Ženy mají přehnaná očekávání, říká odbornice na seznamování Kristýna Mertlová

Ženy mají přehnaná očekávání, říká odbornice na seznamování Kristýna Mertlová

V Čechách nenašla privátní seznamovací agenturu, ve které za vás udělají předvýběr, představí vás vhodnému protějšku, který odpovídá vašim představám a domluví rande. A to vše zcela diskrétně. Tak jednu takovou Kristýna Mertlová se svým mužem založili, službami Date2K prošlo již několik tisíc klientů. 

Co vás přivedlo k tomu stát se seznamovací koučkou?

Vlastní životní zkušenost, před více než 10 lety jsem řešila otázku nejen jak dál ve svém životě, ale i kde a jak potkat toho správného muže, který mi bude nejen partnerem, nejlepším kamarádem a parťákem, ale i otcem mých dětí. Začala jsem se proto nejprve intenzivně věnovat svému osobnímu rozvoji, a protože mne koučování oslovilo jako velmi efektivní způsob pomoci a podpory, sama jsem se rozhodla mu profesionálně věnovat. Začala jsem si v této oblasti rozšiřovat vzdělání, znalosti, včetně unikátní světové certifikace právě pro seznamovací koučink, resp. matchmaking.

S vašim mužem právě vedete i společný podnik, neleze si někdy na nervy?

Se svým manželem vedu hned několik projektů zaměřených na seznamování. Vedle individuální seznamovací agentury jsme spolu založili před 5 lety neziskový projekt online seznamky pro handicapované TvojeLáska, vytvořili jsme spolu kurz pro úspěšné seznamování online, kurz pro seznamovací kouče a nyní spolu spouštíme unikátní neziskový projekt pro bezpečné seznamování online Bezpečná místa. A je to ten nejlepší partner na světě. Já jsem u nás ta, která přichází neustále s novými nápady, myšlenkami, sleduji vývoj ve světě a on je ten, který dává věcem rámec, pracuje s daty, statistikou a dává tomu odborný a technický rámec.

Ale upřímně, není to vždy dokonalé. Jsou dny, kdy prostě nutně potřebujete dořešit pracovní záležitosti, ale zrovna prostě ten druhý chce být „jen manžel/ka“ a nechce ještě večer po uložení dětí řešit zase práci. Proto aby to fungovalo, máme nastavené procesy a pravidelné dny nebo aspoň večery, kdy jsme jenom manželé a práce je absolutní tabu.

V čem jsou jedinečné služby vaší seznamovací agentury?

V našem zcela individuálním přístupu ke každému klientovi. Všechny naše klienty osobně známe, mají své osobní seznamovací kouče, takže nehrozí ono největší nebezpečí anonymních online seznamek a aplikací, kdy nikdy nevíte, kdo je na druhé straně a zda se chce skutečně seznamovat. Vedle zcela individuálního přístupu je to pak ale i veděckost a intenzivní práce se statistickými daty. Spolumajitel a můj manžel v jednom coby doktor matematiky vytvořil unikátní algoritmus párující lidi tak, aby se k sobě hodnotově a názorově hodili. U nás to není o fyzické atraktivitě tedy jak dobrou máte fotku, ale hlavně o tom, jak k sobě pasujete, co se názorů a pohledů na život týče. A až pak tam samozřejmě vstupuje faktor „chemie“. Osobně jsem přesvědčená, že za naší vysokou úspěšností seznamování našich klientů stojí oba tyto principy rovnocenně – půl tvoří individuální přístup našich seznamovacích koučů a druhou půlku právě onen vědecký přístup a detailní znalost toho, co naši klienti skutečně hledají.

Na vašem webu se zmiňujete o seznamovacím potenciálu. Co představuje a jaké je jeho využití v praxi?

Seznamovací potenciál je laicky řečeno, jak si vlastně „stojím na seznamovacím trhu“. My jsme právě s manželem před více než 4 lety vytvořili světově unikátní LOVEREPORT – analýzu seznamovacího potenciálu s tím, že každý jeden člověk si může sám sebe „otestovat“ a zjistit, jak si stojí z pohledu opačného pohlaví. LOVEREPORT mu napoví, které oblasti jsou jeho přednostmi z pohledu seznamování a kde naopak má „problém“. Podle typu slabších oblastí je pak dobré si říci, zda s nimi něco mohu dělat a chci tak zvýšit svůj potenciál nebo to prostě nejde a je dobré to pak promítnout do svých očekávání od partnera, kterého hledám. Vždy to nejlépe ukazuji typově na svém příkladě. Já mám 4 malé děti a z pohledu seznamovacího trhu je prostě zřejmé, že ne příliš mužů hledá partnerku s tolika dětmi, ale naopak preferují ženu bez závazků, se kterou budou moci vybudovat svoji rodinu. Je logické, že své děti do babyboxu nenacpu, tudíž tuto kategorii (stejně jako například svoji výšku, vzdělání nebo věk) nezměním, je ale proto dobré, abych si byla vědoma svých limitů z pohledu seznamování. A místo prince v bílém maserati bych měla hledat prorodinného muže, který mne možná nevezme na Maledivy, ale bude mít rád mne i moje děti.

