dnes je 06.07.2020

Kravaty a obleky patří do muzea, pánové chtějí pohodlí a svobodu i v kanceláři

Přidat na Seznam.cz
Zásady společenského oblékání se časem mění a změny si žádá i naše hektická doba. Zdá se ale v pořádku vyměnit sako za mikinu a společenské polobotky za pohodlné botasky? Držte si kravaty, možná přichází doba, kdy obleky nahradí streetwear. 

Polobotky nebo tenisky, oblek nebo pyžamo

Všimli jste si toho také? Možná, že se to děje dokonce ve vašem blízkém okolí. Jeden den přijde váš šéf nebo kolega do kanceláře místo v obvyklém obleku v saku, druhý den si obleče společenský svetřík a třetí den usedne k počítači v mikině a teplácích, které viděl v nové reklamě s hlavním promotérem Kanye Westem. Byť byla v předchozí větě použitá jistá dávka nadsázky, časy se mění a móda zvlášť. Formální outfity nejsou v dnešní době vyžadovány, ba naopak s výkonem se zvyšují požadavky. A tak když je doba zrychlená, a i od člověka pracujícího v businessu se očekávají výkony hodné vrcholového atleta, není divu, že si pánové místo nepohodlných kožených polobotek obují raději stylové tenisky.

Kde končí svoboda oblékání?

Trendu napomáhají dokonce samy firmy. Některé z nich totiž dokonce doporučily svým zaměstnancům méně formální outfit. Jednou z nich je i globální investičně bankovní společnost Goldman Sachs, která loni oznámila, že svým zaměstnancům povoluje „flexibilní dress code". Trend může mít příčinu i v tolik diskutované udržitelnosti v módě. Někteří pánové si totiž stěžovali na to, že obleků do práce musí mít kvůli variabilitě několik, což je nejen neekonomické, ale také nešetrné k životnímu prostředí.

„Mám teď nejlepší šatník, jaký jsem kdy měl - takový, do kterého se dá vejít a kde můžu vidět všechno mé oblečení. Ale to, co jsem tam viděl, je, že většinu z toho už nemůžu nosit. Jsou to všechno na míru šité obleky, košile, kravaty a společenské boty, které si nedokážu představit nosit na veřejnosti kromě příležitostí, jako jsou svatby. Věci se prostě změnily. Můj šatník je jako muzeum. Pánská móda se mění pomaleji než dámská. Ale pokud se podíváte na to, co nosili pánové v roce 2014 a co nosí v roce 2019, je to markantní rozdíl. Tohle je velká změna. Prostě nejsme už tak upjatí, jako jsme bývali," říká pro deník Guardian bývalý šéfredaktor amerického online deníku o módě pro muže Mr Porter Dan Rookwood.

Nejsme tak upjatí, jako jsme bývali

Měnící se trend vnímají i samotní prodejci obleků, kravat či bot. Podle marketingových specialistů klesá prodej obleků rok od roku o 7 %, u kravat je to 6% pokles a prodej sak klesá dokonce až o 10 %. Marks & Spencer omezují nabídky formálních obleků a soustředí se na „moderní pánskou módu". A Moss Bros, globální výrobce obleků, vykazuje červená čísla v zisku. Tohle tedy hovoří za vše. Otázkou ale zůstává, jak jsme se do tohoto zlomového bodu v pánské módě dostali? Je to opravdu pouze zrychlenou dobou nebo pohodlností? Marketéři spatřují ještě jeden důvod. Nová nastupující generace produktivních lidí (dnes v rozmezí 20-30 let) si odvykla oblékat se podle vysoké krejčovské módy, ale spíše se obléká podle trendů, které vytvářejí influenceři a marketingové kampaně propagující v dnešní době především luxury streetwear - luxusní streetwear oblečení. A tak jsme se dostali z Londýna a Milána do Los Angeles a New Yorku. Od Ladislava Špačka ke Kanye Westovi.

