dnes je 24.04.2019 a svátek má Jiří

Herečka Dominika Býmová o své kolekci White Sage

Přidat na Seznam.cz
Dominika Býmová přichází se svou vlastní kolekcí ekologicky co nejméně závadného oblečení, šitou z kvalitních přírodních materiálů. Svou práci představí na pop-up Life is Fashion, který již třetím rokem představuje nové a nadějné české návrháře.

Dominiku známe hlavně jako Romanu ze seriálu Most!, kde ztvárnila servírku a partnerku hospodského Edy, kterého hrál Michal Isteník. Ale tato dáma nám toho nabízí mnohem víc, než jen humor a nadhled.

Dominiko, jaké jsou Vaše způsoby boje s fast fashion, tedy módou, která je méně kvalitní, cenově dostupná a zboží se v obchodech mění v čím dál tím kratších časových intervalech?

Můj způsob boje je velmi prostý. Jednoduše jsem přestala být pro fast fashion zákazníkem. Vybírám oblečení, které je nadčasové, které se mi bude líbit i po nějaké době a nepodléhám rychle se měnícím trendům. Když mi nějaké oblečení nepasuje, dávám mu možnost v obchodech, ve kterých dostává druhou šanci. 

Zaměřujete se na ekologickou nezávadnost nejen ve výběru materiálu, ale hlídáte i původ výroby látky. Se kterými dodavateli tedy spolupracujete, z jakých jsou zemí, jak jste na ně v široké nabídce narazila a věnují se také ekologické otázce při výrobě?

V době masové průmyslové módy s negativním vlivem na životní prostředí a špatnými pracovními podmínkami je nutné vyrábět oblečení jiným způsobem. White Sage si zakládá jak na důsledném výběru dodavatelů materiálů, kteří podléhají nejpřísnějším certifikacím a standardům, které ve světě módy máme (GOTS a Fair wear foundation), tak na pečlivém výběru šicí dílny s ohledem na evropské pracovní podmínky. 

Jak byste charakterizovala svou novou kolekci pod značkou White Sage, kterou představíte na pop-upu Life is fashion 21. března?

Myšlenka White Sage je nabídnout slušivé, rafinované, ženské a odlišné modely z kvalitních a netypických materiálů. Do budoucna přemýšlím o dalších velmi zajímavých textiliích. 

Kdy jste začala přemýšlet nad vlastní tvorbou v oblasti módy a co bylo největšími impulsy k realizaci?

Chyběla mi nabídka oblečení, které by spojilo estetickou stránku s tou etickou. Proto jsem se rozhodla založit svou vlastní značku, která toto všechno splňuje. 

Jako herečka pracujete s kostýmními výtvarníky, jak to podle Vás funguje v televizi a divadle? Recykluje se, šije se z kvalitních materiálů? Jsou profesionálové v oboru, kteří oblékají mnoho lidí a kteří s oblečením pracují dennodenně, šetrněji než běžný konzument?

To je asi těžká otázka. Záleží na typu projektu a finančních prostředcích na něj. Bohužel se většinou na tyto věci nehledí, spíše jak vyjít vstříc rozpočtu. 


 

Jaké značky, kromě té své vlastní ráda nosíte Vy?

Ráda hledám butikové obchůdky v zahraničí, vždy si ráda něco přivezu z cest a podporuju tvorbu českých módních návrhářů. Není pro mě rozhodující značka. 

Kdybyste měla poradit člověku, který by chtěl jít podobným směrem jako Vy, tedy vytvářet oblečení podle svých potřeb a vkusu, jaké základní rady byste mu dala? Měl by se připravit na něco nepříjemného? 

Klíčová věc je najít spolehlivou šicí dílnu. Dobrou švadlenku je potřeba si hýčkat. 

Co pro Vás osobně znamená slovo móda?

Móda pro mě znamená být sama sebou. Dotváření vnější osobnosti, jakéhosi dojmu na první pohled. Může dodat sebevědomí, ale jsou pro mě mnohem důležitější aspekty, podle kterých se řídím než podle toho, co má člověk na sobě.

Pop-up Life is Fashion s podtitulem Street Style Fashion proběhne ve čtvrtek 21. března v pražském bytě na adrese Nekázanka 9. V tomto interaktivním módním butiku kromě White Sage potkáte také značku TAM ARA, Romana Humlíčka, REMON, KIDE a OVÁ. Tváří letošního ročníku je uznávaný návrhář Pavel Berka. Tedy neváhejte a přijďte!

Přidat na Seznam.cz
DÁMSKÁ MÓDA NÁVRHÁŘI ZE SPOLEČNOSTI DOMINIKA BÝMOVÁ LIFE IS FASHION DOMÁCÍ TVORBA WHITE SAGE ROZHOVOR FASHION DAYS BY DOMINIKA

Související články

Jak se nosí vesta, aby byla šik

Vesta se stává jedním z nejoblíbenějších kousků v šatníku pro jaro a léto 2019. Díky tomu se řadí mezi chic módní outfity. Jak se správně nosí, aby nevypadala stroze nebo jako součást uniformy? 

Celý článek

Vše, co potřebujete vědět o blížící se Met Gala 2019

Jedna z největších módních událostí roku se blíží. Dne 6. května 2019 se uskuteční Met Gala, a proto jsme si pro vás připravili článek o všem, co potřebujete o blížící se události vědět. 

Celý článek

Objevte dánskou značku Rains

Skandidávský minimalismus, nadčasovost a zároveň funkčnost definuje oblečení a doplňky, které nám nabízí dánská značka Rains. Pokud rádi chodíte deštěm, a i přesto chcete zůstat v suchu a teple nebo často jezdíte na kole, věnujte Rains zvýšenou pozornost.

Celý článek

Jak se neobléknout na festival aneb co se nepovedlo na Coachelle

Jeden z nejznámějších festivalů světa ročně přiláká přes sto tisíc lidí. Prestižní Coachella festival v Kalifornii je proslulý nejen hudbou, ale i módou, která diktuje trendy pro letní festivalovou sezónu. Co bylo to nejbizarnější?

Celý článek

Soutěž Souboj nevěst připravuje nevěsty na to, jak se stát skvělou manželkou

Již osmý ročník Souboje nevěst přinesl devět finalistek, které soutěžily o svatební věno v hodnotě čtvrt milionu korun. Vítězkou se stala první houslistka Národního divadla Táňa Vejvodová.

Celý článek

Většina lidí v České republice zná pojem „slow fashion“ a zajímá se o udržitelnost módy

Výsledky, které vychází z dlouhodobého průzkumu Fashion (Re)search ukazují, že česká populace užívající internet napříč věkem vnímá důležitost původu oblečení i jeho dopad na naši planetu.

Celý článek

Modelka Grace Elizabeth je novým andílkem Victoria's Secret

Americká modelka Grace Elizabeth se stala oficiálním andílkem značky spodního prádla Victoria's Secret. Na instagramu to potvrdila nejen ona, ale i americká značka. Připojila se tak ke třem novým andílkům Alexině Graham, Barbaře Palvin a Leomie Anderson. 

Celý článek

Ponožky od babičky hřejí na nohou i na srdcích

Ponožky od babičky – to je název projektu, za kterým stojí organizace Elpida. BroňaHilliová v Elpidě vede kulturní projekty a značku jako takovu založila a Andrea Eržiaková, která je rukama a srdcem celého projektu, nám dnes pověděly více...

Celý článek