Kdo byla supermodelka Tatjana Patitz a díky čemu zářila i vedle Naomi Cambell a Cindy Crawford?

Kdo byla supermodelka Tatjana Patitz a díky čemu zářila i vedle Naomi Cambell a Cindy Crawford?

Tatjana Patitz byla pravděpodobně jedna z nejtišších supermodelek, která svou cestu modelingu notnou chvíli hledala, za to se následně a naprosto neodmyslitelně zařadila mezi světovou špičku. Zemřela minulý týden ve věku 56 let.

Smrt modelky oznámil zástupce její rodiny prostřednictvím médií a uvedl, že příčinou smrti byla metastatická rakovina prsu. Svět modelingu pláče, protože právě Tatjana byla jednou z původních supermodelek společně s Naomi Campbell, Cindy Crawford či Christy Turlington. Narodila se v Hamburku estonské matce a německému otci, v jejím mládí se celá rodina přestěhovala do idylického přímořského městečka na jihu Švédska a poprvé se s módním světem setkala v roce 1983, když jí bylo 17 let v soutěži Elite Model Contest ve Stockholmu. Umístila se na třetím místě a vyhrála tak výlet do Paříže s časově omezenou smlouvu. 

O pět let později zaznělo v časopise Vogue, že se tato hvězda nezrodila rychle, jak by se očekávalo. Tatjana totiž rok po soutěži nemohla najít žádnou práci, až teprve Peter Lindbergh, německý fotograf, známý svými neretušovanými snímky, Patitz proslavil. Lindbergh zdůraznil přirozenou krásu mladých modelek včetně Patitz, když nafotil slavný snímek  s názvem Bílé košile, kde jsou kromě Patitz i další supermodelky. To bylo v roce 1988 a jen o dva roky později nafotil obálku britské mutace Vogue právě s Tatjanou, Naomi i Cindy. Ve stejném měsíci se Tatjana objevila sama i na obálce americké mutace Vogue. Když snímek šesti supermodelek uviděl zpěvák George Michael, byl nadšený a pozval je do svého video klipu k písni Freedom!.

Tatjana Patitz nikdy úplně nezapadala mezi ostatní modelky. Částečně to bylo i proto, že netoužila žít  v New Yorku nebo Paříži, ale v Kalifornii, kde mohla být blíže přírodě a svým zvířatům.

„Tatjana byla vždy evropským symbolem elegance,“ vzpomíná v jednom z rozhovorů Anna Wintour, globální ředitelka časopisu Vogue. „Tatjana byla mnohem méně viditelná než její vrstevníci, byla tajemnější, dospělejší, nedosažitelnější, a to mělo svou vlastní přitažlivost." 

Patitz byla inteligentní žena, ne vyplašená mladá dívka, a díky svému hereckému vzdělání byla modelkou, se kterou bylo třeba počítat. Lidé Patitz často označovali za "jinou" a "výjimečnou", což ji postupně přivedlo k myšlence modelingu.

Supermodelka Tatjana Patitz dlouhodobě spolupracovala s několika známými fotografy, jako například s již zmiňovaným Petrem Lindberghem nebo také s Herbem Rittsem a Patrickem Demarchelierem. Nedávno také natočila společně s dalšími kolegyněmi pro značku Good Jeans "Příběh supermodelek v džínách", který měla na starosti Annie Leibovitz. 

Ať byl její profesní život jakýkoliv, nejvíc pro ni znamenal její syn Jonah Johnson a klid na jejich ranči v údolí Santa Ynez. Loni o svém synovi prohlásila: "Jonah je můj zdroj štěstí." Modelka zemřela 11. března 2023, když podlehla metastázím rakoviny prsu. 

 

Mohlo by vás zajímat
Sledujte náš Instagram