dnes je 08.07.2020 a svátek má Nora

Michaela Surá: Baví mě dělat klasiku ve vysoké kvalitě

Přidat na Seznam.cz
Návrhům a šití se věnuje od mala, vystudovala textilní školu v Brně, přesto vše co umí, získala díky vlastní praxi a píli. Dnes má na Joštové svůj showroom, který mohou navštívit ženy všech věkových kategorií i typů postav. Když si tam najdete cestu, věnuje vám 100 % svého času. Podstatné pro ni je, aby se její zákaznice cítily pohodlně a žensky.

zdroj: @suramichaela / instagram.com

Jak ses dostala k navrhování a šití modelů?

Tíhla jsem k tomu od dětství, už jako malá jsem šila na barbíny. Lásku k ručním pracem mi předaly moje máma a babička, které jsou také manuálně zručné.

Takže jsi tento obor nestudovala?

Ano, studovala, ale upřímně bych neřekla, že to na mě zanechalo velké následky. Může to vyznít jako klišé, ale navrhování a šití je moje vášeň. Neustále se učím novým věcem a technologiím, protože chci svůj obor posouvat vpřed.  

zdroj: @suramichaela / instagram.com

Když navrhuješ nové šaty, sukni nebo halenku, na co se zaměřuješ?

Primárně na zákaznici a její potřeby. Společně ladíme její základní šatník tak, aby vyhovoval jejím každodenním požadavkům. Vše v principu slow fashion, ve kterém "jedu" od mých začátků, od doby, kdy tohle slovní spojení nebylo ještě tak populární.

Upřednostňuješ ženskou eleganci?

Ženskou siluetu. Moje tvorba zahrnuje věci elegantní, společenské, ale i streetové... Prostě vše, co každá žena denně potřebuje. 

Může k tobě přijít žena s jakoukoliv konfekční velikostí?

Rozhodně může. Mým cílem je, aby ženy všech tělesných tvarů věděly, že se na mě mohou s důvěrou obrátit. Nabízím jim adekvátní střihy na míru, precizní zpracování a můj netradiční osobní přístup.   

zdroj: @suramichaela / instagram.com

Podle čeho vybíráš barvy?

Vyrábím oblečení, které vydrží roky až doživotí, a ty by měly být spíše v neutrálních tónech. To proto, aby se daly dobře kombinovat nebo doplnit výrazným prvkem. Právě mám rozpracovaný barevný projekt, který umožní zákaznicím zpestřit si svůj monochromatický šatník.

Pletené šaty a svetry u tebe také najdeme. Čím dalším se zabýváš?

Kdyby měl den 48 hodin, ráda bych se naučila všechny textilní techniky. Umím i háčkovat a vyšívat, mojí láskou je ale ruční pletení. Ráda bych předala něco ze svých zkušeností, proto pořádám workshopy zaměřené na ruční práce. 

zdroj: @suramichaela / instagram.com

Svůj showroom máš v Brně na Joštové. Najdou si k němu zákazníci cestu sami?

Nejběžněji si mě najdou přes internet, a nebo na základě doporučení. Nemám klasický obchod s výlohou do ulice, ale krásný prostor ve 3. patře budovy v centru Brna, který otevírám dva dny v týdnu a kde se zákaznicím můžu v klidu osobně věnovat. 

Nemáš někdy pocit, že by člověk mohl lépe uspět v hlavní metropoli?

To záleží na úhlu pohledu. V podstatě mi nejde o to se proslavit, ale uspokojit zákaznice. Ráda bych se jen dostala do povědomí žen a vyřešila tím jejich každodenní problémy s oblékáním. Mimo jiné moje zboží v hlavní metropoli najdete. Spolupracuji s několika designovými obchody nejenom v Praze, ale i dalších městech, jejichž seznam najdete na mém instagramu a facebooku. Největší zastoupení však najdete v mém showroomu v Brně, kde jsem schopná vám jakýkoliv model udělat přesně na míru. Většinou pro moje brněnské zákaznice, na které nedám dopustit. Ale cestu si ke mě najdou i ty mimobrněnské.

zdroj: @suramichaela / instagram.com

Jaké materiály nejraději používáš?

Přírodní. Hedvábí, vlnu, bavlnu... Zpravidla materiály, které snese moje atopická pokožka a které se snadno udržují. 

