dnes je 24.11.2020 a svátek má Emílie

Boris Kráľ se stál vítězem soutěže VAN GRAAF Junior Talent 2019

Přidat na Seznam.cz
Čtyři finalisté, čtyři krásné přehlídky, čtyři talenti… Vyhrát však mohl jen jeden z nich. Vyhlášení vítěze se uskutečnilo uprostřed probíhajícího týdne módy v Praze a rozhodně stálo za vidění.

Módní týden Mercedes-Benz Prague Fashion Week hned druhý den představil čtyři kolekce začínajících oděvních designérů, které vybrala odborná porota na základě předložených portfolií. Mezi nimi svou práci prezentovala absolventka Ateliéru Designu oděvu Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, Denisa Dovalová, dále pak student Ateliéru módní tvorby Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze Jakub Patka, Boris Kráľ, student Ateliéru Design oděvu Univerzity Tomáše Bati a Adam Grmolec, student Střední školy designu a módy, Prostějov.

Posouzení kolekcí a jejich vyhlášení proběhlo bezprostředně po skončení módní přehlídky, která byla fantastickým prolnutím všech čtyř kolekcí v jednu jedinou. Kdo by se na chvíli ztratil, hned se zase našel a práce každého návrháře se nám upřímně líbila. Odborná porota však mohla rozhodnout jen o jednom vítězi a tím se stal Boris Kráľ s kolekcí inspirovanou epochou siluety new look, která designéra vždy fascinovala. V této kolekci vás na první pohled zaujme úzký pas v kontrastu se širšími boky. Výrazných prvků však bylo vice, jako například barevná paleta, určitá míra dramatičnosti či kontrastní siluety a odepínací detaily.

Kráľ získal finanční příspěvek na zhotovení nové kolekce a možnost představit svou kolekci v září na mole Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku po boku největších profesionálů v oboru a také PR podporu ze strany MBPFW. Odborným garantem poroty, která se skládá ze sedmi porotců je oděvní designérka a vedoucí Ateliéru designu oděvu a obuvi UMPRUM profesorka Liběna Rochová.

 

I Adam Grmolec ve své práci rozhodně měl co říct. Kolekce dámských společenských šatů inspirovaná klasickými pánskými prvky přinesla lesklé materiály, kombinace s různými průstřihy a materiály, které v nás evokovaly osobitý styl a elegance. I tohle byla jedna z nositelných kolekcí, čímž má body navíc.

 

Jakub Patka přinesl ryze pánskou kolekci, která se zabývá nešťastnou chlapeckou láskou náctiletých a adolescentů, kteří jsou Jakubovou hlavní inspirací. Za těmito modely můžete hledat křehký svět chlapců bez pravidel a omezení s touhou po pravé lásce a sexu, které střídají pocity dospívání a obhajování vlastní identity a nakonec boj s odmítnutím a zlomeným srdcem.

Upřímně nás zaujala práce návrhářky Denisy Dovalové, která prezentovala kolekci reflektující na instinktivní ztvárnění vnímání krásy kolem nás, jež je podle ní nevyčerpatelným zdrojem inspirace. Kolekce tak upozorňuje na aktuální témata ve společnosti, například na otázku ekologie. Kovové masky na obličejích a dekoltu modelek byly jedním z nepřehlédnutelných prvků. Šaty plné volánů v odstínech hnědé, černé a šedé působily elegantně a přitažlivě. Celková myšlenka i pojetí kolekce nás oslovily.

 

 

 

 

backstage foto: Lucie Křížková

archiv Mercedes-Benz Prague Fashion Week

Přidat na Seznam.cz
MÓDNÍ PŘEHLÍDKY A NÁVRHÁŘI DOMÁCÍ TVORBA BORIS KRÁL DENISA DOVALOVÁ ADAM GRMOLEC JAKUB PATKA VAN GRAAF JUNIOR TALENT MERCEDES-BENZ PRAGUE FASHION WEEK 2019

Související články

Kolaborace Fendi X Chaos přinesla technologickou kolekci s retro nádechem

Spolupráce módního domu Fendi a značky Chaos přinesla technologickou kolekci. Ta je luxusnější alternativou k běžným doplňkům, protože sem spadají například pozlacené kryty na mobil, pouzdra na chytré hodinky nebo různé přívěsky. 

Celý článek

MÓDNÍ NÁVRHÁŘKA JITKA KLETT SI VYBRALA JAKO TVÁŘ KAMPANĚ KAROLÍNU BOSÁKOVOU

Ne náhodou si známá módní návrhářka Jitka Klett vybrala pro představení své nové kolekce významný den 17. listopadu. V kolekci tak mimo jiné najdete propojení symbolů české i slovenské vlajky, stejně jako to, co nás spojuje v těchto časech.

Celý článek

Zimní vrstvení a retro elegance v podání francouzské značky Celine

Druhá část zimní kampaně značky Celine v kolaboraci s modelkou Fran Summers byla odhalena. A znovu se jedná o něco, co bude chtít mít v šatníku každá žena. 

Celý článek

Návrhářka Bára Sklenářová: Život v cizí zemi, bez rodiny, peněz a hezkého počasí vás prostě zocelí

První velkou kolekci má za sebou, studium v česku i Anglii jí dalo dobrý start, jen pandemie ji na chvíli zpomalila. Mladá návrhářka Bára Sklenářová se však nevzdává a po večerech připravuje nové střihy, které nám snad brzy představí.

Celý článek

Jsme rádi, že jsme Češi, říkají tvůrci Bohémy manželé Neubergerovi

Bohéma - trička s originálními motivy, které se navracejí k českým osobnostem a skvostům. I tak by se dal charakterizovat unikátní koncept, který mají na svědomí manželé Eliška a Oldřich Neubergerovi, kteří navrhují trička s velkými Čechy i českými uměleckými díly. Jak vznikla jejich značka Bohéma a co pro ně znamená být Čechy, jsme se zeptali v exkluzivním rozhovoru.

Celý článek

Martin Kohout vychází ze svého osobního stylu bez opory a základů módní školy

Nabírané rukávy, důraz na ženské boky a celkově detaily mladého návrháře Martina Kohouta baví. Ačkoliv nemá jasnou představu o tom, kde bude za deset let, rozhodně ví, co chce tvořit teď a tady.

Celý článek

Svatební kolekce Vivienne Westwood byla plná avantgardního krejčovství a luxusních látek

Vivienne Westwood se v nové svatební couture kolekci zaměřila na kvalitní řemeslné zpracování. Zároveň se inspirovala archivními střihy a přenesla je do nové, modernější a avantgardnější verze.  

Celý článek

Hana Frisonsova: Nemám jasnou cílovku, spíše řeším, aby střihy slušely různým postavám a byly variabilní

HANA FRISONSOVA se vyznačuje nositelným oděvem, v nové kolekci pracuje s celoplošným potiskem a inspiruje se organickými tvary mimozemské krajiny. Na koho se soustředí a jaké má plány do budoucna, nám prozradila v dnešním rozhovoru.

Celý článek