dnes je 24.05.2019 a svátek má Jana

Božidara Richterová profesně plete teprve dva roky. Přesto je nováčkem letošního Mercedes-Benz Prague Fashion Week!

Přidat na Seznam.cz
Návrhářka Božidara Richterová vyrostla na Moravě, plést ji učila babička, baví ji focení, ale především chce tvořit módu. Profesně se této práci věnuje teprve dva roky, ale už letos v březnu ji uvidíme na největší módní akci u nás!

Jednoduché autentické časy, jako doba, kdy vyrůstala u své babičky, jí jsou blízké dodnes. A na tom staví i své módní kousky. Vše, co vyrobí, je odrazem její osobnosti založené na jednoduchosti a jedinečnosti inspirované světem módy. Plete a šije, ale pro svou první přehlídku na pražském týdnu módy se rozhodla udělat kolekci výhradně pletenou. Jak se Božidara těší na Mercedes-Benz Prague Fashion Week a kdo je jí největší oporou?

Nedá mi to a musím se Vás nejprve zeptat, jak se těšíte na pražský týden módy? Mate již vše připravené, nebo teprve budete finišovat?

Těším. Velmi. I když je to zároveň vedle vzrušení i hodně práce a stresu. Určitě ještě nemám vše připravené, a to jsem začala s přípravami cca před půl rokem. Prošla jsem několika fázemi, nejhorší bylo, když jsem se rozhodla změnit některé barvy u vln, které jsem již nakoupila za nemalé peníze.

Jakou vlnu používáte nejčastěji?

Tu nejlepší. To znamená 100% alpacu, baby alpacu a merino. Stále zkouším nové a lepší vlny, která je ta nejlepší. Záleží samozřejmě také na typu svetru... Aby byl lehounký, aby nekousal a taky, aby byl sexy.

Co Vám bylo k podzimní kolekci hlavní inspiraci?

Celá má kolekce je o barvách. Laděná do jemných odstínů červené. Inspirací mi byl francouzský film z 60. let s C. Deneuve

Máte ráda časy, kdy se věci neprodávaly masově. Chtěla jste ve svých začátcích lidem dopřát zejména autorskou, jedinečnou tvorbu nebo bylo více důvodu proč se vydat módnímu průmyslu vstříc?

Ta moje cesta přišla nějak sama a velmi přirozeně, takže jsem nic neplánovala. Miluji fotografii, rada fotím, a tak díky mým fotografiím, které jsem postla na instagram, vlastně tehdy vše začalo.

Jaká byla podpora Vašeho okolí?

Můj přítel je má největší a nejlepší podpora, jakou si mohu jen přát. Nemá to se mnou jednoduché. Někdy musí třeba i hodiny poslouchat mé monology o barvách (smích).

Hodně se zabýváte pletenými výrobky. Kdo Vás učil plést?

Moje babička, když mi bylo 11 let a když jsme s mými sourozenci na nějaký čas bydleli u prarodičů. V té době ještě nebyl žádný internet, počítače, či mobily… Takže na tu dobu velmi ráda vzpomínám, trávili jsme odpoledne a večery u rádia a pletení.

Nezřídka slýchám, že zejména pletené věci se nevyplatí dělat na zakázku, protože je to časově náročná práce, kterou dokáže adekvátně finančně ocenit jen málokdo...

Ano, je to velmi časově náročná záležitost, však mé produkty také nejsou zrovna nejlevnější. Ale zase je také nekoupíte nikde u nás v obchodě.

Máte své oblíbené návrháře? Případně jaké?

Určitě mám. Moji největší inspirací je Isabel Marant. Nejen tím, co tvoří za krásné kousky, ale také, a především svou osobností a svými názory, se kterými se naprosto ztotožňuji.

Božidara je velmi nezvyklé jméno. Jistě Vás s ním provází spoustu zajímavých situací

Ano. Mé jméno mi dal můj milovaný tatínek. Je podle byzantské císařovny ze 6. století.

Jaké máte plány do budoucna? Čeho byste v módě chtěla dosáhnout?

Plány mám, Určitě být více mezinárodní, pokračovat v tom, co dělám doposud, a co mě zároveň baví a naplňuje.

bozidara.com

 

Přidat na Seznam.cz
NÁVRHÁŘI MÓDNÍ PŘEHLÍDKY A NÁVRHÁŘI DOMÁCÍ TVORBA ČEŠTÍ DESIGNÉŘI BOŽIDARA BOŽIDARA RICHTEROVÁ MERCEDES-BENZ PRAGUE FASHION WEEK PLETENÁ MÓDA ROZHOVOR MBPFW 2019

Související články

Česká značka LEEDA a její nová kolekce plavek

Značka Leeda představila v nové kolekci, příznačně nazvané CATCH ME!, také linii plavek. Jedinečné modely, originální vzory a kvalitní materiály. 

Celý článek

Jiří Kalfař převzal jako první Čech ocenění od monacké kněžny Charlene

Obrovský úspěch sklidil v rámci Monte Carlo Fashion Weeku český designér Jiří Kalfař. Ocenění za inovativní a udržitelný přístup k módě provází motto: „Ohleduplnost k přírodě je moderní pojetí šik“.

Celý článek

Nostalgická podzimní kolekce Alexander McQueen vás vezme na cestu historií

Vraťme se o pár desítek let zpátky, do Británie roku 1950, kdy se fotily realistické fotografie, upřednostňovaly se noční kluby a taneční sály a důraz se kladl na poezii, malbu, literaturu i divokou přírodu.

Celý článek

MUDr. Jan Bouda: Když odkvete přirozená krása, přichází na řadu plastická chirurgie

MUDr. Jan Bouda působí jako plastický chirurg ve dvou známých klinikách estetické, kosmetické a plastické chirurgie v západních Čechách. My se ho ptáme na řadu zajímavých témat v oblasti plastických operací.

Celý článek

Alberta Ferretti se zaměřila na denní outfity ve spojení s lehkou výstředností

Italská návrhářka se tentokrát více zaměřila na denní outfity, aby však nezklamala, přidala pár šatů ala červený koberec, u kterých se inspirovala mořem.

Celý článek

Slovenská návrhářka Andrea Staňová miluje zastrčené obchůdky s látkami

Módu si zamilovala již jako malé děvčátko, tato láska ji vydržela až dodnes. Talentovaná slovenská návrhářka hledá inspiraci v každodenním životě a pod rukama ji vznikají nádherné, elegantní a čisté modely.

Celý článek

Oblíbená dánská značka současnosti Saks Potts se těší velké oblibě u slavných žen

Skandinávské duo návrhářek tvoří neobvykle barevné kožichy a kabáty. Explozi duhy na kožešinách, ale i elastických modelech, milují světové hvězdy mezi modelkami i zpěvačkami. 

Celý článek

Debutová Resort kolekce Virginie Viard pro Chanel nadchla diváky

Virginie Viard byla po smrti Karla Lagerfelda jmenována do funkce kreativní ředitelky. Její debutová Cruise kolekce 2020 ukázala jasný směr, kterým se nyní bude módní dům ubírat.

Celý článek