dnes je 20.10.2019 a svátek má Vendelín

Božidara Richterová profesně plete teprve dva roky. Přesto je nováčkem letošního Mercedes-Benz Prague Fashion Week!

Přidat na Seznam.cz
Návrhářka Božidara Richterová vyrostla na Moravě, plést ji učila babička, baví ji focení, ale především chce tvořit módu. Profesně se této práci věnuje teprve dva roky, ale už letos v březnu ji uvidíme na největší módní akci u nás!

Jednoduché autentické časy, jako doba, kdy vyrůstala u své babičky, jí jsou blízké dodnes. A na tom staví i své módní kousky. Vše, co vyrobí, je odrazem její osobnosti založené na jednoduchosti a jedinečnosti inspirované světem módy. Plete a šije, ale pro svou první přehlídku na pražském týdnu módy se rozhodla udělat kolekci výhradně pletenou. Jak se Božidara těší na Mercedes-Benz Prague Fashion Week a kdo je jí největší oporou?

Nedá mi to a musím se Vás nejprve zeptat, jak se těšíte na pražský týden módy? Mate již vše připravené, nebo teprve budete finišovat?

Těším. Velmi. I když je to zároveň vedle vzrušení i hodně práce a stresu. Určitě ještě nemám vše připravené, a to jsem začala s přípravami cca před půl rokem. Prošla jsem několika fázemi, nejhorší bylo, když jsem se rozhodla změnit některé barvy u vln, které jsem již nakoupila za nemalé peníze.

Jakou vlnu používáte nejčastěji?

Tu nejlepší. To znamená 100% alpacu, baby alpacu a merino. Stále zkouším nové a lepší vlny, která je ta nejlepší. Záleží samozřejmě také na typu svetru... Aby byl lehounký, aby nekousal a taky, aby byl sexy.

Co Vám bylo k podzimní kolekci hlavní inspiraci?

Celá má kolekce je o barvách. Laděná do jemných odstínů červené. Inspirací mi byl francouzský film z 60. let s C. Deneuve

Máte ráda časy, kdy se věci neprodávaly masově. Chtěla jste ve svých začátcích lidem dopřát zejména autorskou, jedinečnou tvorbu nebo bylo více důvodu proč se vydat módnímu průmyslu vstříc?

Ta moje cesta přišla nějak sama a velmi přirozeně, takže jsem nic neplánovala. Miluji fotografii, rada fotím, a tak díky mým fotografiím, které jsem postla na instagram, vlastně tehdy vše začalo.

Jaká byla podpora Vašeho okolí?

Můj přítel je má největší a nejlepší podpora, jakou si mohu jen přát. Nemá to se mnou jednoduché. Někdy musí třeba i hodiny poslouchat mé monology o barvách (smích).

Hodně se zabýváte pletenými výrobky. Kdo Vás učil plést?

Moje babička, když mi bylo 11 let a když jsme s mými sourozenci na nějaký čas bydleli u prarodičů. V té době ještě nebyl žádný internet, počítače, či mobily… Takže na tu dobu velmi ráda vzpomínám, trávili jsme odpoledne a večery u rádia a pletení.

Nezřídka slýchám, že zejména pletené věci se nevyplatí dělat na zakázku, protože je to časově náročná práce, kterou dokáže adekvátně finančně ocenit jen málokdo...

Ano, je to velmi časově náročná záležitost, však mé produkty také nejsou zrovna nejlevnější. Ale zase je také nekoupíte nikde u nás v obchodě.

Máte své oblíbené návrháře? Případně jaké?

Určitě mám. Moji největší inspirací je Isabel Marant. Nejen tím, co tvoří za krásné kousky, ale také, a především svou osobností a svými názory, se kterými se naprosto ztotožňuji.

Božidara je velmi nezvyklé jméno. Jistě Vás s ním provází spoustu zajímavých situací

Ano. Mé jméno mi dal můj milovaný tatínek. Je podle byzantské císařovny ze 6. století.

Jaké máte plány do budoucna? Čeho byste v módě chtěla dosáhnout?

Plány mám, Určitě být více mezinárodní, pokračovat v tom, co dělám doposud, a co mě zároveň baví a naplňuje.

bozidara.com

 

Přidat na Seznam.cz
NÁVRHÁŘI MÓDNÍ PŘEHLÍDKY A NÁVRHÁŘI DOMÁCÍ TVORBA ČEŠTÍ DESIGNÉŘI BOŽIDARA BOŽIDARA RICHTEROVÁ MERCEDES-BENZ PRAGUE FASHION WEEK PLETENÁ MÓDA ROZHOVOR MBPFW 2019

Související články

Donald Trump při otevření nové továrny Louis Vuitton v Texasu

Prezident Spojených států amerických a král luxusu značky Louis Vuitton se potkali ve čtvrtek při příležitosti otevření nové továrny LVHM, která se zaměří na výrobu kabelek Louis Vuitton.

Celý článek

Módní dům Tod's jmenoval nového kreativního ředitele

Walter Chiapponi přichází od značky Bottega Veneta, kde pracoval pod bývalým tvůrčím ředitelem Tomasem Maierem. Nyní ho čeká lepší pozice u značky Tod's.

Celý článek

Iveta Paulerová představila svou novou kolekci s názvem Awakening

Podzim a zimu oslaví česká návrhářka ve znamení „probouzení“. Tak totiž nazvala svou nejnovější kolekci odrážející nejenom její módní tvorbu, ale také každodenní život. Celou kolekci představila návrhářka před pár dny v rámci módní přehlídky, kterou jsme si nenechali ujít.

Celý článek

Pier Paolo Piccioli předvedl čistou couture práci

Jarní a letní kolekce módního domu Valentino byla plná elegantních a okázalých rób, ale rovněž nositelných kousků. Kreativní ředitel si hrál s dvěma odlišnými myšlenkami - čistotou a extravagancí.

Celý článek

Rozhovor s Petrou Hušpauerovou z Appart Label

Jestli hledáte pohodlné oblečení, které nebudete nikdy chtít svléct a zároveň v něm budete vypadat fantasticky, seznamte se s malou českou značkou Appart Label. Šijí krásné, minimalismem inspirované oblečení z teplákoviny. Víc se dozvíte v rozhovoru s designérkou Petrou Hušpauerovou.

Celý článek

Calvin Klein slaví padesát let po boku manželů Hailey a Justina Bieberových

Oblíbená značka zvolila jako oslavu a uznání padesáti let od své první kolekce aktuální kampaň s názvem #CK50, kterou propojila s manželi Hailey a Justinem Bieberovými.

Celý článek

Nová Givenchy kolekce ukázala, jaká byla města New York a Paříž v roce 1993

Jemná, ale odvážná kolekce vyobrazující newyorský a pařížský styl na počátku devadesátých let se soundtrackem od americké raperky Princess Nokia. Clare Waight Keller překvapila výběrem materiálů, myšlenkou i samotným soundtrackem. 

Celý článek

Zajímavosti o značce: Louis Vuitton

Legenda mezi legendami, Louis Vuitton na módní scéně už 165 let. Jak se zrodila jedna z nejznámějších módních značek? Čím se živil samotný Louis Vuitton, než dovedl své jméno k luxusu?

Celý článek