dnes je 27.01.2021 a svátek má Ingrid

Jak nám bavlna zničila Aralské jezero

Přidat na Seznam.cz
V atlasech se naše děti stále můžou dočíst, že Aralské jezero, někdy též nazývané mořem, je čtvrtým největším slaným jezerem na světě. Jenže od dob, kdy se okolní poušť začala zavlažovat a začala se tam pěstovat bavlna, se z jezera plného života stala jedovatá kaluž.

Aralské jezero se rozprostírá mezi Kazachstánem a Uzbekistánem a kdysi zabíralo plochu téměř 70 tisíc kilometrů čtverečních. Do této bezodtoké vodní plochy plné ryb a jiného života se vlévaly dvě mohutné řeky, Amudajra a Syrdarja. Jenže v padesátých letech minulého století, kdy se oba státy staly součástí SSSR, se soudruzi rozhodli využít obrovských okolních ploch, řeky odklonily a vodu začali používat na zavlažování jedněch z největších bavlněných polí na světě.

Tyto satelitní snímky jsou z let 1989 a 2014. Úbytek vody začal v sedmdesátých letech a pokračuje ve většině oblastí až dodnes. V jezeře zbyla necelá desetina vody, která je ale několikanásobně slanější. Mimo jiné se do vody vypouští nebezpečné pesticidy a hnojiva. Život neustal nejen v jezeře, ale i v okolí. Města, která kdysi byla městy přístavními, dnes už jen smutně vzpomínají a obyvatelé ještě stále chodí rozebírat zrezivělé vraky do pouště. Na severu Kazachstánu probíhá revitalizace a v posledních letech se jim podařilo zvednout hladinu vody. Ale katastrofa ještě zdaleka odvrácena není.

Uzbekistán stále patří mezi největší světové producenty a exportéry bavlny. Intenzivní pěstování této komodity se vysoce podílí na hospodářském rozvoji i za cenu sociálních a enviromentálních důsledků. Bavlna je, a pravděpodobně nedále i bude, nejvýznamnější plodinou pro výrobu textilního vlákna. Problém není samozřejmě v této rostlině, ale v lidech. Považujeme za absolutně normální mít plná obchodní střediska textilií všech možných barev, materiálů, velikostí a jen málo lidí si uvědomuje, co za tím vším stojí.

Jestli hledáte v obchodech oblečení z organické bavlny a dáváte si pozor na složení látky, to ještě neznamená, že nepřispíváte ničení naší planety. Oblečení je v tuto chvíli vyrobeno víc, než bychom byli schopni obléct v příštích sto letech. Abychom dokázali ubránit naši planetu, je potřeba se uskromnit v několika ohledech a omezit konzumní nakupování oblečení je jedno z nich.

foto: pinterest.com

Přidat na Seznam.cz
ZE SPOLEČNOSTI UDRŽITELNÁ MÓDA EKOLOGIE BAVLNA

Související články

Billie Eilish natočila dokument o svém životě

Mladá umělkyně dala nedávno vědět o svém prvním traileru jejího dokumentu. Snímek Billie Eilish pod názvem The World’s A Little Blurry brzy spatříte na svých obrazovkách. Těšíte se na něj?

Celý článek

Inaugurace prezidenta Bidena byla přehlídkou radosti a dokonalých outfitů

Po volbách ve Spojených státech a hlavně dramatických událostech, které je následovaly, se Washington dne 20. 1. 2021 znova nadechl a slavnostní inaugurace přinesla naděj na radostnější zítřky. Nově zvolený prezident Joe Biden byl doprovázen nejen svou krásnou ženou Jill, ale hlavně Kamalou Harris, první ženou na postu viceprezidentky. 

Celý článek

Herečka Anya Taylor-Joy a její nejikoničtější outfity

Krásné velké oči vám učarují, její osobitý styl je stejně zajímavý jako její nervózní filmové role. Americká herečka vypadající skvěle s rudými i blond kadeřemi ráda experimentuje s módou, vystřídala několik různých stylistů a rozhodně ví, co jí sluší.

Celý článek

Veganská kůže aneb další krok k udržitelnosti

Možná jste se už s pojmem veganská kůže setkali, možná je pro vás úplnou novinkou. Nebudeme si povídat o levné kožence z PVC nebo o čemkoliv, co by neobstálo v udržitelném šatníku. Řeč bude o materiálu, kvůli kterému neumírají žádná zvířata, má skvělé vlastnosti a je stále oblíbenější nejen mezi ekologickými aktivisty.

Celý článek

Vzpomínka na Pierre Cardina a jeho nejlepší módní návrhy 60. a 70. let

Návrhář neuvěřitelného věku, milovník unisex vzhledu, vášnivý obchodník i zastánce konfekce, Pierre Cardin, před pár dny zemřel. Zavzpomínejme na jeho nejlepší módní tvorbu z šedesátých a sedmdesátých let.

Celý článek

Victoria’s Secret expanduje do Izraele, doufá tak v oživení značky

Za vstupem na izraelský trh si značka Victoria’s Secret slibuje oživení prodejů. Partnerství se společností Delta Galil přinese na konci roku 2021 franšízové obchody.

Celý článek

Návrhář Alexander Wang čelí obvinění ze sexuálního obtěžování

Vznešená obvinění návrhář popírá a nazývá nepodloženými a groteskně falešnými. Obvinění učinil model Owen Mooney prostřednictvím svého účtu na sociální síti TikTok.

Celý článek

Eliška Trnka: Dřív bylo šití na míru považováno společností za službu, která je elitářská, to dnes už absolutně neplatí

Malé rodinné krejčovství Tessuto využívá měsíců, kdy se nejenom v České republice hodně věcí mění. Letité zkušenosti paní mistrové v krejčovském řemeslu odrážejí kvalitní práci, plnohodnotný servis i osobitý přístup. Jak rodinné krejčovství vzniklo i na co se zaměřuje, jsme se zeptali zakladatelky Elišky Trnky.

 

Celý článek