dnes je 28.05.2022 a svátek má Vilém

Kolekce Max Mara Pre-fall 2020 inspirovaná průkopnicí rocku Debbie Harry

Přidat na Seznam.cz
Debbie Harry, zpěvačka, která změnila americký rock, se stala inspirací pro novou kolekci Max Mara pre-fall. Inspiroval se jí návrhář a kreativní ředitel značky Ian Griffith.

Důvěrná přítelkyně Warhola

Návrhář a hlavní kreativní ředitel značky Max Mara Ian Griffith se inspiroval pro svou novou podzimní kolekci 2020 svou dávnou múzou a snad i platonickou láskou ke zpěvačce a průkopnici feminismu v americkém rocku Debbie Harry. Zpěvačka se stala nezapomenutelnou díky účinkování v kapele Blondies. Ta se stala globálně slavnou, když část jejich skladeb vyšla jako součást alba Rolling Stones. Slavná je však Debbie Harry i díky svému přátelství s ikonickým Andy Warholem. Ten ji zvěčnil několika portréty. 

Memoáry slavné zpěvačky

Impulzem pro vytvoření kolekce bylo kromě lásky návrhářek postavě Debbie Harry i vydání Harryiných memoárů v říjnu roku 2019, které sklidily u veřejnosti velký úspěch. Zpěvačka tyto memoáry nazvala Face it (překl. Čelit tomu) a kromě své kariéry v nich zabrousí i do soukromého života, ve kterém popisuje soužití se svým slavným manželem Jacksonem Pallockem. 

„Ve své knize mluví tom, jak těžké bylo být ženou ve světě rocku. Být uměleckou, asertivní ženou a dámským tahounem, ne mužským. A v tom je ten způsob vzbouření, " řekl pro magazín Vogue návrhář Ian Griffith.

Volán v hlavní roli

V kolekci si návrhář pohrál především s mísením mužských a ženských prvků. Podle slov návrháře totiž Debbie Harry byla ženskou průkopnicí právě v působení v tehdy čistě mužském hudebním žánru. A tak se v kolekci střídají lehké vrstvené šaty, balonové pláště, béžová, zelená, červená i růžová barva a další. Jeden prvek však provází celou kolekci - volány.

„Volány jsme zvolili jako symbol něčeho, co je spíše provokativní a drzé než romantické, " říká o konstrukci kolekce Ian Griffith.

Průkopnice rocku

V této kombinaci pak přesně vzniká předobraz Debbie Harry. To vše za doprovodu slavné fotografie psa umělce Williama Wegmana. Jeden model růžových šatů přes rameno s iluzí velké mašle je dokonce inspirován jedním ze zmiňovaných portrétů Andyho Warhola. Podle slov návrháře je kolekce tvořena jako na míru zpěvačce. Stejně tak extravagantní, drzá a impulzivní. Návrhář Ian Griffith chtěl totiž od začátku přesně tyto vlastnosti v kolekci demonstrovat. Podle něj totiž zatím bereme jako samozřejmost přínos Debbie Harry do světa rocku, časem ale zjistíme, jak moc přinesla z hlediska feminismu do světa hudby.

Foto: Courtesy of Max Mara; Vogue

Přidat na Seznam.cz
MÓDNÍ ZNAČKY A NÁVRHÁŘI MÓDNÍ NÁVRHÁŘI MAX MARA kolekce 2020 ANDY WARHOL

Související články

Milánský týden módy v podání Max Mara, Jil Sander a Emporio Armani

Milán je meccou italské módy a také další metropolí, do které se přesouváme z Londýna na pokračování fashion weeku. Na jaké přehlídky se nejvíce čekalo, a co bylo naopak překvapením?

Celý článek

Mladí návrháři z UTB a TUL přemýšlí nad identitou člověka i historií

Přehlídkový den 6. září na MBPFW přinesl tvorbu dalších módních návrhářů a zástupců předních textilních škol u nás. Jejich alternativní pohled i kreativita uchvátila nejen obecenstvo ale i samotné mistry návrhářského řemesla.

Celý článek

Chanel představil jarní kampaň v hlavní roli s Charlotte Casiraghi, dcerou monacké princezny

Kreativní ředitelka Virginie Viard představila novou múzu a ambasadorku módního domu Chanel. Je jí dcera monacké princezny Caroline a vnučka již zesnulé Grace Kelly - Charlotte Casiraghi. 

Celý článek

Hermès představil novou verzi nadčasových hodinek Nantucket

Francouzský módní dům Hermès vytvořil zcela novou verzi hodinek, která v sobě snoubí dva ikonické modely. Jedním z nich jsou obdélníkové hodinky a druhým řetězový řemínek. 

Celý článek

Módní návrhář Miroslav Bárta: Doba covidová mi dala možnost poznat své hranice, své plány a cíle

I přes složitou situaci využívá český návrhář Miroslav Bárta aktuální chvíle k nové tvorbě. Jedním z hlavních projektů je spolupráce s Unicef a kostýmy pro baletní umělce. Hlavně se však nevzdává, bojuje za svůj obor a těší se, až budeme všichni plně zpět na scéně.

Celý článek

MÓDNÍ NÁVRHÁŘKA JITKA KLETT SI VYBRALA JAKO TVÁŘ KAMPANĚ KAROLÍNU BOSÁKOVOU

Ne náhodou si známá módní návrhářka Jitka Klett vybrala pro představení své nové kolekce významný den 17. listopadu. V kolekci tak mimo jiné najdete propojení symbolů české i slovenské vlajky, stejně jako to, co nás spojuje v těchto časech.

Celý článek

MBPFW: Vanda Janda předvedla dramatické siluety i hravé barvy

Poslední přehlídkový den pražského týdne módy předvedla svou kolekci i čerstvě třiadvacetiletá návrhářka Vanda Janda. Při vytváření kolekce se inspirovala divami, které ji nejvíce inspirují, a především pak svou babičkou Alicijou. 

Celý článek
Nová kolekce Max Mara

Max Mara Fall 2020: romantická plavba za dobrodružstvím

Na milánském týdnu módy představil návrhář a kreativní ředitel značky Max Mara Ian Griffith novou podzimní kolekci 2020 v námořnickém stylu. Držte si klobouky, vyplouváme napříč dobrodružstvím z Maroka až na sever Ruska.

Celý článek