dnes je 23.10.2017 a svátek má Teodor

Blanka Matragi o nové kolekci Elements - rozhovor

Přátelé, už máte svou vstupenku? Blanka Matragi připravuje úžasnou oslavu svého 35letého kralování ve světě módy a designu....

Splňte si sen, být součástí této unikátní oslavy, a pojďte Blanku Matragi podpořit v její tvorbě.

Už 11. listopadu 2016 v Obecním domě v Praze. My jsme Blanku trochu vyzpovídali a prozradila nám pár zákulisních tajů. Přejeme krásné čtení. 

 

Kde jste brala inspiraci pro kolekci Elemenst a proč?
Čtyři elementy jsou spojením mé energie. Voda je inspirována koupáním v řece a lovením ryb, ale i pozorováním bouří na moři. Žár ohně mě okouzlil nejen ve sklářských dílnách. Zem a její stabilitu jsem si vyzkoušela v dětství při stavbě našeho rodinného domu. Vzduch symbolizují jak snové červánky na letní obloze, tak touha po cestách do neznámých zemí a nových galaxií.

Kolik lidí se podílelo na tvorbě celé kolekce?
V různých časových rozpětích kolem 12 lidí – vyšívačky, krejčí, tvůrci digitálních reprodukcí.

 

Celá kolekce zabrala hodně času, jak dlouho jste na ní pracovala?
Celý proces vzniku této kolekce trval skoro 10 měsíců. Na modelech se ale pracovalo během naší práce na zakázkách pro klientelu a kolekcích pro butiky, takže to bylo docela náročné.

Kterou fázi kolekce máte nejradši?
Vždy mám ráda, když se vyšitý model naaranžuje na krejčovskou pannu a celý kolektiv se seběhne a hodnotíme výsledek. Také když už se začínají modely fotit a dává se celé představě koncept pro předvedení na přehlídce. Minulý týden se fotilo 60 modelů na 4 topmodelkách s Lucii Robinson a nyní velmi intenzivně pracuji s grafiky na dokončení katalogu ELEMENTS - je to také zajímavá fáze.

 

Prozradíte nám, kolik celá kolekce obsahuje modelů?
Představeno bude kolem 100 modelů, od Ready-To-Wear až po Couture večerní modely. V dnešní době se luxusní couture tvorba a špičková konfekce navzájem inspirují a ovlivňují, proto jsem se rozhodla ukázat v této show proces, kdy budou předvedeny nositelné modely pro den až po ty velké společenské. Kolekce je rozdělena na pět částí, přičemž každá je zasvěcená jednomu ze základních elementů. Pátá závěrečná bude patřit svatebním šatům.

Víme, že většinu tvorby děláte v Bejrútu. Jak celou kolekci šatů převážíte do České republiky? Musí to být velice náročné.
Pro mne to není náročné, protože jsem zvyklá. Již 35 let vozím každé 2 měsíce do Perského zálivu takto velké modely do královských paláců. Na šaty existují perfektní vaky, ve kterých se šaty složí do kufru a téměř nic se jim nestane. Myslím, že na přehlídku do Prahy putovalo již kolem 30 kufrů.

Poodhalíte našim čtenářům, na co se můžou 11.11. 2016 na Gala Fashion show těšit?
Moje nová show a kolekce jsou oslavou života, návratem ke kořenům i připomenutím nutnosti péče o planetu. Modely jsou inspirovány základními přírodními  živly - půdou, vodou, vzduchem a ohněm. Vedle designérské práce akcentuji i novátorské přístupy, stálé hledání a inspiraci moderními technologiemi. Nedílnou součástí řady modelů je využití inovativních  materiálů, které vznikaly ve spolupráci se světovými textilními firmami. Velkolepá show tak bude oslavou země v kombinaci s kreativitou, energií a technologiemi. V mé 35leté tvorbě se atributy elementů vždy prolínaly nejen v mých oděvních a sklářských dílech, ale zároveň i v experimentálním průmyslovém designu. V této kolekci bych chtěla spojit své dosavadní zkušenosti a ukázat vývoj v mém tvůrčím procesu, obohacený o nejnovější technologie nejen v materiálech, ale hlavně v přístupu a používání mých autorských inovačních nápadů v 3D efektu s optickými iluzionistickými prvky.

