Zařizujete byt? Pozor na dokonalý design na úkor funkčnosti

Zařizujete byt? Pozor na dokonalý design na úkor funkčnosti

Dočkali jste se vlastního bydlení? Konečně nastal den s velkým D a vy jste zrovna převzali klíče od bytu. Vaše radost je určitě nekonečná, vzápětí ji ale vystřídají obavy. Sice už máte kde bydlet, ale než se tam opravdu přestěhujete, musíte byt ještě zařídit. Pro někoho je to ta snadnější část, pro někoho naopak ta nejtěžší. Jak k sobě sladit jednotlivé kousky nábytku a bytového textilu?

Zařizování bytu může být zábava

Pořád jste to odkládali, teď už ale není čas to pořád odsouvat. Tedy pokud neplánujete mít doma holé zdi a prázdné podlahy. I když se to nezdá, vybírání nábytku a dekorací do vašeho nového bytu, může být i zábava. Stačí, když si dopředu ujasníte pár věcí.

V jakém stylu chcete byt zařídit?

O bytu nebo domu je důležité uvažovat jako o celku. S tím souvisí i výběr stylu, v jakém se vaše domácnost ponese. Vyhraje v dnešní době oblíbený skandinávský styl nebo preferujete spíš ten venkovský, který do vašeho domova vnese i kousek přírody? Nebo dáváte přednost modernímu stylu, který charakterizuje dnešní dobu a jeho součástí jsou i moderní chytrá řešení?

Jaké jsou vaše finanční možnosti?

Dopředu byste si měli ujasnit i to, kolik do zařízení domova chcete a můžete investovat. Finanční možnosti každého z nás jsou jiné, někdo na vybavení šetřit nemusí, jiný obrací každou korunu. Zapomenout nesmíme ani na to, že něco stojí i provoz a údržba domu. Sestavte si dopředu rozpočet, počítejte i s malou rezervou. Sepište si věci, které potřebujete, než je začnete nakupovat, vše si spočítejte.

Náš tip navíc: Hodit se vám může i srovnávač cen Homago, abyste za nábytek, svítidla, elektro, kuchyňské vybavení a další věci neutratili víc, než musíte.

Nebojte se barev

Jaké barvy máte rádi? Dáváte přednost bílým stěnám, nebo se vyžíváte v barvách, které vám zvednou náladu? Obklopte se doma barvami, které máte rádi, i kdyby to znamenalo, že stěny budou zelené, oranžové, modré nebo žluté. S nimi pak slaďte doplňky jako jsou polštářky, závěsy, přehozy apod. Jen si dejte pozor na to, ať v interiéru nemáte třeba příliš temně červené barvy, která vás může i dráždit. S takovými barvami opatrně. Přednost dejte spíš teplým odstínům barev, které vám zlepší náladu a opticky také zvětší prostor.

Nábytek má velkou moc

První věcí, kterou si mnozí z nás pořizují do nového bytu, je nábytek. Často jeho pořízení uspěcháme, koupíme si ho, pak je někde uskladněný a když pak nadejde jeho čas, s údivem zjistíme, že se do bytu tak úplně nehodí. Nejde k sobě s barvami stěn, neladí s doplňky, které jste si pořídili, možná ani s další místností. Když pak přejdete z jedné do druhé, nepůsobí to moc příjemně. 

S pořízením nábytku nespěchejte, když ho dobře vyberete, dodá interiéru šmrnc, možná ho i povznese o hodně výš. Skvělým řešením do každého bytu jsou i posuvné dveře do obýváku, ložnice nebo dalších místností, které od sebe prostory oddělí, zároveň interiéru dodají na zajímavosti. Třešinkou na dortu je to, že šetří prostor, kterého je například v malých bytech nedostatek.

Víte, že není úplně správné stavět veškerý nábytek kolem stěn, jak je většina z nás zvyklá? Prostor se tím opticky zmenší, může působit i přeplněným dojmem. Zkuste jeden nebo dva kousky nábytku postavit do prostoru, uvidíte, že hned bude vše vypadat o něco lépe, vzdušněji.

Podlahy neopomíjejte

Důležitou součástí interiéru jsou nejen stěny a vybraný nábytek, ale také podlahy. Kdyby jich nebylo, žádný nábytek sem ani nepostavíte, když na ně nedáte správnou pokrývku, může vám být zima od nohou, podlaha bude tvrdá a vůbec to v bytě nebude vypadat útulně. 

Po podlaze každý den projdeme nesčetněkrát, dáváme jí docela zabrat, navíc chceme chodit po měkkém. Někdo doma dokonce chodí bez bot, tomu všemu je potřeba výběr podlahy přizpůsobit. Podlaha je součástí interiéru, se kterým je třeba ji sladit, zároveň ale myslet i na to, jak snadno se bude udržovat a kde bude položená. 

Dlažba po celém bytě není zrovna tím nejlepším nápadem, sice se snadno udržuje, ale také studí a někdy i klouže. Plovoucí podlaha ne každému vyhovuje, stejně tak parkety. A koberec? S tím zase mohou mít problém alergici. 

Zapomenout nesmíte ani na osvětlení

Když se řekne moderní bydlení, asi každý si hned vybaví světlý byt s nábytkem, který preferuje minimalismus a funkčnost, prázdná okna, na kterých nevisí žádné těžké závěsy, moderní vybavení, chybět ale nesmí ani dobře vybrané osvětlení. To dokáže místnost proměnit k nepoznání. Centrální svítidlo je naprostý základ, kromě něj nesmí chybět ani doplňková svítidla, například stojací lampa, nástěnná svítidla, lampička na stolek atd. Všechna světla by ale měla ladit s ostatním vybavením interiéru.

Aby byl domov skutečným domovem

Když si pořídíme vlastní byt, toužíme si ho přizpůsobit svým představám, snům i potřebám. Mnohdy se ale necháme unést, jednotlivé kousky vybíráme očima, ale ne hlavou. Snadno se tak stane, že dáme přednost designu před funkčností a výsledek? Doma se vůbec necítíme jako doma. Ono pověstné teplo domova jaksi schází, přestože design jednotlivých kousků je jedinečný. Kde se stala chyba?

Tak nějak jsme zapomněli na to, že vzhled není to nejdůležitější. Ještě důležitější je praktičnost a funkčnost. Co to znamená? K čemu vám bude designová sedačka, když se na ni budete bát posadit nebo si sednete, ale celou dobu budete v křeči? K čemu vám bude na pohled úžasná postel, když se ráno budete probouzet celí zlámaní? A tak bychom mohli pokračovat. Při zařizování bytu tak je důležité myslet dopředu a funkčnost nábytku ani dalších doplňků rozhodně nepodceňovat.

 

Mohlo by vás zajímat
Sledujte náš Instagram