dnes je 25.09.2022 a svátek má Zlata

Blanka Matragi o nové kolekci Elements - rozhovor

Přidat na Seznam.cz
Přátelé, už máte svou vstupenku? Blanka Matragi připravuje úžasnou oslavu svého 35letého kralování ve světě módy a designu....

Splňte si sen, být součástí této unikátní oslavy, a pojďte Blanku Matragi podpořit v její tvorbě.

Už 11. listopadu 2016 v Obecním domě v Praze. My jsme Blanku trochu vyzpovídali a prozradila nám pár zákulisních tajů. Přejeme krásné čtení. 

Kde jste brala inspiraci pro kolekci Elemenst a proč?
Čtyři elementy jsou spojením mé energie. Voda je inspirována koupáním v řece a lovením ryb, ale i pozorováním bouří na moři. Žár ohně mě okouzlil nejen ve sklářských dílnách. Zem a její stabilitu jsem si vyzkoušela v dětství při stavbě našeho rodinného domu. Vzduch symbolizují jak snové červánky na letní obloze, tak touha po cestách do neznámých zemí a nových galaxií.

Kolik lidí se podílelo na tvorbě celé kolekce?
V různých časových rozpětích kolem 12 lidí – vyšívačky, krejčí, tvůrci digitálních reprodukcí.

 

Celá kolekce zabrala hodně času, jak dlouho jste na ní pracovala?
Celý proces vzniku této kolekce trval skoro 10 měsíců. Na modelech se ale pracovalo během naší práce na zakázkách pro klientelu a kolekcích pro butiky, takže to bylo docela náročné.

Kterou fázi kolekce máte nejradši?
Vždy mám ráda, když se vyšitý model naaranžuje na krejčovskou pannu a celý kolektiv se seběhne a hodnotíme výsledek. Také když už se začínají modely fotit a dává se celé představě koncept pro předvedení na přehlídce. Minulý týden se fotilo 60 modelů na 4 topmodelkách s Lucii Robinson a nyní velmi intenzivně pracuji s grafiky na dokončení katalogu ELEMENTS - je to také zajímavá fáze.

Prozradíte nám, kolik celá kolekce obsahuje modelů?
Představeno bude kolem 100 modelů, od Ready-To-Wear až po Couture večerní modely. V dnešní době se luxusní couture tvorba a špičková konfekce navzájem inspirují a ovlivňují, proto jsem se rozhodla ukázat v této show proces, kdy budou předvedeny nositelné modely pro den až po ty velké společenské. Kolekce je rozdělena na pět částí, přičemž každá je zasvěcená jednomu ze základních elementů. Pátá závěrečná bude patřit svatebním šatům.

Víme, že většinu tvorby děláte v Bejrútu. Jak celou kolekci šatů převážíte do České republiky? Musí to být velice náročné.
Pro mne to není náročné, protože jsem zvyklá. Již 35 let vozím každé 2 měsíce do Perského zálivu takto velké modely do královských paláců. Na šaty existují perfektní vaky, ve kterých se šaty složí do kufru a téměř nic se jim nestane. Myslím, že na přehlídku do Prahy putovalo již kolem 30 kufrů.

Poodhalíte našim čtenářům, na co se můžou 11.11. 2016 na Gala Fashion show těšit?
Moje nová show a kolekce jsou oslavou života, návratem ke kořenům i připomenutím nutnosti péče o planetu. Modely jsou inspirovány základními přírodními  živly - půdou, vodou, vzduchem a ohněm. Vedle designérské práce akcentuji i novátorské přístupy, stálé hledání a inspiraci moderními technologiemi. Nedílnou součástí řady modelů je využití inovativních  materiálů, které vznikaly ve spolupráci se světovými textilními firmami. Velkolepá show tak bude oslavou země v kombinaci s kreativitou, energií a technologiemi. V mé 35leté tvorbě se atributy elementů vždy prolínaly nejen v mých oděvních a sklářských dílech, ale zároveň i v experimentálním průmyslovém designu. V této kolekci bych chtěla spojit své dosavadní zkušenosti a ukázat vývoj v mém tvůrčím procesu, obohacený o nejnovější technologie nejen v materiálech, ale hlavně v přístupu a používání mých autorských inovačních nápadů v 3D efektu s optickými iluzionistickými prvky.