Služeb vaší seznamovací agentury využívají častěji muži nebo ženy? 

Ačkoliv na online seznamkách dominují (do určitého věku) zásadním způsobem muži, z nichž ale celá řada nehledá seriózní vztah ale jenom ověření vlastní hodnoty a atraktivity, u nás v seznamovací agentuře zastupujeme obě pohlaví ve stejném poměru. Samozřejmě v každém čase je to třeba trochu jinak, v některých věkových kategoriích převažují muži, někde zas malinko ženy, ale obecně platí, že máme rozložení klientů 50:50 a děláme maximum, aby to i tak vždy zůstalo. 

V čem my ženy děláme největší chyby při seznamování?

Máme přehnaná očekávání, čekáme pod vlivem romantických filmů a pohádek prince na bílém koni a nejsme připravené dělat kompromisy. Velmi často ale také máme naopak nízké sebevědomí a jsme pak schopny tolerovat chyby, které bychom rozhodně nikdy dovolit neměly. Obvyklou chybou je také odkládání seznamování na AŽ. Až dokončím nový projekt, až děti budou starší, až budu ve formě atd., a mezitím nám utíkají roky, které mohou být klíčové. Hledání lásky je dovednost jako každá jiná, od určitého věku, postavení a množství stráveného v práci máme bohužel omezené možnosti někoho potkat a je proto dobré se nebát být v oblasti seznamování aktivní a nikoliv čekat. Ono by to taky vůbec nemuselo přijít.

 „Na vzhledu nezáleží, důležité je to, co je uvnitř“ slýchávali jsme od našich babiček. Jakou roli hraje náš vzhled při seznamování?

Z pohledu mužů absolutně zásadní. Je to biologická danost a je jedno, jaké vzdělání, profesi, sociální status či věk daný muž má. Vzhled je to první, co muže zaujme.  „Obsah“ řeší až následně. Pak se ale to, jaké jsme, jaké máme hodnoty, jak se mu s námi povídá a rozumíme si, stane tím nejzásadnějším a tím, proč s námi chce vztah budovat nebo v něm roky zůstávat. Ale pokud muže na ženě na první dobrou něco nezaujme, je úplně jedno, jak úžasná je. Protože on ji prostě neosloví. 

Chtějí muži raději nevýrazné ženy, takové ty šedé myšky, nebo spíše ženy vamp? 

To je velmi individuální, každý muž má svoje preference. Obecně platí jako vždy zlatý střet, tedy určitě ne žena vamp, která na první pohled zaujme svojí extravagancí každého, dokonce muže osloví i třeba pro jednorázový sexuální zážitek, ale za partnerku by ji reálně chtěl jen málokdo. Podobně ale muž nechce ženu, která o sebe nedbá, muž se chce svojí partnerkou pochlubit a ukázat že je to on, kdo ji získal.  

Velkým úskalím při hladkém seznámení může být první rande, mnoho z nás se může dostat do velkého stresu. Co byste všem poradila?

Nejlepší radou je brát první rande jako hru, zábavu. Prostě se jdete pobavit, poznat nového zajímavého muže. Nebrat to fatálně ve smyslu: „to je moje životní šance, musím to zvládnout“, protože to nás jenom dostává do zbytečného stresu a s velkou pravděpodobností z nervozity uděláte spoustu chyb a rande pak nedopadne. A určitě platí stále opakovaná pravda, být sama sebou. Netlačit se do poloh (ale třeba i šatů, složitého make-upu, účesu), které mi nejsou blízké. Nakonec i kdybyste muže v téhle sobě nepřirozené poloze zaujala, stejně by jednoho dne odhalil skutečnou „Popelku“ a ukončil to a Vy přece chcete chlapa, který chce skutečnou Vás. A proto nemá smysl na prvním rande prezentovat cokoliv jiného.

Moderní technologie pronikají do všech oblastí našeho života. Pomáhají i při seznamování? 

