dnes je 01.07.2022 a svátek má Jaroslava

Jak nám bavlna zničila Aralské jezero

Přidat na Seznam.cz
V atlasech se naše děti stále můžou dočíst, že Aralské jezero, někdy též nazývané mořem, je čtvrtým největším slaným jezerem na světě. Jenže od dob, kdy se okolní poušť začala zavlažovat a začala se tam pěstovat bavlna, se z jezera plného života stala jedovatá kaluž.

Aralské jezero se rozprostírá mezi Kazachstánem a Uzbekistánem a kdysi zabíralo plochu téměř 70 tisíc kilometrů čtverečních. Do této bezodtoké vodní plochy plné ryb a jiného života se vlévaly dvě mohutné řeky, Amudajra a Syrdarja. Jenže v padesátých letech minulého století, kdy se oba státy staly součástí SSSR, se soudruzi rozhodli využít obrovských okolních ploch, řeky odklonily a vodu začali používat na zavlažování jedněch z největších bavlněných polí na světě.

Tyto satelitní snímky jsou z let 1989 a 2014. Úbytek vody začal v sedmdesátých letech a pokračuje ve většině oblastí až dodnes. V jezeře zbyla necelá desetina vody, která je ale několikanásobně slanější. Mimo jiné se do vody vypouští nebezpečné pesticidy a hnojiva. Život neustal nejen v jezeře, ale i v okolí. Města, která kdysi byla městy přístavními, dnes už jen smutně vzpomínají a obyvatelé ještě stále chodí rozebírat zrezivělé vraky do pouště. Na severu Kazachstánu probíhá revitalizace a v posledních letech se jim podařilo zvednout hladinu vody. Ale katastrofa ještě zdaleka odvrácena není.

Uzbekistán stále patří mezi největší světové producenty a exportéry bavlny. Intenzivní pěstování této komodity se vysoce podílí na hospodářském rozvoji i za cenu sociálních a enviromentálních důsledků. Bavlna je, a pravděpodobně nedále i bude, nejvýznamnější plodinou pro výrobu textilního vlákna. Problém není samozřejmě v této rostlině, ale v lidech. Považujeme za absolutně normální mít plná obchodní střediska textilií všech možných barev, materiálů, velikostí a jen málo lidí si uvědomuje, co za tím vším stojí.

Jestli hledáte v obchodech oblečení z organické bavlny a dáváte si pozor na složení látky, to ještě neznamená, že nepřispíváte ničení naší planety. Oblečení je v tuto chvíli vyrobeno víc, než bychom byli schopni obléct v příštích sto letech. Abychom dokázali ubránit naši planetu, je potřeba se uskromnit v několika ohledech a omezit konzumní nakupování oblečení je jedno z nich.

foto: pinterest.com

Přidat na Seznam.cz
ZE SPOLEČNOSTI UDRŽITELNÁ MÓDA EKOLOGIE BAVLNA

Související články

Gucci našel svou hvězdu - nová kolekce je inspirována osobností Harryho Stylese

Spolupráce byla odhalena na týdnu módy v Miláně minulý týden. Gucci připravilo pro své příznivce kolekci inspirovanou 70. lety a stylem britského zpěváka Harryho Stylese.

Celý článek

Kandidát na prezidenta Karel Diviš. Jaká móda se mu líbí na ženách?

Mají muži a ženy na módu podobný názor? Jak moc je pro muže důležitý první dojem a ženský outfit? Zeptali jsme se pražského podnikatele s osobitým stylem, Karla Diviše, jak to vidí on.

 

Celý článek

Orsay končí v Česku

S odkazem na dobře informovaný zdroj oznámil magazín Forbes odchod německé společnosti Orsay z českého trhu. Podle dostupných informací se na odchod chystají i další oděvní společnosti.

Celý článek

Úředníci by tu měli být pro nás, ne naopak, říká marketingová ředitelka Mattel Czech Republic

Lenka Helena Koenigsmark je marketingová ředitelka slavné společnosti, která stojí za slavnou Barbie. Jaké trendy společnost reflektuje s novými trendy a hrají si dnešní děti ještě vůbec? Dozvíte se v exkluzivním rozhovoru.

Celý článek

Královna Alžběta II. má svou vlastní panenku Barbie. Se svým pravnukem Louisem tento týden oslavila hned několik událostí

Na počest královniných 96. narozenin vznikla originální panenka Barbie od Mattela. Nejdéle panující britská monarcha letos nebude mít o pocty nouzi. V červnu uběhne 70 let od jejího usednutí na trůn.

Celý článek

Karel Diviš, český dvojník Richarda Geera sází na klasiku

I čeští muži mají styl! Podnikatel nápadně podobný hollywoodskému herci, Karel Diviš, sází na klasiku. Do společnosti vyráží zásadně v obleku. Klasické kousky však kombinuje netradičním způsobem.

Celý článek

Co jsme se dozvěděli o manželce nejbohatšího fotbalisty světa Georgině Rodríguez z nového seriálu Netflix

V únoru zveřejnil Netflix sérii s názvem I am Georgina. Úspěšná minisérie pojednává o ženě nejbohatšího fotbalisty světa. Takže kdo je vlastně opravdová Georgina Rodríguez?

 

Celý článek

Věřím v globální úspěchy českých firem, říká ex-šéfka českého EY Magdalena Souček

Magdalena Souček patří k tvářím českého businessu. Se zkušenostmi ze zahraničí vybudovala v Česku pobočku jedné z největších poradenských společností na světě - Ernst & Young. Povídali jsme si s ní o minulosti, přítomnosti i budoucnosti.

Celý článek