dnes je 26.09.2021 a svátek má Andrea

MINISERIÁL OBLIČEJOVÉ JÓGY: Nezapomínejte dýchat!

Přidat na Seznam.cz
Druhá část našeho miniseriálu na téma obličejové jógy vám přinese další poznání v tomto oblíbeném a velmi užitečném životním stylu. Říkáme životní styl, protože tím jóga, a to i ta obličejová, ve své podstatě opravdu je.

karolinastrausidris.cz / foto: se svolením Dušana Štrause

 

Cesta dovnitř vede ven

Když se začtete do knížky Krásná tvář, do té části, kterou napsala lektorka jógy a spisovatelka Michaela Dombrovská, ocitnete se v naprosto jiném světě. Rychle pochopíte, že věnovat se cvikům, které zmírní naše vrásky a zpevní tváře i bradu, je ve skutečnosti mnohem hlubší proces sebepoznání.

Abychom si na sebe neušili bič, který by nás po čase přestal bavit, doporučuje Michaela provádět pár cviků jako rituál, například ráno při líčení a stejně tak obličej promasírovat a prodýchat večer při odličování.

Michaela Dombrovská, foto: se svolením Pavla Vomastková

„Celá sestava má pět kroků, ale jde především o vlastní mix, který nebude ani rušit, ani zakládat další novou povinnost. Já osobně cviky dělám ráno, hlavně prokrvení tváře, posílení svalů kolem úst a uvolnění čelistí. A večer (skoro) vždy masíruju, jen prsty, konjakovou houbičkou nebo baňkami. Přes den zase, kdykoliv si vzpomenu, tak ladím úsměv a rovnám oblast (vrásky) mezi očima,“ prozrazuje svůj postup autorka knihy Krásná tvář, ve které najdete spoustu tipů, jak se věnovat svému obličeji nejenom v rámci obličejové jógy.

 

se svolením nakladatelství Motto

Než se do obličejové jógy vrhnete sami, můžete využít mnoha skvělých lektorek, které face yogu cvičí, a které vás naučí důležité základy. My jsme obličejovou jógu vyzkoušeli na on-line kurzu s lektorkou Karolínou Štraus Idris, která se věnuje nejenom cvičení jógy, ale také orientálním tancům již dvacet let. Kromě svých soukromých lekcí také cvičí pod záštitou Centrum Tance v Praze na Palmovce. A kromě samotného kurzu jsme Karolínu vyzpovídali, aby nám techniku obličejové jógy o něco víc přiblížila. Druhou část rozhovoru si můžete přečíst níže.

2. část rozhovoru s Karolínou Štraus Idris na téma obličejové jógy

Cvičíte jógu pravidelně i mimo své kurzy? „Nakazila" jste tím například svou rodinu? 

Ano, jógu cvičím nejen s klienty, ale především sama pro sebe. Moje vlastní praxe se hodně mění podle toho, co mi život předkládá. V nejtěžších dobách pandemie byly časy, kdy jsem byla schopná "jen" dýchat, abych uvolnila nahromaděnou úzkost, obavy. A ano, jógou jsem nakazila svoje okolí. Můj manžel se mnou cvičí i při online vysílání a některé klientky se ho dokonce dožadují (smích). V první části této série jsem také zmínila svoji maminku, která je po mozkové příhodě. S tou provádíme obličejovou jógu a jemnou dechovou techniku.

Váš kurz je plný energie a každá hodina uteče neskutečně rychle. Na lekcích mluvíte mimo jiné o ajurvédě a dalších odvětvích, které jsou s obličejovou jógou propojené. Kde tohle vše vlastně začíná a kde končí? 

To mě velice těší, že potvrzujete, že i přes virtuální prostor online lekcí je cítit energie! Setkání s jógou většinou začíná na té fyzické úrovni, ať už je to zde zmíněná obličejová jóga nebo jakýkoliv další styl. S postupem času, kdy si cizelujeme nejen svaly, začneme třeba vnímat i jemnohmotnější energii, která námi proudí. Začneme být vnímavější k vlastním potřebám, pocitům. Začneme více dbát o stravu, upravíme svůj životní styl, cizelujeme pozornost... V podstatě nastoupíme na cestu, která nekončí a nabízí široký spektrum možností. Je to cesta sebepoznání.

Když se zaměříme na oblast úst a okolí nosu, nejspíš každá žena vnímá malé, ale i větší vrásky, ty od smíchu. Speciální cviky z obličejové jógy nám ale mohou pomoct i s liftingem rtů, je to tak? 