Rozhodně. Seznamovací aplikace a online seznamky zažívají enormní boom a pomáhají tak spoustě z nás s omezenými časovými možnostmi a příležitostmi potkat toho pravého bez nutnosti vysedávat po barech či kavárnách. Celosvětově se aktuálně seznamuje online 120 milionů lidí a čísla rostou každým dnem. Online seznamky a aplikace nám rozhodně přináší ohromné možnosti potkat někoho, koho bychom v reálném světě nikdy nepotkali. Ostatně jako já svého muže. Ale nesou s sebou samozřejmě i spoustu rizik.

Jsou dle vašich zkušeností online seznamky a seznamovací aplikace bezpečné?

Bohužel nejsou. Stejně jako roste počet uživatelů online seznamek, roste počet žen, které zažili násilí (i sexuální) na prvním rande na slepo. Online prostředí svojí anonymitou se bohužel nabízí jako ideální prostředí pro podvodníky, úchyly nebo násilníky. Proto je třeba k němu přistupovat opravdu s vědomím, že na druhé straně se může skrývat opravdu kdokoliv. Seznamování online je v dnešní době naprosto běžné, seznamuje se tak nejvíce lidí (v USA 39 procent párů se seznámilo přes seznamku, v ČR pak 22 %), není důvod se za to stydět, ale je třeba se seznamovat bezpečně. Právě proto jsme se rozhodli spustit neziskový projekt Bezpečná místa, jehož cílem je maximalizovat bezpečí žen při seznamování online, pomoci jim vybrat vhodnou seznamku, ukázat jim, jak poznat podvodníka, ale i např. nabídnout seznam bezpečných míst pro první rande.

Jak poznám, že nastal ten správný čas nechat si při hledání vhodného protějšku poradit od profesionálů?

Vždy všem doporučuji 3 zlatá pravidla seznamování. Přiznat si, že jsem single a chci to změnit. Nebát se to všem říci (kolegům v práci, kamarádům, známým), nakonec nikdy nevíte, kdo má single bráchu nebo skvělého švagra. A být aktivní, prostě se nebát přijmout každé pozvání a zejména ta, která jsou moji sociální bublinu, protože právě na nejnudnější oslavě tetiččiných osmdesátin se může objevit úžasný synovec z druhé strany, který přiletěl po letech z Ameriky. A stejně tak je dobré být aktivní co se nových koníčků a aktivit týče, samozřejmě ne typu jóga, ale ideálně těch, kde můžu potkat nové lidi i z řad opačného pohlaví. A až pokud jsem všechno tohle vyzkoušela a pořád jsem sama, je dobré se obrátit na odborníky. Ale neodkládat to. Obzvlášť pokud jsem žena, která chce založit rodinu a jsem na prahu biologických hodin. Zcela otevřeně mohu říci, že z pohledu mužů má žena v 35 letech mnohonásobně větší možnosti k seznámení a založení rodiny, než když je jí čtyřicet.

Co vás ve vaší praxi zatím nejvíc překvapilo? Vzpomínáte na nějaké extra nároky na partnera/partnerku?

Takových příběhů máme spoustu. Jen z poslední doby maminka 45-letého muže, vědce, který se prý chce seznámit, ale ona by mu to vše u nás domlouvala sama. On jako velký vědec nemá na takové věci čas a ona by už ráda vnoučátka. A ráda by nám napsala dopis, který by syna z pohledu rodičů popsal, abychom ho dobře navnímali a mohli ho úspěšně seznámit. Nebo mladý muž, který trval na tom, že chce ženu bydlící pouze na trase metra A, protože se bojí přestupovat a nemá auto.

Ale ani my ženy v tomto ohledu nejdeme k extrému daleko. Nedávno k nám chtěla jako klientka paní, jejíž seznam požadavků byl tak dlouhý, že se nevešel na 3 strany A4 včetně přesné výšky potenciálního muže - 184 cm. Menší muži jsou prý skrčci s malým sebevědomím a zas ty vyšší už mají tendence ženy přehlížet. Uf. Klientku jsme do členství naší agentury nevzali.

A nakonec, existuje nějaká rada, jak si udržet šťastný partnerský vztah na celý život? 

Tajně doufám, že se mi ji podařilo po 10 letech vztahu a manželství najít. Ale takovou odvahu nemám. Obecně je ale nejdůležitější na vztahu neustále pracovat a nerezignovat na společný čas, sdílení a trávení společného času jenom spolu (zejména když máte malé děti) a na druhou stranu si ale umět najít i to svoje tak, abyste si večer mohli povídat o tom, co kdo zažil. A samozřejmě vzájemná podpora, nevzdat to při prvním problému a nebát se o svůj vztah bojovat. Protože v každém vztahu přijdou horší období, ale když je zvládnete spolu překonat, jenom to váš vztah posílí a zas bude krásně.

 

Mohlo by vás zajímat
Sledujte náš Instagram