dnes je 16.07.2019 a svátek má Luboš

Božidara Richterová profesně plete teprve dva roky. Přesto je nováčkem letošního Mercedes-Benz Prague Fashion Week!

Přidat na Seznam.cz
Návrhářka Božidara Richterová vyrostla na Moravě, plést ji učila babička, baví ji focení, ale především chce tvořit módu. Profesně se této práci věnuje teprve dva roky, ale už letos v březnu ji uvidíme na největší módní akci u nás!

Jednoduché autentické časy, jako doba, kdy vyrůstala u své babičky, jí jsou blízké dodnes. A na tom staví i své módní kousky. Vše, co vyrobí, je odrazem její osobnosti založené na jednoduchosti a jedinečnosti inspirované světem módy. Plete a šije, ale pro svou první přehlídku na pražském týdnu módy se rozhodla udělat kolekci výhradně pletenou. Jak se Božidara těší na Mercedes-Benz Prague Fashion Week a kdo je jí největší oporou?

Nedá mi to a musím se Vás nejprve zeptat, jak se těšíte na pražský týden módy? Mate již vše připravené, nebo teprve budete finišovat?

Těším. Velmi. I když je to zároveň vedle vzrušení i hodně práce a stresu. Určitě ještě nemám vše připravené, a to jsem začala s přípravami cca před půl rokem. Prošla jsem několika fázemi, nejhorší bylo, když jsem se rozhodla změnit některé barvy u vln, které jsem již nakoupila za nemalé peníze.

Jakou vlnu používáte nejčastěji?

Tu nejlepší. To znamená 100% alpacu, baby alpacu a merino. Stále zkouším nové a lepší vlny, která je ta nejlepší. Záleží samozřejmě také na typu svetru... Aby byl lehounký, aby nekousal a taky, aby byl sexy.

Co Vám bylo k podzimní kolekci hlavní inspiraci?

Celá má kolekce je o barvách. Laděná do jemných odstínů červené. Inspirací mi byl francouzský film z 60. let s C. Deneuve

Máte ráda časy, kdy se věci neprodávaly masově. Chtěla jste ve svých začátcích lidem dopřát zejména autorskou, jedinečnou tvorbu nebo bylo více důvodu proč se vydat módnímu průmyslu vstříc?

Ta moje cesta přišla nějak sama a velmi přirozeně, takže jsem nic neplánovala. Miluji fotografii, rada fotím, a tak díky mým fotografiím, které jsem postla na instagram, vlastně tehdy vše začalo.

Jaká byla podpora Vašeho okolí?

Můj přítel je má největší a nejlepší podpora, jakou si mohu jen přát. Nemá to se mnou jednoduché. Někdy musí třeba i hodiny poslouchat mé monology o barvách (smích).

Hodně se zabýváte pletenými výrobky. Kdo Vás učil plést?

Moje babička, když mi bylo 11 let a když jsme s mými sourozenci na nějaký čas bydleli u prarodičů. V té době ještě nebyl žádný internet, počítače, či mobily… Takže na tu dobu velmi ráda vzpomínám, trávili jsme odpoledne a večery u rádia a pletení.

Nezřídka slýchám, že zejména pletené věci se nevyplatí dělat na zakázku, protože je to časově náročná práce, kterou dokáže adekvátně finančně ocenit jen málokdo...

Ano, je to velmi časově náročná záležitost, však mé produkty také nejsou zrovna nejlevnější. Ale zase je také nekoupíte nikde u nás v obchodě.

Máte své oblíbené návrháře? Případně jaké?

Určitě mám. Moji největší inspirací je Isabel Marant. Nejen tím, co tvoří za krásné kousky, ale také, a především svou osobností a svými názory, se kterými se naprosto ztotožňuji.

Božidara je velmi nezvyklé jméno. Jistě Vás s ním provází spoustu zajímavých situací

Ano. Mé jméno mi dal můj milovaný tatínek. Je podle byzantské císařovny ze 6. století.

Jaké máte plány do budoucna? Čeho byste v módě chtěla dosáhnout?

Plány mám, Určitě být více mezinárodní, pokračovat v tom, co dělám doposud, a co mě zároveň baví a naplňuje.

bozidara.com

 

Přidat na Seznam.cz
NÁVRHÁŘI MÓDNÍ PŘEHLÍDKY A NÁVRHÁŘI DOMÁCÍ TVORBA ČEŠTÍ DESIGNÉŘI BOŽIDARA BOŽIDARA RICHTEROVÁ MERCEDES-BENZ PRAGUE FASHION WEEK PLETENÁ MÓDA ROZHOVOR MBPFW 2019

Související články

Pařížský týden módy haute couture

Julien Fournié fascinoval Paříž svou mystickou kolekcí

Od medicíny po módní elitu haute couture. Francouzský návrhář, Julien Fournié, který studoval medicínu, našel nakonec vášeň ve vysokém krejčovství, se kterým sklízí ovace na pařížských týdnech módy.

Celý článek

Karla Olšáková: Jakýkoliv úspěch je odrazem toho, že to, co děláte, děláte dobře

Česká designérka Karla Olšáková si našla chvíli, aby si s námi popovídala o tom, jaké šperky sama ráda nosí, které materiály jí pro její tvorbu baví, i to, co považuje za své největší úspěchy.

Celý článek

Pohádková couture kolekce Giambattista Valli na podzimní sezonu 2019

Módní návrhář Giambattista Valli nám během couture týdne módy v Paříži naservíroval opravdové krejčovské umění. Jeho modely by se daly charakterizovat jako luxusní, honosné a pohádkové. A to doslova. 

Celý článek

Z couture kolekce Givenchy je cítit respekt ke značce ale i touha inovovat

Clare Waight Keller je kreativní ředitelkou módního domu Givenchy dva roky. Za tu dobu si vydobyla své místo a všem ukázala, že ačkoliv pro ni bylo couture něco nového, zhostila se toho skvěle. Z jejích modelů je cítit respekt k módnímu domu ale i touha zkoušet nové věci.  

Celý článek

Couture kolekce Virginie Viard pro módní dům Chanel překvapila svou sofistikovaností

Debutová couture kolekce kreativní ředitelky Virginie Viard pro módní dům Chanel byla velmi očekávaná. Prezentace se nesla v klidném duchu a oblečení působilo elegantním a sofistikovaným dojmem.  

Celý článek

Bílá romantika Sandry Švédové

Jemnost a ženskost předvedla na své poslední přehlídce FakeRules, česká návrhářka Sandra Švédová. Nebála se použít průhledné látky ani nejkvalitnější hedvábí. Kombinace studených barev a materiálu vytvořila romantickou fashion show, na kterou diváci dlouho nezapomenou.

Celý článek

Letní módní tip: Šaty z kolekce Eternal Italian Sun

Nová tvář na české módní scéně, Olga Afanasjeva, představuje kolekci, která zaujme všechny ženy, které hledají praktické, pohodlné a vzdušné letní šaty, které jsou ale zároveň elegantní a nadčasové.

Celý článek

Virgil Abloh vytvořil moderní a nespoutanou pánskou kolekci pro Louis Vuitton

Nová pánská kolekce módního domu Louis Vuitton prezentovaná v rámci pařížského týdne módy nabídla sportovní i elegantní oděvy. Kreativní ředitel Virgil Abloh zkrátka ví, jakým směrem se chce ubírat a rozhodně se nejedná o nudnou záležitost. 

Celý článek