dnes je 26.11.2020 a svátek má Artur

Nebojte se jíst hlívu syrovou – doporučuje se to i jako prevence proti rakovině!

Přidat na Seznam.cz
Hlívu ústřičnou znají asijští lékaři již tisíce let a oceňují její léčivé účinky. 

Hlíva ústřičná je zdrojem mnoha prospěšných látek pro naše zdraví. Obsahuje některé vitamíny skupiny B, vitamín C, D, K, draslík, selen, železo, jód, měď, chróm, bór, zinek, bílkoviny, rostlinné tuky, glukan, pleuran a houbovou vlákninu. Pleuran, glugan a houbová vláknina jsou nejcennější složky této výjimečné houby. Pleuran je polysacharid, jehož účinky výrazně posilují naši imunitu. Největší koncentrace prospěšných látek je ve třeni.

Jedinou nevýhodu této houby je její schopnost vstřebat do sebe toxiny z okolí, proto se nedoporučuje ji sbírat v okolí silnic a v jinak znečištěném prostředí. Existuje několik druhů hlívy, nejznámější a nejvíce prospěšná našemu zdraví je hlíva ústřičná. Mezi další známé jedlé druhy hlív patří hlíva plicní a hlíva dubová.

Hlíva je pomocník i proti rakovině
Hlíva ústřičná je pomocník proti rakovině. Za to vděčí gluganu, konkrétně 1,3 D gluganu. Glugan je látka s vysokými protirakovinnými účinky. Je účinný proti nádorovým buňkám, posiluje imunitu a také působí příznivě po chemoterapii a podporuje regeneraci buněk. V Japonsku je hlíva ústřičná používána jako podpůrný léčebný prostředek pro nemocné rakovinou. Glugan působí nejen jako prevence proti rakovině, ale také zpomaluje její rozvoj a pomáhá při doléčení.

Hlívu si můžete pěstovat sami
Hlíva ústřičná není náročná na pěstování. Lze ji pěstovat i v paneláku na balkóně. K pěstování potřebujete poyletylenový pytel a pšeničnou nebo ječnou slámou, lze použít také drcená kukuřičná vřetena nebo hobliny. Sláma nesmí být napadená plísněmi a nesmí být starší více než dva roky. Slámu je třeba nejprve spařit, napěchujete ji do nějaké čisté nádoby, spaříte horkou vodou tak, aby byla celá ponořená, a necháte minimálně 12 hodin stát. Potom střídavě vkládáte do pytle část spařené slámy a část rozdrolené sadby hlívy. Po naplnění pytel stlačíte, odstřihnete spodní rohy, aby mohla vytéct přebytečná voda ze slámy, zavážete a zavěsíte ho na vhodné místo. Asi po 15 dnech prořežete pytel křížovými zářezy po celém obvodu, asi za dva týdny by se měly z těchto zářezů objevovat první plodnice. Hlíva vyrůstá v trsech, jakmile dozrají první plodnice. Nečekáte, až dozrají všechny plodnice a vykroutíte z pytle vždy celý trs, plodnice neodřezáváte. Hlívu je možné pěstovat celý rok. Lze ji pěstovat také venku na stinném místě, ideální je zavěsit pytel pod strom. Pokud budete hlívu pěstovat v místnosti, je třeba, aby v místnosti byla teplota cca 20 °C a místnost byla osvětlená rozptýleným denním světlem.

Hlívu ústřičnou doporučují jíst někteří odborníci na zdravou výživu syrovou. Právě tehdy má prý protirakovinové účinky. Je velice chutná, nemusíte se obávat, že by vám po ní bylo špatně nebo že by byla nepříjemně slizká. Syrová se hodí například do salátů, ale syrovou ji můžete také přimíchat do smaženice nebo z ní udělat po smíchaní např. se sýrem či tvarohem pomazánku.

 

Zdroj obrázků: Fotolia.com

Přidat na Seznam.cz
VÝŽIVA A DIETA HLÍVA ÚSTŘIČNÁ VITAMÍNY VLÁKNINA ZDRAVÍ VITAMIN

Související články

Čistý vzduch pro váš domov v jedinečném designovém provedení

Česká značka Sense se věnuje nejen technologickým inovacím, ale také designu svých produktů. Láska k funkčnímu designu je patrná v každém detailu.

Celý článek

Jak vybrat vhodnou kosmetiku proti padání vlasů

Nadměrné a nežádoucí padání vlasů je podmíněno mnohými faktory. Prořídlé vlasy trápí i ženy a pokud k nim patříte i Vy, určitě hledáte způsoby, jak nechtěnému padání vlasů předcházet a jak řešit tento nepříjemný problém.

Celý článek

Nové fitness hodinky HONOR Watch ES – soukromý trenér na vašem zápěstí

S druhou vlnou epidemie koronaviru jsou i návštěvy fitness center pasé. Čím dál tím větší riziko nákazy, by nás mělo motivovat k pohybu venku, v přírodě, a to i přes nevlídné podzimní počasí.

Celý článek

Ženy ženám. Výstižné heslo pro Denisu Navrátilovou, zakladatelku značky LOTA

Mladá a energická žena, která se spojila s týmem odborníků a po několika testováních se jim podařilo vytvořit organické menstruační tampony. Tampony ze 100% biobavlny bez umělé hmoty, chloru, chemických barviv, dioxinu a parfemace. Co vše značka LOTA ženám nabízí a proč je menstruace stále kontroverzní téma?

Celý článek

Jak vybrat perfektní krém na obličej bez kosmetičky

Jednoduchý, užitečný a nezbytný kosmetický přípravek, který by neměl chybět v žádné kosmetické taštičce, to je pleťový krém. Na výběr je takřka z nekonečného množství druhů, v široké nabídce je někdy takřka nemožné se zorientovat.

Celý článek

Revoluční nano nátěry dokážou ochránit exteriér i interiér vašeho domu před viry a bakteriemi

Česká inovační firma FN NANO s.r.o. drží v ruce již dvanáct let recept na vysoce účinné protipandemické opatření -  fotokatalytické nano nátěry, které zaručují ochranu před mikroorganismy všeho typu. V současné době jsou tyto produkty nazývány doslova kladivem na koronavirus, jelikož dokážou váš dům ochránit i před ním.

Celý článek

Zadržování vody v těle - úhlavní nepřítel hubnutí i zdravého životního stylu

Zadržování vody je velkým strašákem především těch z nás, které se neúspěšně snaží hubnout. Zadržování vody v těle je přirozený obranný mechanismus našeho metabolismu, se kterým se musíme naučit pracovat. V tomto článku se podíváme na příčiny tohoto jevu a účinnou obranu.

Celý článek

Martina Marková radí jak na cvičení doma. Odhalila i své nejoblíbenější recepty

Pětkrát se stala mistryní ČR v tanci, byla označována jako nejhezčí tanečnice historie StarDance a založila svou firmu BodyHunters. To je úžasná Martina Marková, která si na nás udělala čas, i když neví kam dřív skočit. Odhalila nám své tipy a triky nejen ohledně cvičení ale také stravy
 

Celý článek