dnes je 01.03.2021 a svátek má Bedřich

Boris Kráľ se stál vítězem soutěže VAN GRAAF Junior Talent 2019

Přidat na Seznam.cz
Čtyři finalisté, čtyři krásné přehlídky, čtyři talenti… Vyhrát však mohl jen jeden z nich. Vyhlášení vítěze se uskutečnilo uprostřed probíhajícího týdne módy v Praze a rozhodně stálo za vidění.

Módní týden Mercedes-Benz Prague Fashion Week hned druhý den představil čtyři kolekce začínajících oděvních designérů, které vybrala odborná porota na základě předložených portfolií. Mezi nimi svou práci prezentovala absolventka Ateliéru Designu oděvu Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, Denisa Dovalová, dále pak student Ateliéru módní tvorby Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze Jakub Patka, Boris Kráľ, student Ateliéru Design oděvu Univerzity Tomáše Bati a Adam Grmolec, student Střední školy designu a módy, Prostějov.

Posouzení kolekcí a jejich vyhlášení proběhlo bezprostředně po skončení módní přehlídky, která byla fantastickým prolnutím všech čtyř kolekcí v jednu jedinou. Kdo by se na chvíli ztratil, hned se zase našel a práce každého návrháře se nám upřímně líbila. Odborná porota však mohla rozhodnout jen o jednom vítězi a tím se stal Boris Kráľ s kolekcí inspirovanou epochou siluety new look, která designéra vždy fascinovala. V této kolekci vás na první pohled zaujme úzký pas v kontrastu se širšími boky. Výrazných prvků však bylo vice, jako například barevná paleta, určitá míra dramatičnosti či kontrastní siluety a odepínací detaily.

Kráľ získal finanční příspěvek na zhotovení nové kolekce a možnost představit svou kolekci v září na mole Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku po boku největších profesionálů v oboru a také PR podporu ze strany MBPFW. Odborným garantem poroty, která se skládá ze sedmi porotců je oděvní designérka a vedoucí Ateliéru designu oděvu a obuvi UMPRUM profesorka Liběna Rochová.

 

I Adam Grmolec ve své práci rozhodně měl co říct. Kolekce dámských společenských šatů inspirovaná klasickými pánskými prvky přinesla lesklé materiály, kombinace s různými průstřihy a materiály, které v nás evokovaly osobitý styl a elegance. I tohle byla jedna z nositelných kolekcí, čímž má body navíc.

 

Jakub Patka přinesl ryze pánskou kolekci, která se zabývá nešťastnou chlapeckou láskou náctiletých a adolescentů, kteří jsou Jakubovou hlavní inspirací. Za těmito modely můžete hledat křehký svět chlapců bez pravidel a omezení s touhou po pravé lásce a sexu, které střídají pocity dospívání a obhajování vlastní identity a nakonec boj s odmítnutím a zlomeným srdcem.

Upřímně nás zaujala práce návrhářky Denisy Dovalové, která prezentovala kolekci reflektující na instinktivní ztvárnění vnímání krásy kolem nás, jež je podle ní nevyčerpatelným zdrojem inspirace. Kolekce tak upozorňuje na aktuální témata ve společnosti, například na otázku ekologie. Kovové masky na obličejích a dekoltu modelek byly jedním z nepřehlédnutelných prvků. Šaty plné volánů v odstínech hnědé, černé a šedé působily elegantně a přitažlivě. Celková myšlenka i pojetí kolekce nás oslovily.

 

 

 

 

backstage foto: Lucie Křížková

archiv Mercedes-Benz Prague Fashion Week

Přidat na Seznam.cz
MÓDNÍ PŘEHLÍDKY A NÁVRHÁŘI DOMÁCÍ TVORBA BORIS KRÁL DENISA DOVALOVÁ ADAM GRMOLEC JAKUB PATKA VAN GRAAF JUNIOR TALENT MERCEDES-BENZ PRAGUE FASHION WEEK 2019

Související články

Denisa Nová: Má nová kolekce je elegantní, vyrovnaná a klidná

Hledání vnitřního klidu, zejména v této době, našla česká návrhářka Denisa Nová ve své aktuální kolekci. S klidem asijského bojovníka se v chaosu pohybuje elegantně a s jistotou.

Celý článek

Připravuji rozličné projekty s lokálním, historickým, etickým i ekologickým přesahem, říká majitelka české značky LAHO

Česká oděvní značka LAHO nyní připravuje  snímky sametových modelů, které jsou nafoceny na známých českých ženách Natalii Debnárové, Karolíně Kopíncové a Lucii Van Koten.

Celý článek

Vaši podporu potřebuji nejen já, ale i ostatní české značky, říká česká návrhářka Lucie Marková

Zákazníci nenakupují, návrháři proto netvoří. Čeští designéři šijí jen roušky. Textilní průmysl v podstatě nic jiného neprodává. Pojďte to změnit tím, že uděláme radost sobě i jim.

Celý článek

Mystická Dior haute couture kolekce byla inspirovaná tarotovými kartami

Maria Grazia Chiuri se při vytváření nové kolekce inspirovala tarotovými kartami. Výsledkem je tajemná kolekce plná historických odkazů módního domu Dior.

Celý článek

Zuzana Machorková: Šijeme i nové modely z materiálů po babičce, udržitelnost je pro nás důležitá!

Prosadit se v malé vesničce 25 kilometrů severně od Brna není zrovna snadný úkol. Módní salon Zuzany Machorkové to však zvládá na jedničku i v této době.

Celý článek

Kolekce Number 5 české značky Talabaya je reakcí na dnešní komplikovanou dobu

Návrhářka Mirka Talavašková přináší novou kolekci, která je částečně zaměřena na sportovně elegantní vzhled, který perfektně využijeme v rámci home office.

Celý článek

Haute Couture kolekce módního domu Fendi měla hvězdné obsazení

Novým kreativním ředitelem Fendi je jednačtyřicetiletý Kim Jones. Jarní a letní kolekce je tak jeho první, kterou v rámci couture kolekcí veřejnosti předvedl. 

Celý článek

Chanel pozval v nové haute couture kolekci své diváky na svatební obřad

Kreativní ředitelka Virginie Viard předvedla v rámci couture týdne módy celkem dvaatřicet modelů. Některé jsou inspirované klíčovými kousky značky Chanel a jiné odhalují zcela novou tvář módního domu. 

Celý článek