jiné rostliny jejich krásu až na výjimky zbytečně potlačí. Zvonkům to bude nejvíce slušet v keramice. Můžete volit glazovanou nebo přírodní terakotu. Mne osobně ale nejvíce pro modré a fialové odrůdy sedí bílá keramika. Bílé odrůdy Campanula Addenda zas vyniknout v proutěných květináčích, které jsou uzpůsobeny k pěstování rostlin a mají plastovou nebo igelitovou vystýlku. Hezké je také minimalistické pojetí sázení těchto zvonků. Třeba do velkých vysokých moderních nádob, které osázíte vždy jenom jednou rostlinkou. Když rostlinka odkvete, vytáhnete ji i s plastovým květináčem z obalu a nahradíte ji jinou kvetoucí kráskou. V září, pokud jste se o rostlinku dobře starali, vám vykvete opět. To ji zas můžete do efektní moderní a minimalisticky pojaté nádoby vrátit. Bílé poloplné zvonky Campanula Addenda vyniknou i v dlouhých truhlících. Nezapomeňte, že jejich krása vynikne ve výši očí. Takže je můžete dát třeba na okenní parapet, který máte vždy na očích a dosázet je jinými delšími převislými rostlinami, které kvetou i v meziobdobí, kdy Campanula Addenda nekvete. Pozor ale, měly by to být rostlinky, které vytváří především dlouhý závěs a v horní části jsou chudé a vyholené. K takovému habitusu jim mužete pomoci i správně vedeným vyštipováním.

Zvonky Campanula Addenda jsou téměř bezúdržbové
Nádherné rostlinky Campanula Addenda nevyžadují žádnou speciální péči. Potřebují pouze mírnou zálivku jednou za 3 až 5 dnů a jednou za 30 dnů pohnojit. Hnojit je můžete hnojivem Kristalon Start a to v období, kdy rostlinka nekvete. Od začátku dubna do konce května hnojte rostlinku hnojivem Kristalon květ a plod. Stejné hnojivo pak používejte od srpna do konce září. Rostlinka ocení také odstraňování odkvetlých květů. Je to jednoduché, protože kvítka jsou jemné. Rostlinka se vám odvděčí delším kvetením. Až 1,5 až 2 měsíce a to hned 2x v roce. Zvonky Addenda nepěstujte na přímém jižním slunci. Vyžadují polostín. Přímé slunce by mohlo poškodit jejich jemné lístky a stonky. Navíc o zvoncích obecně platí, že se lépe vybarvují v polostínu. A tak i jiné skalničkové zvonky ze skupiny portenschlagiana vyžadují polostinné stanoviště. Campanula Addenda je mrazuvdorná rostlinka. V malém truhlíku nebo květináči by ale nejspíš nepřežila. Buď ji po podzimním odkvětu zasaďte do záhonu (a pak na jaře vyzvedněte), anebo ji zimujte v chladnějších místnosti, ve skleníku nebo krytém bazénu. Pokud zvonky Campanula Addenda zimujete doma, rostlinka by neměla mít v zimě vyšší teplotu než 16 až 20 stupňů Celsia. Ven ji pak na jaře dejte až když teplota vystoupí nad 10 stupňů. A pozor! Rostlinka může být v tomto případě citlivější na noční mrazíky.

Zvonky Campanula Addenda si doma nenamnožíte
Krásky Campanula Addenda se nejenže docela těžce řízkují, ale jsou to hlavně licenčně chráněné odrůdy společnosti Addenda a množit se bez licence ani nesmí. V zahradnictvích a hobbymarketech si zvonky koupíte za zhruba 100 až 120 korun. Ve srovnání s balkonovkami jsou sice o něco dražší, ale je jasné, že jedné nebo několika rostlinkám Campanula Addenda zcela jistě neodoláte!

 

Zdroj obrázků: obrázky společnosti Addenda

Mohlo by vás zajímat
Sledujte náš Instagram