dnes je 05.12.2020 a svátek má Jitka

Nina Ricci vyprávěla svůj příběh v přehlídce na pařížském týdnu módy

Přidat na Seznam.cz
Na letošní podzimní kolekci ready-to-wear pro značku Nina Ricci si návrhářské duo Lisi Herrebrugh a Rushemy Botter dali obzvláště záležet. V prosvětlené přehlídce v Paříži tak vyprávěli příběh holandského malíře, i ten svůj.

Cesta k úspěchu

V letošní podzimní kolekci ready-to-wear se návrhářské duo Lisi Herrebrugh a Rushemy Botter nechalo inspirovat životem holandského malíře Keese van Dongena. Nepřímo však dali na zřetel, že jeho příběh je velmi spjat s životy značky jako takové a všech okolo ní, včetně samotných návrhářů. Malíř Kees van Dongen se narodil v Holandsku. Většina jeho tvorby se datuje do první poloviny 20. století. Převážnou část života strávil umělec právě v Paříži, kde lidé ocenili jeho umění. Jeho cesta k úspěchu však nebyla zdaleka tak přímočará, jak by se mohlo zdát. Ještě za svého života si vyslechl hodně kritiky za povrchnost svého umění, které, spíše než pro odkaz, sloužilo primárně jako jeho obživa. V tu dobu se také potýkal s velkou konkurencí v oblasti expresionismu, kde se pohybovala jména jako Picasso nebo Matiss.

Konkurence je v Paříži velká

Právě v tomto období můžeme najít spojitost s příběhem značky Nina Ricci. Značka zažila v průběhu let své vzestupy i pády. V pařížské metropoli módy je konkurence veliká, a i přesto se podařilo značce udržet krok s velikány jako Chanel či Louis Vuitton. Lví podíl na tom nesou právě návrháři Lisi Herrebrugh a Rushemy Botter, kteří nedbaje na silnou kritiku prosadili své, a vlivem těžkého pracovního nasazení dostali značku tam, kde je. A přestože se snaží o neustálou inovaci, nezapomínají na dědictví své zakladatelky Niny Ricci. Výjimkou nebyla ani tato kolekce.

Neoromantika i drzost

Celá kolekce měla působit neoromanticky a zasadit diváky právě do doby, kdy do Paříže přichází mladičký Kees van Dongen, který zde chce dobýt svět. Právě proto začíná kolekce spíše světlými barvami a naivními střihy, které jsou inspirovány právě první tvorbou Keese van Dongena. Později se v kolekci dostávají ke slovu rafinovanější a odvážnější barvy i vzory. Krásným vzorem, který se v kolekci objevuje hned několikrát, je například stříbrný květ se stonkem na černém hedvábném podkladu.

Štěstí přeje připraveným

V kolekci je vidět, že se oba návrháři snaží technicky definovat celou značku, přestože Nina Ricci byla vždy především o ženskosti, eleganci a harmonii všech barev. Trocha experimentu v podzimní kolekci ale rozhodně neškodila, ba naopak je vidět, že návrháři mají stále čím překvapit. Letos to byl především objem některých modelů, ostře střižený a široká ramena u outfitů se saky, které dotvářely maskulinní obraz celé kolekce. Pokud to byl záměr, bude zajímavé sledovat, kam se kroky návrhářského dua budou ubírat dále.

Foto: Vogue, Alessandro Lucioni / Gorunway.com

Přidat na Seznam.cz
MÓDNÍ PŘEHLÍDKY A NÁVRHÁŘI NÁVRHÁŘI ZAHRANIČNÍ TVORBA NINA RICCI PARIS FASHION WEEK PODZIM 2020 MÓDNÍ TÝDEN MÓDNÍ TÝDEN V PAŘÍŽI

Související články

Modrotisk dodává lnu zcela novou podobu, říká Kateřina Černá, zakladatelka značky K.BANA

Značka K.BANA zaměřující se na lněné oblečení s úctou k tradici přináší i v této nejisté době novou mini kolekci, která je zahalena do modrotisku. Ten vznikl ve spolupráci se strážnickou rodinnou firmou a na první pohled získá velký ohlas.

Celý článek

Kolaborace Fendi X Chaos přinesla technologickou kolekci s retro nádechem

Spolupráce módního domu Fendi a značky Chaos přinesla technologickou kolekci. Ta je luxusnější alternativou k běžným doplňkům, protože sem spadají například pozlacené kryty na mobil, pouzdra na chytré hodinky nebo různé přívěsky. 

Celý článek

Zimní vrstvení a retro elegance v podání francouzské značky Celine

Druhá část zimní kampaně značky Celine v kolaboraci s modelkou Fran Summers byla odhalena. A znovu se jedná o něco, co bude chtít mít v šatníku každá žena. 

Celý článek

Návrhářka Bára Sklenářová: Život v cizí zemi, bez rodiny, peněz a hezkého počasí vás prostě zocelí

První velkou kolekci má za sebou, studium v česku i Anglii jí dalo dobrý start, jen pandemie ji na chvíli zpomalila. Mladá návrhářka Bára Sklenářová se však nevzdává a po večerech připravuje nové střihy, které nám snad brzy představí.

Celý článek

Martin Kohout vychází ze svého osobního stylu bez opory a základů módní školy

Nabírané rukávy, důraz na ženské boky a celkově detaily mladého návrháře Martina Kohouta baví. Ačkoliv nemá jasnou představu o tom, kde bude za deset let, rozhodně ví, co chce tvořit teď a tady.

Celý článek

Svatební kolekce Vivienne Westwood byla plná avantgardního krejčovství a luxusních látek

Vivienne Westwood se v nové svatební couture kolekci zaměřila na kvalitní řemeslné zpracování. Zároveň se inspirovala archivními střihy a přenesla je do nové, modernější a avantgardnější verze.  

Celý článek

Nejlepší móda hipsterů

Každý jedinec má rád různé jídlo, má jiný vkus na hudbu a také odlišný styl oblékání. Pokud neznáte módu hipsterů, tak zaostřete na dnešní článek. Nejde už o žádný alternativní styl, jde spíše o volbu života a šetrné zacházení k přírodě.

Celý článek

Podzimní dámská inspirace, která vás nadchne

Podzim. Pro někoho propršené období plné pochmurného počasí, pro jiného možnost vytáhnout oblíbený svetr a dovádět v listí. Každé roční období má něco do sebe a barevnost dodává to pravé kouzlo. Ale co na sebe?

Celý článek