dnes je 19.04.2021 a svátek má Rostislav

Jak nám bavlna zničila Aralské jezero

Přidat na Seznam.cz
V atlasech se naše děti stále můžou dočíst, že Aralské jezero, někdy též nazývané mořem, je čtvrtým největším slaným jezerem na světě. Jenže od dob, kdy se okolní poušť začala zavlažovat a začala se tam pěstovat bavlna, se z jezera plného života stala jedovatá kaluž.

Aralské jezero se rozprostírá mezi Kazachstánem a Uzbekistánem a kdysi zabíralo plochu téměř 70 tisíc kilometrů čtverečních. Do této bezodtoké vodní plochy plné ryb a jiného života se vlévaly dvě mohutné řeky, Amudajra a Syrdarja. Jenže v padesátých letech minulého století, kdy se oba státy staly součástí SSSR, se soudruzi rozhodli využít obrovských okolních ploch, řeky odklonily a vodu začali používat na zavlažování jedněch z největších bavlněných polí na světě.

Tyto satelitní snímky jsou z let 1989 a 2014. Úbytek vody začal v sedmdesátých letech a pokračuje ve většině oblastí až dodnes. V jezeře zbyla necelá desetina vody, která je ale několikanásobně slanější. Mimo jiné se do vody vypouští nebezpečné pesticidy a hnojiva. Život neustal nejen v jezeře, ale i v okolí. Města, která kdysi byla městy přístavními, dnes už jen smutně vzpomínají a obyvatelé ještě stále chodí rozebírat zrezivělé vraky do pouště. Na severu Kazachstánu probíhá revitalizace a v posledních letech se jim podařilo zvednout hladinu vody. Ale katastrofa ještě zdaleka odvrácena není.

Uzbekistán stále patří mezi největší světové producenty a exportéry bavlny. Intenzivní pěstování této komodity se vysoce podílí na hospodářském rozvoji i za cenu sociálních a enviromentálních důsledků. Bavlna je, a pravděpodobně nedále i bude, nejvýznamnější plodinou pro výrobu textilního vlákna. Problém není samozřejmě v této rostlině, ale v lidech. Považujeme za absolutně normální mít plná obchodní střediska textilií všech možných barev, materiálů, velikostí a jen málo lidí si uvědomuje, co za tím vším stojí.

Jestli hledáte v obchodech oblečení z organické bavlny a dáváte si pozor na složení látky, to ještě neznamená, že nepřispíváte ničení naší planety. Oblečení je v tuto chvíli vyrobeno víc, než bychom byli schopni obléct v příštích sto letech. Abychom dokázali ubránit naši planetu, je potřeba se uskromnit v několika ohledech a omezit konzumní nakupování oblečení je jedno z nich.

foto: pinterest.com

Přidat na Seznam.cz
ZE SPOLEČNOSTI UDRŽITELNÁ MÓDA EKOLOGIE BAVLNA

Související články

Calvin Klein má novou designérskou posilu

V naprosté tichosti se koncem února do módního domu Calvin Klein přidal nový designer, Willy Chavarria.

Celý článek

Značka Valentino se omluvila za svou kampaň, která urazila tradiční japonskou šerpu na kimono

Italský módní dům se omluvil poté, co zveřejnil kampaň v hlavní roli s modelkou Mitsuki Kimurou, známou jako Kōki. Na kampaň se strhla kritika z japonských platforem sociálních médií.

Celý článek

Námořnický styl podle princezny Diany

Princezna Diana je světová módní ikona. A tenhle titul jí už nikdo neodpáře. I dnes můžeme čerpat z jejího šatníku. Přichází totiž jaro a s ním i trend námořnických outfitů. Tipy přímo od Lady D jsou tu pro vás!

Celý článek

Hongkong trpí uzavřením obchodů luxusních značek

Hongkong trpí prudkým poklesem ekonomiky. Svůj podíl nese i uzavření obchodů luxusních značek, které často využívají Hongkong jako vstupenku na asijské trhy. Situace začíná být pro spoustu obchodů kritická.

Celý článek

Skutečnost, že Aliku dnes řídí naše dcery, považuji za svůj největší osobní úspěch v podnikání, říká česká královna oříšků a milovnice koní Jana Kremlová

Znáte oříšky od Aliky? Tuto úspěšnou rodinnou firmu založila Jana Kremlová se svým manželem v roce 1992. Jaká byla cesta k prostějovským pražírnám a co pro ni znamená osobní úspěch, vám přinášíme v dalším exkluzivním rozhovoru, tentokrát s Janou Kremlovou, zakladatelkou společnosti Alika.

Celý článek

Úspěch je mix dřiny, štěstí a poučení se z předchozích chyb, říká průkopnice české kosmetiky Eva Štěpánková

Eva Štěpánková si ve svém životě zažila mnohé. I přes všechny překážky však dokázala od základů vybudovat úspěšnou firmu Ryor, která by mohla v odvětví přírodní kosmetiky konkurovat i zahraničí.

Celý článek

10 nejdražších kostýmů v historii filmů a seriálů

Kostýmy jsou esenciální součástí každého filmu, seriálů i dalších uměleckých představení. Připravili jsme pro vás žebříček těch nejdražších filmových a seriálových šatníků v historii.

Celý článek

Jana Zielinski: Každá doba má svou výzvu, když budeme otevření a inovativní, tak to zvládneme

Jméno Jany Zielinski je spojené se světovým designem. I díky ní mohou Češi rok co rok zhlédnout ikony světového i tuzemského designu na festivalu Designblok s mezinárodním renomé.

Celý článek