dnes je 23.07.2019 a svátek má Libor

Östersund: srdce Švédska

Přidat na Seznam.cz
Malebné město ve středu Švédska v provincii Jämtland. Proč navštívit právě tuto oblast? Důvodů je hned několik!
Cestování

Co se vám vybaví pod Švédskem? Pustý sychravý sever, zasněžená krásná příroda, majestátní zvířata s parožím na hlavě, obdivuhodné přírodní úkazy či výborné jídlo? Tak to jste na správné adrese. Vezmu vás do středu této nádherné země, do hlavního města provincie Jämtland, kterým je Östersund.

Se švédskou kulturou jsem vás seznámila v minulém článku, dnes se zaměřím na tipy na výlety po provincii Jämtland.

Samotný Östersund je velmi malebným městem s přibližně 50 tisíci obyvateli, které se rozléhá na březích jezera Storsjön. Návštěva tohoto místa láká lidi z celého světa kvůli mezinárodním sportovním akcím, kde se každoročně konají závody Světového poháru v biatlonu a jubilejní 50. ročník mistrovství světa se odehrával v Östersundu před 2 měsíci. Nejen sport a obdivuhodná příroda láká k návštěvě této oblasti, ale také patří mezi vyhledávanou destinaci studentů, díky Univerzitě středního Švédska – Mittuniversitetet.

Nevýhodou této oblasti je nedostatečná hromadná doprava a především je velmi nákladná, a tak pokud chcete procestovat tuto provincii, zajisté se vám vyplatí vypůjčení automobilu minimálně na 2 dny. Co lze stihnout za 2 dny?

Åre: český Špindlerův mlýn a království čokolády

Obec Åre je srdcem alpského lyžování, kde se v roce 2007 konalo mistrovství světa. Je nejen úchvatným lyžařským střediskem v severní Evropě, ale zajisté potěší srdce každého mlsouna, nachází se zde totiž čokoládová fabrika, která od roku 1991 vyrábí „home-made“ čokoládové pochutiny, jako jsou pralinky či lanýže.

Jsou vyráběny ručně, bez konzervačních látek, ideálně z místních horských surovin. Rozhodně ochutnejte tradiční morušky, pralinky s brusinkami, borůvkami či kozím mlékem. Vhodné jsou také jako suvenýr pro vaše blízké díky svému reprezentativnímu dárkovému balení v kornoutcích. Tak překvapte své blízké kvalitní, čerstvou čokoládou bez chemie!

Největší vodopád Švédska: Tännforsen

Každého příznivce přírody potěší největší a nejsilnější vodopád ve Švédsku Tännforsen. Nachází se v blízkosti obce Åre. Zaujme vás svou šířkou 60 metrů s celkovým poklesem 38 metrů. Pokud chcete vidět vodopád s co největším průtokem, naplánujte si cestu v letních měsících. Pokud chcete vidět vodopád i z dolního balkónu a plánujete cestu v zimních měsících, rozhodně si s sebou nezapomeňte vzít přezky na boty s kovovými hroty, které vám zabrání uklouznutí na ledovém povrchu cestou dolů.

V této přírodní rezervaci roste mnoho vzácných rostlin, které si hoví v hojné vlhkosti právě díky vodopádům.

Renranchen aneb Ráj sobů, koní ale také slepic

Už od dětství chovám silnou lásku ke zvířatům, a tak návštěva ranče sobů byl můj splněný sen. Přivítá vás mladá, milá a velmi krásná švédská žena jménem Ullis, která navzdory svému ekonomickému zaměření, alergii na zvířata a jinému názoru rodičů, chová nespočet zvířat v čele se soby. Ranč obývá také banda slepic, dva američtí koně Curly a Border kolie.

