dnes je 12.12.2019 a svátek má Simona

Kravaty a obleky patří do muzea, pánové chtějí pohodlí a svobodu i v kanceláři

Přidat na Seznam.cz
Zásady společenského oblékání se časem mění a změny si žádá i naše hektická doba. Zdá se ale v pořádku vyměnit sako za mikinu a společenské polobotky za pohodlné botasky? Držte si kravaty, možná přichází doba, kdy obleky nahradí streetwear. 

Polobotky nebo tenisky, oblek nebo pyžamo

Všimli jste si toho také? Možná, že se to děje dokonce ve vašem blízkém okolí. Jeden den přijde váš šéf nebo kolega do kanceláře místo v obvyklém obleku v saku, druhý den si obleče společenský svetřík a třetí den usedne k počítači v mikině a teplácích, které viděl v nové reklamě s hlavním promotérem Kanye Westem. Byť byla v předchozí větě použitá jistá dávka nadsázky, časy se mění a móda zvlášť. Formální outfity nejsou v dnešní době vyžadovány, ba naopak s výkonem se zvyšují požadavky. A tak když je doba zrychlená, a i od člověka pracujícího v businessu se očekávají výkony hodné vrcholového atleta, není divu, že si pánové místo nepohodlných kožených polobotek obují raději stylové tenisky.

Kde končí svoboda oblékání?

Trendu napomáhají dokonce samy firmy. Některé z nich totiž dokonce doporučily svým zaměstnancům méně formální outfit. Jednou z nich je i globální investičně bankovní společnost Goldman Sachs, která loni oznámila, že svým zaměstnancům povoluje „flexibilní dress code". Trend může mít příčinu i v tolik diskutované udržitelnosti v módě. Někteří pánové si totiž stěžovali na to, že obleků do práce musí mít kvůli variabilitě několik, což je nejen neekonomické, ale také nešetrné k životnímu prostředí.

„Mám teď nejlepší šatník, jaký jsem kdy měl - takový, do kterého se dá vejít a kde můžu vidět všechno mé oblečení. Ale to, co jsem tam viděl, je, že většinu z toho už nemůžu nosit. Jsou to všechno na míru šité obleky, košile, kravaty a společenské boty, které si nedokážu představit nosit na veřejnosti kromě příležitostí, jako jsou svatby. Věci se prostě změnily. Můj šatník je jako muzeum. Pánská móda se mění pomaleji než dámská. Ale pokud se podíváte na to, co nosili pánové v roce 2014 a co nosí v roce 2019, je to markantní rozdíl. Tohle je velká změna. Prostě nejsme už tak upjatí, jako jsme bývali," říká pro deník Guardian bývalý šéfredaktor amerického online deníku o módě pro muže Mr Porter Dan Rookwood.

Nejsme tak upjatí, jako jsme bývali

Měnící se trend vnímají i samotní prodejci obleků, kravat či bot. Podle marketingových specialistů klesá prodej obleků rok od roku o 7 %, u kravat je to 6% pokles a prodej sak klesá dokonce až o 10 %. Marks & Spencer omezují nabídky formálních obleků a soustředí se na „moderní pánskou módu". A Moss Bros, globální výrobce obleků, vykazuje červená čísla v zisku. Tohle tedy hovoří za vše. Otázkou ale zůstává, jak jsme se do tohoto zlomového bodu v pánské módě dostali? Je to opravdu pouze zrychlenou dobou nebo pohodlností? Marketéři spatřují ještě jeden důvod. Nová nastupující generace produktivních lidí (dnes v rozmezí 20-30 let) si odvykla oblékat se podle vysoké krejčovské módy, ale spíše se obléká podle trendů, které vytvářejí influenceři a marketingové kampaně propagující v dnešní době především luxury streetwear - luxusní streetwear oblečení. A tak jsme se dostali z Londýna a Milána do Los Angeles a New Yorku. Od Ladislava Špačka ke Kanye Westovi.