Úspěšní a neformální

Svůj vliv na tento trend mají také slavné osobnosti, většinou právě ze světa businessu, které sice jsou vzorem úspěšnosti, ale sami nejsou zastánci přímého formálního oblékání. Jedná se například o Steva Jobse, který proslul svými rolákovými svetříky, které vypadaly mnohdy elegantněji než oblek. Dalším příkladem může být zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg. Pro jeho styl oblékání si dokonce média vytvořila specifický název - Silicon Valley uniform". Uniforma proto, že ji siliconvaleyský rodák nosí neustále, jedinou výjimku udělal, když byl obhajovat počínání Facebooku před americkým senátem, kde jste mohli Marka Zuckerberga vidět poprvé v kravatě a obleku. Uniforma jinak sestává z šedivého funkčního trička a mikiny.

Pokud jste ale milovníky tradičního oblékání anglických gentlemanů, rozhodně nepropadejte skepsi. Kravaty ani obleky se nikam nechystají, ba naopak se někteří návrháři domnívají, že se chystá jejich velký comeback. Je však na místě položit si otázku, zda není na čase, aby módní domy začaly styl formal-smart-casual více propojovat s moderním pojetím, a tím i usměrňovaly blížící se chaos v pánské business módě.

The Guardian; foto: Instagram/Mark Zuckerberg

Přidat na Seznam.cz
PÁNSKÁ MÓDA OBLEKY KRAVATY STREETWEAR BUSINESS FORMAL BUSINESS CASUAL MARK ZUCKERBERG KANYE WEST

Související články

Pražská značka Project Rehab má novou letní kolekci i nové osobnosti v jejím popředí

Streetwearové oblečení Project Rehab je známé svými barevnými cákanci, kterými rozhodně nešetří. Kolekce pro toto léto REHAB SUMMER 2020_1 je doplněná o minimalistickou část, stejně jako o nové tváře, kterými jsou Tereza Budková a Matyáš Hložek.

Celý článek

Herečka Andrea Růžičková navrhla kolekci pro celou rodinu

Značka Tedys se zabývá šitím totožných oděvů pro rodiče a jejich děti. Ke spolupráci oslovili herečku a fotografku Andreu Růžičkovou, která navrhla kolekci s názvem #nARuby.

Celý článek

Kožené doplňky pro moderní muže

Zdají se vám různé doplňky a šperky pro muže příliš zženštilé? Co sáhnout po kůži? Ta působí zajímavě, svůdně až nebezpečně. Když se doplňky hezky sladí s outfitem, bude váš partner vypadat přímo skvěle.

Celý článek

Květinové kalhoty: hodí se na business style a lichotí postavě

Blíží se léto a s ním i trend v podobě květinových kalhot, které zná naše móda již od roku 2017. Od té doby se stabilně drží v žebříčku módních trendů. Poradíme, jak tento krásný kousek kombinovat a s jakými outfity v létě zaválíte.

Celý článek

Česká značka alešbáry přináší druhou edici „lokální“ limitované kolekce plavek ve spolupráci se značkou Cover Me Not

Léto se blíží a dřív než se nadějeme, budeme řešit, jaké plavky k bazénu zvolit. Pokud chcete něco aktuálního, a ještě z rukou talentovaného českého dua, zkuste se zaměřit na novou variaci plavek propojující look s aktuální oděvní kolekcí alešbáry.

Celý článek

Skateboard: Koníček pro děti nebo sexy sport pro muže?

Časy se mění a s tím přicházejí i různé trendy. Dříve jsme viděli malé kluky pobíhat se skateboardem v ruce a nyní o tento druh sportu jeví zájem především muži 30+. 

Celý článek

Značka Vans vytvořila kolekci podporující děti s autismem

Část výtěžku z této kolekce obuvi a oděvů bude věnována skupině lidí, kteří učí jízdě na skateboardu ty nejmenší, kteří mají autismus.

Celý článek

Co dělat, když se váš partner hrozně obléká

Nejčastěji jsou to právě ženy, které se zajímají o módu, i když existuje několik úspěšných návrhářů. Ale co když se váš partner obléká otřesně a vy se za něj stydíte?

Celý článek