Na ranči žije s přítelem, se kterým trénuje zvířata pomocí metody clicker, která je založena výhradně na odměnách, na budování vztahu se zvířetem. Opak agresivní drezury, bez dominance a útoků na zvíře. Hlavní myšlenkou Ullis je, že zvířata se mohou naučit cokoliv, když jim dáte tu správnou motivaci. V čele sobí tlupy vítězí tři šampióni – Rudolf, Frost a Vide.

Rudolfa Ullis trénuje už přibližně 7 let, narodil se v horách a je to nejstarší člen této party. Je neuvěřitelně inovativní, rád se předvádí a učí se novým kouskům a trikům jako například krádež pokrývky z vaší hlavy, výskok na zadní nohy či lehnutí vedle vás. S Videm jsou nejlepší kamarádi. Není divu, když se Vide narodil v zábavním parku Santa Claus v Dalarně. Byl narozen mezi lidmi, a tak jsou pro něho společenské události mezi lidmi přirozené. Frost vás zaujme svou krásnou bělostnou srstí. Je to veselá kopa, má v sobě spousty energie a miluje skákání.

Setkání s nimi bude pro každého nezapomenutelným zážitkem.

Zdroj: wikipedie.cz; @zanetapodlahova; pinterest.com

 

Přidat na Seznam.cz
RADY REDAKCE LIFESTYLE CESTOVÁNÍ ŠVÉDSKO TIPY REDAKCE

Související články

Módní úchylky

Odhaleno! Jaké módní úchylky vedou u nás v redakci?

Každá žena má slabost pro něco jiného. Leckdy to přeroste až v posedlost. Kupujeme nepotřebné věci jen proto, že nám dělá radost je vlastnit. Jaká je vaše módní úchylka?

Celý článek

Džínové sukně - kamarádky žen všech národností i generací

Každá z nás má v šatníku nějakou tu stálici, něco, na co se můžeme vždy spolehnout, i když nemáme tu správnou náladu, něco co se spolehlivě hodí ke všemu. Jedním z těchto kousků, které má každá z nás v šatníku, je jistě i džínová sukně.

Celý článek

Jaké nové módní knihy byste si neměli nechat ujít?

Módní knihy jsou skvělou inspirací. Pokud se i vy chcete něco nového dozvědět, ale zároveň se podívat na spoustu zajímavých fotografií, určitě investujte do některé z těchto knižních novinek. Zaručeně vás nadchnou tak, jako nás.

Celý článek

Brno otevře první Re-shop v Česku

Brno má velký náskok před ostatními českými městy v recyklaci odpadu. Dva projekty, Re-use a Retro-use, již nějakou chvíli fungují a myšlenkový maraton, tzv. hackathon, dal příležitost vzniku prvního Re-shopu. Neočekávejte žádný obyčejný blešák, ale místo plné kreativity a obchod s poklady.

Celý článek

Co nesmí chybět ve vaší plážové tašce?

Jednou z nejpopulárnějších chvil roku, na kterou se těší skoro celý svět, je dovolená u moře. Pokud ji máte ještě před sebou, nechte se inspirovat, jak efektivně se připravit k moři.

Celý článek
Tip na výlety po České republice

Toulkami po Čechách aneb 5 tipů na výlety

Letní počasí v posledních dnech nepřeje vodním radovánkám, ale zato nižší teploty vřele uvítáte při cestovatelském dobrodružství. Nemusíte za ním ani výrazně daleko, naše země nabízí tolik krásných míst!

Celý článek

Tip na výlet: Záhřeb a návštěva obchodu DeLight

Do Chorvatska na pobřeží se podíval snad každý Čech. Ale i hlavní město Záhřeb toho může nabídnout mnohem víc než jen skvělou zmrzlinu a krásnou katedrálu. V uličce kousek od náměstí se pyšní nádhernými modely obchod s dámskou kolekcí nové chorvatské značky Delight.

Celý článek
Letní drinky

Nejlepší letní drinky aneb V hlavní roli levandule

Levandule, slast pro naše tělo, duši, ale také chuťové pohárky. Must-have ingredience do letních osvěžujících drinků!

Celý článek