dnes je 09.04.2020 a svátek má Dušan

Jak nám bavlna zničila Aralské jezero

Přidat na Seznam.cz
V atlasech se naše děti stále můžou dočíst, že Aralské jezero, někdy též nazývané mořem, je čtvrtým největším slaným jezerem na světě. Jenže od dob, kdy se okolní poušť začala zavlažovat a začala se tam pěstovat bavlna, se z jezera plného života stala jedovatá kaluž.

Aralské jezero se rozprostírá mezi Kazachstánem a Uzbekistánem a kdysi zabíralo plochu téměř 70 tisíc kilometrů čtverečních. Do této bezodtoké vodní plochy plné ryb a jiného života se vlévaly dvě mohutné řeky, Amudajra a Syrdarja. Jenže v padesátých letech minulého století, kdy se oba státy staly součástí SSSR, se soudruzi rozhodli využít obrovských okolních ploch, řeky odklonily a vodu začali používat na zavlažování jedněch z největších bavlněných polí na světě.

Tyto satelitní snímky jsou z let 1989 a 2014. Úbytek vody začal v sedmdesátých letech a pokračuje ve většině oblastí až dodnes. V jezeře zbyla necelá desetina vody, která je ale několikanásobně slanější. Mimo jiné se do vody vypouští nebezpečné pesticidy a hnojiva. Život neustal nejen v jezeře, ale i v okolí. Města, která kdysi byla městy přístavními, dnes už jen smutně vzpomínají a obyvatelé ještě stále chodí rozebírat zrezivělé vraky do pouště. Na severu Kazachstánu probíhá revitalizace a v posledních letech se jim podařilo zvednout hladinu vody. Ale katastrofa ještě zdaleka odvrácena není.

Uzbekistán stále patří mezi největší světové producenty a exportéry bavlny. Intenzivní pěstování této komodity se vysoce podílí na hospodářském rozvoji i za cenu sociálních a enviromentálních důsledků. Bavlna je, a pravděpodobně nedále i bude, nejvýznamnější plodinou pro výrobu textilního vlákna. Problém není samozřejmě v této rostlině, ale v lidech. Považujeme za absolutně normální mít plná obchodní střediska textilií všech možných barev, materiálů, velikostí a jen málo lidí si uvědomuje, co za tím vším stojí.

Jestli hledáte v obchodech oblečení z organické bavlny a dáváte si pozor na složení látky, to ještě neznamená, že nepřispíváte ničení naší planety. Oblečení je v tuto chvíli vyrobeno víc, než bychom byli schopni obléct v příštích sto letech. Abychom dokázali ubránit naši planetu, je potřeba se uskromnit v několika ohledech a omezit konzumní nakupování oblečení je jedno z nich.

foto: pinterest.com

Přidat na Seznam.cz
ZE SPOLEČNOSTI UDRŽITELNÁ MÓDA EKOLOGIE BAVLNA

Související články

10 nejhezčích outfitů Melanie Trump

Každý mocný muž má za sebou ještě mocnější ženu. Nevíme, zda tato slova klasika platí i v případě prezidentského páru USA, jedno je ale jasné! První dáma Spojených států amerických má jako bývalá modelka a návrhářka styl. Pojďte se s námi podívat na 10 nejlepších outfitů Melanie Trump.

Celý článek

Butik české návrhářky Tatiany Kovaříkové v novém kabátě

Proměna butiku české návrhářky Tatiany Kovaříkové kombinuje důraz na propojení barev, materiálů i potřeb žen.

Celý článek

Češi nevěří, že cesta ke zdravému tělu může být vydlážděná i bílou moukou a cukry, říká výživová poradkyně

Přinášíme vám exkluzivní rozhovor s výživovou poradkyní a influencerkou Hedvikou Hejdukovou. Jak zachovat zdravé tělo i mysl v době karantény? Jde vůbec jíst zdravě, rychle a levně zároveň? A co Češi dělají ve výživě špatně? Prozradíme v článku.

Celý článek

Celebrity bojují proti koronaviru Covid-19 v karanténě i charitou

Koronavirus Covid-19 si nevybírá. Vir napadl i bezpočet slavných celebrit, a tak i oni vytáhly do boje s virem, který v dnešní době sužuje celý svět. Některé pořádají charitativní sbírky a dávají své peníze charitě. Někteří vyzývají své fanoušky, aby zůstali v bezpečí.

Celý článek

Udržitelná móda: značky o kterých musíte vědět

Šatník bez viny díky zdánlivě malým detailům, které jsou ovšem velkými kroky pro svět. Udržitelnost již není pro spoustu značek cizím slovem. Vybrali jsme jich několik, pro které je toto téma zásadní. 

Celý článek

Jak bojovat se zamlžením brýlí při nošení roušky, poradí optometrista

Moje rouška chrání tebe, tvoje rouška chrání mě. Noste roušky, jsme v tom totiž společně! Jestli ale také bojujete se zamlžováním vašich brýlí při nošení roušky, pak právě pro vás je tento článek...

Celý článek

Slavné svatební šaty Whitney Houston budou prodány v aukci

Tyhle šaty by snad chtěla mít každá nevěsta. Ikonické svatební šaty slavné zpěvačky Whitney Houston budou prodány v aukci. Zájemci mohou přihazovat na internetových stránkách aukční síně do konce dubna.

Celý článek

Po pěti letech opouští pozici kreativního ředitele Mulberry Johnny Coca

Španělský módní návrhář a kreativní ředitel Johnny Coca opouští po pěti letech britskou značku Mulberry. Kolekce na jaro a léto 2021 bude jeho poslední. 

Celý článek