Ze staré textilní továrny je nyní nádherná restaurace

Ze staré textilní továrny je nyní nádherná restaurace

Je to vlastně určitý způsob recyklace. Jak pojmout starý nevyužívaný prostor pro aktuální účely? Ve státě Yucatan se s touto otázkou „poprali“ poměrně snadno.

Restauraci Ixi'im najdete ve staré textilní továrně v Chocholá, která leží 70 kilometrů od pobřeží poloostrova Yucatan na pobřeží zálivu. Původně továrna sloužila na výrobu sisalových textilií vyrábějících se z agáve, které patří mezi důležitou součást kultury regionu. Nyní zde najdete moderní restuarci s mexickým šmrncem.

Byla to právě mexická studia Jorge Bolio Arquitectura, Central de Proyectos SCP, Lavalle + Peniche a Mauricio Gallegos, která na projektu spolupracovala. Obnova zchátralé továrny se jim povedla na jedničku. V restauraci i v krásné zeleni kolem ní najdete stále původní prvky továrny, které tam úmyslně designéři zanechali. Budova pak z mnoha pohledů pořád působí jako zřícenina.

Architekti použili segmentové uspořádání pro vytvoření nových místností, které slouží pro různé volnočasové aktivity. Atrium s barem, poté následují dvě místnosti, které poskytují prostor pro soukromé akce. Vstupní hala ústí v kryté kuchyni a restauraci s velkým počtem míst k sezení. Vzorované dlaždice a dřevěné panely vzbuzují kontrastní dojem. Prosklenému výhledu do nádvoří dominují staré oblouky.

Designéři restaurace Ixi'im celý projekt pojali jako cestu, která vás provede mnoha zajímavými místy a obdobími. Nezapomněli zdůraznit cyklus úcty a příslušnosti k přírodě i k původnímu objektu, o který jim především šlo.

Několik nedávných projektů v Mexiku bylo postaveno v rozpadajících se budovách, včetně kostela zabudovaného do staré palírny Tequilly či haciendy přeměněné na komplex pohostinství. Zřejmě se proces obnovování a recyklace dostává i do těchto končin světa…

Foto: Eduardo Calvo Santisbón

Mohlo by vás zajímat
Sledujte náš Instagram