Proč jste vybrala datum právě 11.11 ? Je to magické číslo, máte ráda právě listopad?
Mám ráda podzim a když jsme hledali s vedením Obecního domu volný termín ve  Smetanově síni, tak mne upoutalo toto datum - třeba bude magicky přínosné jak pro mne, tak pro nové majitelky.

My se na galavečer velice těšíme, bude to nezapomenutelný zážitek!

 

Přidat na Seznam.cz
BLANKA MATRAGI GALAVEČER MÓDNÍ PŘEHLÍDKA ROZHOVOR OBECNÍ DŮM MÓDNÍ NÁVRHÁŘKA

Související články

Jsem vždy ráda, když se potkám s hodnými a pracovitými lidmi, říká senátorka Miluše Horská

Je velmi aktivní, srdce má na pravém místě, cení si základních lidských hodnot a snaží se pomáhat. Zastavit na chvíli senátorku Miluši Horskou není úplně snadný úkol, nám se to však podařilo a zeptali jsme se jí na její cit k módě, k handicapovaným dětem i na to, kde ráda tráví svůj volný čas.

Celý článek

Rádi byste zapomněli na všechny strasti života a nechali vaše tělo řádně zrelaxovat?

V tom případě byste si měli pořídit houpací vak od české značky Hojdavak a dovolit si terapii houpáním. A pozor! Myslí se i na ty nejmenší.

Celý článek

V Británii udává trendy královská rodina a smetánka, u nás chtějí zákazníci svobodu a originalitu, říká modistka Hana Škorpilová

Modistka Hana Škorpilová je bezesporu špičkou ve svém oboru. V Praze vede vlastní modistickou školu, kde se můžete naučit nejen základy výroby klobouků. Hlavní je kreativní duše i chuť naučit se tradiční řemeslo třeba v modernějším pojetí.

Celý článek

Člověk by měl všechno dělat naplno, vědomě a nejlíp jak dovede, říká podnikatel Dalibor Uhlíř

Dlouholetý manažer a podnikatel, sportovní nadšenec a člověk, který žije tady a teď. Dalibor Uhlíř se vydal cestou kandidatury do senátu České republiky, nás však více zajímalo, jak vnímá módu svou i svých dětí a jaká je jeho životní mantra.

Celý článek

ŽENY ZA MIXÁŽNÍM PULTEM: JAK TVOŘÍ ČESKÉ DJKY?

Dvě ženy, které milují hudbu a dokážou roztančit davy. První dáma českého DJingu, DJ Lucca, působí na české hudební scéně už více než dvě dekády. K rozhovoru přizvala i začínající talentovanou DJ Neomi. Jak obě hudebnice hodnotí své začátky a co by poradily začínajícím DJkám? 

Celý článek

Petra Měchurová radí jak na to, aby si i vaše vlasy užily léto 

Horko, slunce, mořská sůl nebo chlorovaná voda – to vše jsou faktory, které na naše vlasy rozhodně nepůsobí blahodárně. A právě proto bychom o ně měly obzvláště v letních měsících dobře pečovat. Jak docílit toho, abychom na podzim nemusely zničené vlasy radikálně stříhat a nejen to, jsme se ptali přední české kadeřnice Petry Měchurové. 

Celý článek

Pánský oblek vypráví příběh, proto pozoruji harmonii obou snoubenců, říká Bětka Sutorý, stylistka a majitelka salónu Ceremoni

Bětka Sutorý je pánská stylistka. Její salón s pánskou módou můžete najít v Brně. Zavítaly sem i přední české celebrity jako Ladislav Špaček. Exkluzivní rozhovor o svatební sezóně najdete zde.

Celý článek

NÁVRHÁŘKA ZNAČKY PUMA HOVOŘÍ O UPCYKLACI

Návrhářka Nicole McLaughlin hovoří o své vášni pro upcyklaci v rámci platformy značky PUMA "She moves us".

Celý článek