dnes je 02.07.2022 a svátek má Patricie

Na cestě ku zdraví s kysanými výrobky

Přidat na Seznam.cz
Lidstvo již dlouhá léta hledá bájný elixír mládí, ale ne a ne jej objevit. Bohužel tato zázračná látka neexistuje, ale existují potraviny, které dokážou stárnutí našeho organizmu přinejmenším oddálit. 

Kdo z nás by si nepřál zůstat stále mladý a fit? Abychom si naše mládí udrželi co nejdéle, je třeba se podívat na to, co je pro lidské zdraví nezbytné a čím je vlastně stárnutí člověka způsobeno.

Jakýmsi středobodem našeho těla je trávicí soustava a právě efektivní fungování střevní mikroflóry je pro zdraví nezbytné. Potvrdil to již začátkem minulého století nositel Nobelovy ceny za výzkum imunitního systému, ruský lékař Ilja Mečnikov. Tvrdil, že stárnutí je způsobeno otravou střevní mikroflóry a že funkční zbraní proti této otravě jsou jogurty s obsahem bakterií zvyšujících střevní kysání.

My na takovéto zakysané mléčné výrobky jako je podmáslí, kefír či jogurt v naší hektické době často zapomínáme, což je velká škoda. Jsou pro naše zdraví velmi důležité, udržují naše zažívání v rovnováze, napomáhají k tvorbě zdravé střevní mikroflóry, lepšímu vstřebávání všech látek a vitamínů z potravy, především vápníku z mléčných výrobků. Kysané výrobky mají také preventivní účinek a významný vliv na podporu obranyschopnosti organismu. Navíc obsahují aminokyselinu tryptofan, která přispívá k normální funkci nervových přenosů (vytváří serotonin – „hormon štěstí“) a jejich pravidelná konzumace blahodárně působí i na stav naší pokožky.

Jaké základní zakysané mléčné výrobky nám nabízí nepřeberná nabídka potravin?

Zakysané mléko, zákys, kyška
Mléčné výrobky zakysané smetanovou kulturou mají probiotické účinky. Pozitivně působí na střevní mikroflóru a zvyšují obranyschopnost organismu. Jsou jemně nakyslé.

Acidofilní mléko
Obsahuje kulturu mléčných bakterií Lactobacillus acidophilus, které výrazně ovlivňují pozitivní složení střevní mikroflóry a dodává organismu kromě dalších látek především vitamin B12. Acidofilní mléko je typické svou výraznější kyselostí.

Kefír
Kefír obsahuje kromě mléčných bakterií také kvasinky. Ty v našem těle vytváří vitamin B. Má pikantní a lehce nahořklou chuť.

Kefírové mléko
Má na rozdíl od kefíru o polovinu méně kvasinek. Nízkotučné kefírové mléko obsahuje bifidogenní mikroorganismy příznivě působící na celý lidský organismus.

Jogurtové mléko
I jogurtové mléko dnes ve většině případech obsahuje množství živých kultur mléčných bakterií, zejména zdraví prospěšné jogurtové kultury Streptococcus thermophilus a Lactobacillus bulgaricus. Jogurtová mléka a celou řadu jiných zakysaných výrobků seženete v ochucených variantách.

Podmáslí
V porovnání s mlékem má podmáslí nižší podíl sušiny a vyšší podíl lecitinu a jeho výhodou je i nízký obsah tuku, proto je také ctěným pomocníkem při nejrůznějších dietách. Má mírně nakyslou chuť.

Naše mládí tkví především ve zdravém těle, proto nezapomínejte na zakysané mléčné výrobky a vápník, který obsahují. Je důležitý nejen v dětství, ale i v dospělosti a to k uchování kostní hmoty, udržení normální stavby zubů, správné stažlivosti svalů, optimální funkci srdečního svalu a k normální srážlivosti krve.

Přidat na Seznam.cz
ZDRAVÍ A KRÁSA ELIXÍR MLÉKO

Související články

Objevte kouzlo ionizace. ION Mist není jen běžný osvěžovač pleti

Pojďte s námi prozkoumat zázračné účinky ION Mist spreje, který pleť ionizuje, hloubkově hydratuje a zanechává ji krásně hladkou a vyživenou.

Celý článek

Kolagen s kyselinou hyaluronovou a vitamínem C pro pevnou pleť, která neochabuje

Přírodní kosmetiku s CBD značky CANNOR máme v oblibě již delší čas. Kolagenový drink v podobě 100% přírodního doplňku stravy pro buněčnou výživu těla a hydrataci pokožky si zamilujete rozhodně i vy.

Celý článek

Domácí přírodní lékárnička je novinkou značky Cannor

Plzeňská značka 100% přírodní konopné kosmetiky Cannor přichází s novinkou do domácí lékárničky. Otestovali jsme ji za vás a tady jsou naše výsledky.

Celý článek

Péče o pleť pro muže: hýčkejte svou přednost

Péče o pleť je důležitá nejen pro ženy, ale v dnešní době se začínají angažovat v tomto odvětví i muži. Připravili jsme pro vás několik tipů, jak se starat o mužskou pleť a co jste o ní možná nevěděli.

Celý článek

5 účinných silových cviků pro ženy. Neboj se zvedat váhy!

I v dnešní době ženy stále bojují se názorem, že při zvedání vah se z nich stane svalovec. Opak je pravdou. Silový trénink rozvíjí převážně sílu, ale také tvaruje postavu, pomáhá při prevenci zranění a zlepšuje psychiku. Jaké jsou nejlepší cviky a na co je dobré při tréninku myslet?

Celý článek

Čistící kosmetika nejen pro dívky aneb jak začít správně čistit pleť

Jen čistá pleť je tím správným směrem k pleti krásné. Tedy alfa a omega v péči o pleť by mělo být čištění, a to bez rozdílu věku. Čím dříve, tím lépe!

Celý článek

Zjistěte se značkou Nobilis Tilia, jak aromaterapie působí při vnějším i vnitřním užití

Aromaterapie doslova znamená „léčba pomocí vůní“, ke které se využívá aromatických rostlin. Tyto léčivé rostliny se sbírají pro výrobu dokonalých éterických neboli esenciálních olejů, které působí na všechny smysly člověka.

Celý článek

Procitnutí sedmikrásky: Čištění, odlíčení a tonizace pleti biodynamickou značkou dieNikolai

Dokonale čistá, hydratovaná a ošetřená je pleť díky biodynamickému složení kosmetiky dieNikolai. Rakouská značka nabízí rovnou tři kroky k hloubkovému čištění pleti: řadu Procitnutí sedmikrásky, která odstraní jak makeup, tak veškeré nečistoty, pokožku optimálně zhydratuje, tonizuje a připraví na další ošetření. 

Celý článek