dnes je 29.03.2020 a svátek má Taťána

Östersund: srdce Švédska

Přidat na Seznam.cz
Malebné město ve středu Švédska v provincii Jämtland. Proč navštívit právě tuto oblast? Důvodů je hned několik!
Cestování

Co se vám vybaví pod Švédskem? Pustý sychravý sever, zasněžená krásná příroda, majestátní zvířata s parožím na hlavě, obdivuhodné přírodní úkazy či výborné jídlo? Tak to jste na správné adrese. Vezmu vás do středu této nádherné země, do hlavního města provincie Jämtland, kterým je Östersund.

Se švédskou kulturou jsem vás seznámila v minulém článku, dnes se zaměřím na tipy na výlety po provincii Jämtland.

Samotný Östersund je velmi malebným městem s přibližně 50 tisíci obyvateli, které se rozléhá na březích jezera Storsjön. Návštěva tohoto místa láká lidi z celého světa kvůli mezinárodním sportovním akcím, kde se každoročně konají závody Světového poháru v biatlonu a jubilejní 50. ročník mistrovství světa se odehrával v Östersundu před 2 měsíci. Nejen sport a obdivuhodná příroda láká k návštěvě této oblasti, ale také patří mezi vyhledávanou destinaci studentů, díky Univerzitě středního Švédska – Mittuniversitetet.

Nevýhodou této oblasti je nedostatečná hromadná doprava a především je velmi nákladná, a tak pokud chcete procestovat tuto provincii, zajisté se vám vyplatí vypůjčení automobilu minimálně na 2 dny. Co lze stihnout za 2 dny?

Åre: český Špindlerův mlýn a království čokolády

Obec Åre je srdcem alpského lyžování, kde se v roce 2007 konalo mistrovství světa. Je nejen úchvatným lyžařským střediskem v severní Evropě, ale zajisté potěší srdce každého mlsouna, nachází se zde totiž čokoládová fabrika, která od roku 1991 vyrábí „home-made“ čokoládové pochutiny, jako jsou pralinky či lanýže.

Jsou vyráběny ručně, bez konzervačních látek, ideálně z místních horských surovin. Rozhodně ochutnejte tradiční morušky, pralinky s brusinkami, borůvkami či kozím mlékem. Vhodné jsou také jako suvenýr pro vaše blízké díky svému reprezentativnímu dárkovému balení v kornoutcích. Tak překvapte své blízké kvalitní, čerstvou čokoládou bez chemie!

Největší vodopád Švédska: Tännforsen

Každého příznivce přírody potěší největší a nejsilnější vodopád ve Švédsku Tännforsen. Nachází se v blízkosti obce Åre. Zaujme vás svou šířkou 60 metrů s celkovým poklesem 38 metrů. Pokud chcete vidět vodopád s co největším průtokem, naplánujte si cestu v letních měsících. Pokud chcete vidět vodopád i z dolního balkónu a plánujete cestu v zimních měsících, rozhodně si s sebou nezapomeňte vzít přezky na boty s kovovými hroty, které vám zabrání uklouznutí na ledovém povrchu cestou dolů.

V této přírodní rezervaci roste mnoho vzácných rostlin, které si hoví v hojné vlhkosti právě díky vodopádům.

Renranchen aneb Ráj sobů, koní ale také slepic

Už od dětství chovám silnou lásku ke zvířatům, a tak návštěva ranče sobů byl můj splněný sen. Přivítá vás mladá, milá a velmi krásná švédská žena jménem Ullis, která navzdory svému ekonomickému zaměření, alergii na zvířata a jinému názoru rodičů, chová nespočet zvířat v čele se soby. Ranč obývá také banda slepic, dva američtí koně Curly a Border kolie.

Na ranči žije s přítelem, se kterým trénuje zvířata pomocí metody clicker, která je založena výhradně na odměnách, na budování vztahu se zvířetem. Opak agresivní drezury, bez dominance a útoků na zvíře. Hlavní myšlenkou Ullis je, že zvířata se mohou naučit cokoliv, když jim dáte tu správnou motivaci. V čele sobí tlupy vítězí tři šampióni – Rudolf, Frost a Vide.