Osobně nemám úplně ráda pojem "lifting", který v našem dnešním světě naznačuje vnější zásah do těla. Nicméně, ano, cviky, které se zaměřují na oblast úst a okolí nosů pomáhají vypnout kůži v této oblasti. Taktéž zabraňují vysycháním rtů s postupujícím věkem. Ráda bych ještě zmínila jeden podstatný fakt, že nepřítomnost vrásek ještě automaticky neubírá na věku. Totéž platí obráceně. I s viditelnou noso-ústní rýhou můžeme působit mladistvě.

Na co bychom při jednotlivých cvicích neměli zapomínat?

Při obličejové józe, a nejen při ní, se velice často stává, že klienti zadržují dech. Takže jednoznačně bychom neměli zapomínat na dýchání! To je alfa omega všeho. Nejde jen o příjem tolik potřebného kyslíku. Nesprávný dechový vzorec vytváří napětí v oblasti krku, a to má také přímý dopad na to, jak se tváříme, jak se cítíme, jak vypadáme a jak žijeme.

karolinastrausidris.cz / foto: se svolením Dušana Štrause

 

Tip Karolíny na procvičení oblasti úst a nosu

Cvik: "Smajlík"

Provedení cviku: Přichyťte prostřední část rtů mezi zuby a usmějte se. Koutky úst a líčka se zvedají. Ujistěte se, že nenamáháte čelo, nekrabatíte obočí. Vydržte v tomto nastavení 6 - 10 sekund. Cvik opakujte 3x.

karolinastrausidris.cz / foto: se svolením Dušana Štrause

Přidat na Seznam.cz
KRÁSA RADY REDAKCE OBLIČEJOVÁ JÓGA FACE YOGA KAROLÍNA ŠTRAUS IDRIS MICHAELA DOMBROVSKÁ

Související články

Zapomeňte na žehlící prkno! Napařovací skříň Tefal Care For You odvede veškerou práci za vás

Konečně jsme se dočkali! Značka Tefal vyřešila naši nejméně oblíbenou domácí činnost tak, abychom ji mohli absolvovat zcela bez námahy.

Celý článek

Vlasy na sklonku léta i začátkem podzimu potřebují extra hýčkání

Vrátily jste se z fantastické dovolené, kde jste poctivě odpočívaly a své vlasy jen tak nechaly existovat, bez speciální péče navzdory slunci, mořské nebo chlorované vodě? Pak je ten správný čas jim také dopřát dovolenou…

Celý článek

Objevte řadu pěti produktů obsahující komplex bylinných extraktů a éterických olejů pro aknózní pleť

Podzimní novinky, které ocení nejenom ti, kteří kvůli nošení roušek trpí více na akné. Řadu produktů Nobilis Tilia provází aroma hřebíčků, který se tradičně využívá pro své protizánětlivé účinky.

Celý článek

Herečka Markéta Stehlíková změnila image. Za kolekcí účesů nestojí nikdo jiný než její dvorní kadeřník Honza Kořínek

Pro změnu účesu a celkové image měla herečka hned několik důvodů. Nezapomíná však na svoje povinnosti zejména v rámci role v seriálu Ulice.

Celý článek

Známý návrhář Osmany Laffita si splnil další sen a nyní představuje kosmetiku Asombroso

Vášeň pro krásu a radost z nových projektů spojuje výsledek, kterým se nyní oblíbený návrhář může pochlubit. Kosmetika Asombrosso by Osmany Laffita sklízí první ovace.

Celý článek

Na letní dovolené v Korutanech můžete vyrazit za turistikou, na kolo, ale také lyžovat

Čas letních dovolených láká na různé formy odpočinku. Ti, kteří milují aktivní odpočinek a chtějí toho zažít i na dovolené co nejvíce, najdou ideální místo letní dovolené v rakouských Korutanech.

Celý článek

Na vlídném místě zasvěceném aromaterapii a přírodě ve Vlčí Hoře naleznete novou energii v centru Nobilis Tilia

Přijďte si odpočinout a načerpat novou energii do aromaterapeutického centra Nobilis Tilia. Stejně tak jako výrobky, tak i celé nově zrekonstruované centrum aromaterapie si užije celá rodina. 

Celý článek

Propojení síly přírody se špičkovými technologiemi snoubí kosmeceutická značka Novexpert

Francouzská kosmeceutická značka Novexpert byla vyvinuta předními vědci a lékaři. Poznatky z dlouholetých výzkumů a vývoje v oblasti molekulární biologie a epigenetiky snoubí ve svých kosmetických produktech.

Celý článek