dnes je 17.01.2021 a svátek má Drahoslav

Global fashion agenda vydala prohlášení, v němž píše, jak by měl být módní průmysl udržitelnější

Přidat na Seznam.cz
Spolek s názvem Global Fashion Agenda se zabývá udržitelností v oblasti módního průmyslu. Každý rok vydává program, který by měl přispět ke zlepšení nejen pracovních podmínek v tomto odvětví ale také více zařadit udržitelnost do módního světa.

Zdroj: Getty Images

Módní průmysl momentálně čelí kvůli koronaviru existenciální krizi. Někteří v tom ale vidí příležitost, jak vyřešit dlouhodobé environmentální a sociální problémy v módním průmyslu. Spolek Global Fashion Agenda proto pořádá každý rok Fashion Summit v dánské Kodani. Na této akci, kam jsou zváni zastupitelé módních domů, PR agentury nebo politická a průmyslová sdružení, se řeší otázky ohledně udržitelnosti. Vzhledem k současné koronavirové krizi vydal spolek speciální edici, v níž shrnuje několik důležitých bodů, jimiž by se měli lidé z módní branže řídit. 

Jedním z nejdůležitějších kroků je, aby majitelé módních domů i nakupující sledovali, kde se výrobky vyrábějí, kým a za jakých podmínek. Jedním z největších současných problémů je totiž vysoký počet dětské pracovní síly (zvláště v chudých zemích jako je například Bangladéš) a nízký plat, který sotva pokryje náklady na tamní jídlo. Špatné pracovní podmínky jsou také velmi diskutovaným problémem, zvláště po tragédii, která se stala v roce 2013. Tehdy se v bangladéšském hlavním městě Dháce zřítila osmipatrová budova Rana Plaza, v níž sídlila textilní továrna. Zahynulo přes dvanáctset lidí a více než dva tisíce lidí bylo z trosek zachráněno. Pokud tedy začnou být majitelé továren i módní domy a řetězce více transparentní, mohlo by to změnit mnohé k lepšímu. Kromě toho by i nakupující přesně věděli, co sami nosí, kdo a za jakých podmínek daný kousek vyrábí a jaký byl rozdíl mezi výrobní a prodejní cenou. 

Zdroj: Medium.com

Dalším důležitým krokem je, aby si značky budovaly důvěru a loajalitu se svými zákazníky. Když budou módní brandy upřímné ke svým klientům, zvýší se jejich důvěryhodnost, a proto u nich budou lidé rádi nakupovat. Kdyby návrháři hlásali, že šijí například ze stoprocentně udržitelných materiálů, a přitom by to nebyla pravda, na serióznosti jim to nepřidá. Podle průzkumu, který vytvořil spolek Global Fashion Agenda, řeklo 70 % respondentů, že pokud si vybudují během koronakrize důvěru v nějakou značku, zůstanou u ní i po krizi. 

S příchodem koronaviru se také změnil způsob nakupování. Spolek odhaduje, že přibližně 35-40 % všech tržeb od dubna do září 2020 je a ještě bude prostřednictvím eshopů. Global Fashion Agenda v tomto směru vidí budoucnost - začnou se podle nich rušit obchody a skladní prostory. Spolek předpokládá, že lidé budou stále méně nakupovat v kamenných prodejnách a dají raději přednost tomu přes internet.

Přidat na Seznam.cz
ZE SPOLEČNOSTI KORONAVIRUS SUSTAINABLE FASHION UDRŽITELNÁ MÓDA UDRŽITELNOST

Související články

Veganská kůže aneb další krok k udržitelnosti

Možná jste se už s pojmem veganská kůže setkali, možná je pro vás úplnou novinkou. Nebudeme si povídat o levné kožence z PVC nebo o čemkoliv, co by neobstálo v udržitelném šatníku. Řeč bude o materiálu, kvůli kterému neumírají žádná zvířata, má skvělé vlastnosti a je stále oblíbenější nejen mezi ekologickými aktivisty.

Celý článek

Vzpomínka na Pierre Cardina a jeho nejlepší módní návrhy 60. a 70. let

Návrhář neuvěřitelného věku, milovník unisex vzhledu, vášnivý obchodník i zastánce konfekce, Pierre Cardin, před pár dny zemřel. Zavzpomínejme na jeho nejlepší módní tvorbu z šedesátých a sedmdesátých let.

Celý článek

Victoria’s Secret expanduje do Izraele, doufá tak v oživení značky

Za vstupem na izraelský trh si značka Victoria’s Secret slibuje oživení prodejů. Partnerství se společností Delta Galil přinese na konci roku 2021 franšízové obchody.

Celý článek

Návrhář Alexander Wang čelí obvinění ze sexuálního obtěžování

Vznešená obvinění návrhář popírá a nazývá nepodloženými a groteskně falešnými. Obvinění učinil model Owen Mooney prostřednictvím svého účtu na sociální síti TikTok.

Celý článek

Eliška Trnka: Dřív bylo šití na míru považováno společností za službu, která je elitářská, to dnes už absolutně neplatí

Malé rodinné krejčovství Tessuto využívá měsíců, kdy se nejenom v České republice hodně věcí mění. Letité zkušenosti paní mistrové v krejčovském řemeslu odrážejí kvalitní práci, plnohodnotný servis i osobitý přístup. Jak rodinné krejčovství vzniklo i na co se zaměřuje, jsme se zeptali zakladatelky Elišky Trnky.

 

Celý článek

Nezapomenutelné okamžiky v historii krásy a módy: Kočičí oči Barbry Streisandové

Okamžiky, na které nikdy nezapomeneme. Styl a vzhled, který se snažíme napodobit. Tento výčet by byl nekonečný, a přesto někde začneme a postupně vás provedeme stylem hvězdných osobností, který si budeme vždy pamatovat. Pro dnešní článek jsme vybrali dokonalost líčení očí zpěvačky a herečky Barbry Streisandové.

Celý článek

Kapr nejen na Vánoce: sladkovodní ryby jako součást zdravého jídelníčku

Blíží se Štědrý den a mnoho domácností si jej neumí představit bez tradiční štědrovečerní večeře - smažený kapr s bramborovým salátem. Večeře sice tradiční, ale nutričně plná prázdných kalorií. Sladkovodní ryby jako takové jsou přitom podle odborníků zdravější než některé ryby mořské.

Celý článek

Mladá květinářka Eliška Krejčí váže květiny pouze z toho, co najde volně v přírodě

Pod značkou Plané květy najdete jednu mladou a talentovanou květinářku, která váže kytice úplně jinak, než jak jsme zvyklí z květinářství. Nejde ani tak o techniku vázání, ale o to, z čeho Eliška Krejčí kytice váže. Nepracuje s květinami šlechtěnými nebo dovezenými z velkých dálek. Používá rostliny, třeba i plevel, který najde na louce nebo u cesty.

Celý článek