Rudolfa Ullis trénuje už přibližně 7 let, narodil se v horách a je to nejstarší člen této party. Je neuvěřitelně inovativní, rád se předvádí a učí se novým kouskům a trikům jako například krádež pokrývky z vaší hlavy, výskok na zadní nohy či lehnutí vedle vás. S Videm jsou nejlepší kamarádi. Není divu, když se Vide narodil v zábavním parku Santa Claus v Dalarně. Byl narozen mezi lidmi, a tak jsou pro něho společenské události mezi lidmi přirozené. Frost vás zaujme svou krásnou bělostnou srstí. Je to veselá kopa, má v sobě spousty energie a miluje skákání.

Setkání s nimi bude pro každého nezapomenutelným zážitkem.

Zdroj: wikipedie.cz; @zanetapodlahova; pinterest.com

 

Přidat na Seznam.cz
RADY REDAKCE LIFESTYLE CESTOVÁNÍ ŠVÉDSKO TIPY REDAKCE

Související články

Jak se udržovat fit i doma!

Jaké klišé je dát si s novým rokem i nějakou tu fitness výzvu? Každý si přeje shodit nějaké to kilíčko nebo sní o vypracované postavě, za níž se každý mužský otočí. Tato předsevzetí se otřasla v momentě, kdy bylo oznámeno, že si nějakou dobu pobudeme doma. Ani přesto nemusíme házet flintu do žita, ba naopak.

Celý článek
Líčení v 5 minutách

Odpočítáváme aneb Půvab v minutách

Ženy se narodily pro krásu a každá má právo se cítit přirozeně krásná. Už Elizabeth Ardenová razila toto pravidlo. Průkopnice v líčení a zakladatelka kosmetické firmy.

Celý článek

Jak správně vybírat podprsenku a co je dobré vědět

Všechny ji nosíme a většinou máme špatnou velikost. Ženy chtějí mít její nákup rychle za sebou a když vám do kabinky vtrhne prodavačka, tak máte chuť hned odejít. Jak podprsenku správně vybírat a co je důležité vědět?

Celý článek

Roušky jako byznys aneb zbláznili jste se?

Že je dnešní situace nelehká, o tom není pochyb. V množství informací ohledně COVID-19 nám nezbývá než důvěřovat vládě a odborníkům. Hlavně bychom se měli pokusit neztěžovat situaci profesionálům, kteří jsou tomuto virovému onemocnění vystaveni nejvíce a jsou na ně kladeny největší nároky, tedy lékařům, zdravotníkům a vědcům.

Celý článek

The Carrie Diaries, móda teenagerů aneb co bylo před Sexem ve městě

Všechny ženy znají seriál Sex ve městě, ale víte, co bylo před ním? O tom se dozvíte v tomto prequelu o životě mladé Carrie Bradshaw a jejích módních začátcích. Můžete se těšit na velkou dávku zábavy a stylu.

Celý článek

Barevná akce plná stylu a zábavy INSTAX

Barevný dress code na každém kroku, zábava v podobě tvoření fotoalba, skvělá společnost, nápaditá výzdoba, tak v takové parádě proběhl křest nového Instax Mini 11, který z vás udělá selfie královnu! Vyzkoušet si ho na vlastní kůži, přišel Ben Cristovao či Sharlota.

Celý článek

Jarní detox šatníku aneb jak vše protřídit

Jaro nám už pomalu klepe na dveře a tím začínají i očistné detoxy. My volíme raději detox šatníku. Jdete do toho s námi? Vyřaďte všechny kousky, které nenosíte a udělejte místo pro ty nové.

Celý článek
Neviditelné tričko

Jak vyřešit každodenní faux pas nejen v business světě

Pánské ochlupení na hrudi, nevzhledné propocené kruhy v podpaží či průsvitnost dámských podprsenek. Jak vyřešit tyto problémy, aby nebyly viditelné pod bílou košilí? Poradíme vám!

Celý článek