Co nejraději sama nosíš?

Můj šatník tvoří z převážné části moje věci. Snažím si tvořit tzv. "basic" šatník, který doporučuji i svým zákaznicím. 

zdroj: @suramichaela / instagram.com

Na co jsi ve své práci nejvíce pyšná?

Určitě na zkušenosti, které jsem nabyla jako zaměstnanec na všech úrovních textilního oboru. To jsou zkušenosti, které jsou nepřenositelné.  

Jaké je tvé životní motto?

PURE FASHION CRAFT. Protože čistota...práce, vztahů, preciznost a nelhaní. Protože to, co dělám se mimo jiné týká i módy. Protože si vážím všech, co tvrdě pracují... Řemeslo je prostě nejvíc.

zdroj: @suramichaela / instagram.com

zdroj: @suramichaela / instagram.com

zdroj: @suramichaela / instagram.com

 

 

 

Přidat na Seznam.cz
NÁVRHÁŘI DOMÁCÍ TVORBA MICHAELA SURÁ SURÁ MICHAELA PURE FASHION CRAFT PŘÍRODNÍ MATERIÁLY SLOW FASHION UDRŽITELNOST UDRŽITELNÁ MÓDA

Související články

Pražská značka Project Rehab má novou letní kolekci i nové osobnosti v jejím popředí

Streetwearové oblečení Project Rehab je známé svými barevnými cákanci, kterými rozhodně nešetří. Kolekce pro toto léto REHAB SUMMER 2020_1 je doplněná o minimalistickou část, stejně jako o nové tváře, kterými jsou Tereza Budková a Matyáš Hložek.

Celý článek

Erik Bartoš: Vyrábět poctivě, udržitelně a férově kvalitní produkty, je prostě náročný proces

První kolekce, která je zároveň jeho diplomovou prací, ho nejspíš vystřelila na velkou profesní dráhu. Využili jsme chvilky času, který nám designer Erik Bartoš věnoval a položili mu pár otázek.

Celý článek

Global fashion agenda vydala prohlášení, v němž píše, jak by měl být módní průmysl udržitelnější

Spolek s názvem Global Fashion Agenda se zabývá udržitelností v oblasti módního průmyslu. Každý rok vydává program, který by měl přispět ke zlepšení nejen pracovních podmínek v tomto odvětví ale také více zařadit udržitelnost do módního světa.

Celý článek

Herečka Andrea Růžičková navrhla kolekci pro celou rodinu

Značka Tedys se zabývá šitím totožných oděvů pro rodiče a jejich děti. Ke spolupráci oslovili herečku a fotografku Andreu Růžičkovou, která navrhla kolekci s názvem #nARuby.

Celý článek

Módní návrhářka Zuzana Osako otevírá svůj pop-up shop v Praze na Letné

Aktuální kolekce značky Tradice, která má velký ohlas, je nově k dostání i v showroomu designérky nábytku Heleny Dařbujánové. Šaty inspirované českým folklorem tak seženete pohodlně i na Letné.

Celý článek

Módní dům Karl Lagerfeld ohlásil novou spolupráci s nigerijským designérem Kenneth Ize

Značka Karl Lagerfeld ve spolupráci s nigerijskými tkalci pod taktovkou návrháře Kennetha Ize přinese estetiku spojenou s tradičním africkým uměním.

Celý článek

Máte chuť na nákup nových kousků z rukou českých designérů? Zkuste Kvartýr shop & studio

Místo, které spojuje hned několik uznávaných jmen na poli české módy. Místo, kde se snoubí originalita s absolutní kvalitou. Místo, odkud si odnesete víc než jen pěkný módní kousek.

Celý článek

DRUHÁ VLNA LIMITOVANÉ KOLEKCE H&M STUDIO VE ZNAMENÍ SVOBODNÉHO DUCHA A UDRŽITELNÝCH MATERIÁLŮ

Hravá, barevná, odvážná – přesně to je kolekce H&M Studio SS20. První část, která byla uvedená koncem února, zaznamenala veliký úspěch. Druhá část této limitované kolekce, která je vyrobená z udržitelných materiálů, je k dispozici pouze online na HM.COM už 1.června.  

Celý článek