 

Proč jste vybrala datum právě 11.11 ? Je to magické číslo, máte ráda právě listopad?
Mám ráda podzim a když jsme hledali s vedením Obecního domu volný termín ve  Smetanově síni, tak mne upoutalo toto datum - třeba bude magicky přínosné jak pro mne, tak pro nové majitelky.

My se na galavečer velice těšíme, bude to nezapomenutelný zážitek!

 

BLANKA MATRAGI GALAVEČER MÓDNÍ PŘEHLÍDKA ROZHOVOR OBECNÍ DŮM MÓDNÍ NÁVRHÁŘKA

Související články

Boty jsou kombinací módy, průmyslového designu a sochařství, říká novodobá obuvnice Eva Klabalová

Aktuálně uvedla vlastní značku obuvi a pořádá workshopy, na nichž účastníky učí obuv vyrábět. Eva Klabalová si s námi popovídala o tom, jak je proces výroby bot náročný, jaké jsou workshopy a jestli je novodobodu obuvnicí, nebo ne.

Celý článek

Jaroslava Procházková ve své podzimní kolekci hovoří jasně: Be gentle, stay strong

Podzimní kolekce české návrhářky JAROSLAVY potěšila. Přinesla modely plné ženskosti v podzimních barvách a navíc dýchala poutavým sloganem.

Celý článek

Ještě bude trvat, než se otevřeme světovým trendům, říká návrhářka Tereza VU.

Popovídali jsme si s usměvavou a přátelskou návrhářkou Terezou VU., která se kromě jiného může pyšnit třeba studiem London College of Fashion. Dnes navrhuje luxusní spodní prádlo.

Celý článek

MISS PRIMA KŘIVKY 2017 už má jména vítězek!

Galavečer soutěže MISS Prima křivky byl nabitý pozitivní energií, skvělými výkony hudebníků a především talentovanými, charismatickými a okouzlujícími finalistkami.  

Celý článek

Český Krumlov ožil Andělskou show

V sobotu 16. září 2017 rozsvítila Zámeckou jízdárnu Českého Krumlova Andělská show s finalistkami České Miss 2017.

Celý článek

Co nám prozradil nejkrásnější Evropan Lukáš Lesák?

Říká se, že české ženy jsou jedny z nejkrásnějších na světě, ale co muži? Česká republika slaví další úspěch v oblasti krásy. Lukáš Lesák nás reprezentoval na soutěži Man of the year.

Celý článek

Dobrý design si najde cestu sám, říká mladý návrhář Ondřej Dostal Dort

Jak těžké je v Česku začít s návrhářstvím a jak vznikají nýtované kabelky? Na otázky nám odpověděl mladý český módní návrhář Ondřej Dostal Dort tvořící pod Metallic Blue.

Celý článek

Český Krumlov čeká v září Andělská Show

Český Krumlov se pomalu a jistě stává městem módy na jihu Čech. 16. září 2017 ho čeká další velkolepá událost.  

Celý článek

Módní návrhářka Sandra Marková o nové kolekci Bridal SS17

Svatební šaty pro většinu žen znamenají mnohem víc, než by se mohlo zdát. Už hned poté, co nás požádá muž o ruku, přemýšlíme, jaké si ve svůj velký den „D“ vlastně oblečeme.

Celý článek

Trendy se týkají i pánského spodního prádla, říká majitel Trenýrkárna.cz

Které jsou nejoblíbenější značky a co si pořídit, pokud chcete opravdu netradiční trenýrky? Manažer Trenýrkárny Ruslan Skopal odpoví!

Celý článek