Úspěšní a neformální

Svůj vliv na tento trend mají také slavné osobnosti, většinou právě ze světa businessu, které sice jsou vzorem úspěšnosti, ale sami nejsou zastánci přímého formálního oblékání. Jedná se například o Steva Jobse, který proslul svými rolákovými svetříky, které vypadaly mnohdy elegantněji než oblek. Dalším příkladem může být zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg. Pro jeho styl oblékání si dokonce média vytvořila specifický název - Silicon Valley uniform". Uniforma proto, že ji siliconvaleyský rodák nosí neustále, jedinou výjimku udělal, když byl obhajovat počínání Facebooku před americkým senátem, kde jste mohli Marka Zuckerberga vidět poprvé v kravatě a obleku. Uniforma jinak sestává z šedivého funkčního trička a mikiny.

Pokud jste ale milovníky tradičního oblékání anglických gentlemanů, rozhodně nepropadejte skepsi. Kravaty ani obleky se nikam nechystají, ba naopak se někteří návrháři domnívají, že se chystá jejich velký comeback. Je však na místě položit si otázku, zda není na čase, aby módní domy začaly styl formal-smart-casual více propojovat s moderním pojetím, a tím i usměrňovaly blížící se chaos v pánské business módě.

The Guardian; foto: Instagram/Mark Zuckerberg

Přidat na Seznam.cz
PÁNSKÁ MÓDA OBLEKY KRAVATY STREETWEAR BUSINESS FORMAL BUSINESS CASUAL MARK ZUCKERBERG KANYE WEST

Související články

Čeští olympionici budou v Japonsku reprezentovat v kolekci, kterou inspirovala gymnastika v popředí s Věrou Čáslavskou

Limitovaná kolekce vznikla nejenom pro české reprezentanty, ale také pro jejich fanoušky. Nápis Czech Republic má i svůj japonský ekvivalent.

Celý článek

Prosinec ve smyslu vzorovaných must haves kousků!

Jistě už chystáte dětem nadílku na Mikuláše a pomalu dokupujete vánoční dárky. Na chvíli se však zastavte a mrkněte, co by v šatníku pro tuto zimu nemělo chybět právě vám, prosincem počínaje…

Celý článek

Oblečení na svah, které opravdu stojí za to! Co na sebe na lyže či snowboard?

Chystáte se letos na lyže nebo přemýšlíte, jakou výbavu na sjezdovku nakoupit pod stromeček? Máme pro vás několik tipů na mrazuvzdorné oblečení pro vás i vaši drahou polovičku. Takhle si svůj oblíbený svařák či jiný horký nápoj na svahu vychutnáte v teple a ještě stylově.

Celý článek

Nová kolekce Project Rehab Human Kindness 2019/2020

Ručně malované kousky na polonahých sportovcích! To je nová kolekce Project Rehab Human Kindness 2019/2020

Celý článek

Noční oblečení značky Pop přináší spojení návrhářky Zuzany Kubíčkové a české topmodelky Taťány Gregor Brzobohaté

Tuto kolekci pyžam a župánků jsme vám již lehce představili na našich sociálních sítích, teď se na ni podíváme více zblízka. První počin návrhářky Zuzany Kubíčkové a její značky Pop a Miss world, české topmodelky a zakladatelky Nadace „Krása pomoci” Taťány Gregor Brzobohaté totiž nenechá chladnou snad žádnou ženu.

Celý článek

Zalando přislíbilo velké změny a přichází s novou sezónní kolekcí

Pokud neznáte Zalando, jako byste nežili. Je to největší platforma s výběrem módy a trendů v Evropě. Představují svoji novou image pod jasným poselstvím. Blýská se na lepší časy, počínaje uhlíkovou stopou přes jednorázové plasty po marketingovou kampaň.

Celý článek

Na oslavě nové kolekce GIAMBATTISTA VALLI x HM v Praze nechyběly známé osobnosti

Příležitost vidět mezi prvními exkluzivní kolekci GIAMBATTISTA VALLI x HM jsme si nemohli nechat ujít. A co jsme spatřili? Lásku, romantiku i prvky punku.

Celý článek

Mužští plus size modelové dobývají módní mola

Svět si pomalu zvyká na plus size modelky. Ty rozhodně dnes již nejsou žádnou raritou. Jaké jsou však příležitosti pro plus size modely a je společnost připravena i na tento trend?

Celý článek