dnes je 01.06.2020 a svátek má Laura

Östersund: srdce Švédska

Přidat na Seznam.cz
Malebné město ve středu Švédska v provincii Jämtland. Proč navštívit právě tuto oblast? Důvodů je hned několik!
Cestování

Co se vám vybaví pod Švédskem? Pustý sychravý sever, zasněžená krásná příroda, majestátní zvířata s parožím na hlavě, obdivuhodné přírodní úkazy či výborné jídlo? Tak to jste na správné adrese. Vezmu vás do středu této nádherné země, do hlavního města provincie Jämtland, kterým je Östersund.

Se švédskou kulturou jsem vás seznámila v minulém článku, dnes se zaměřím na tipy na výlety po provincii Jämtland.

Samotný Östersund je velmi malebným městem s přibližně 50 tisíci obyvateli, které se rozléhá na březích jezera Storsjön. Návštěva tohoto místa láká lidi z celého světa kvůli mezinárodním sportovním akcím, kde se každoročně konají závody Světového poháru v biatlonu a jubilejní 50. ročník mistrovství světa se odehrával v Östersundu před 2 měsíci. Nejen sport a obdivuhodná příroda láká k návštěvě této oblasti, ale také patří mezi vyhledávanou destinaci studentů, díky Univerzitě středního Švédska – Mittuniversitetet.

Nevýhodou této oblasti je nedostatečná hromadná doprava a především je velmi nákladná, a tak pokud chcete procestovat tuto provincii, zajisté se vám vyplatí vypůjčení automobilu minimálně na 2 dny. Co lze stihnout za 2 dny?

Åre: český Špindlerův mlýn a království čokolády

Obec Åre je srdcem alpského lyžování, kde se v roce 2007 konalo mistrovství světa. Je nejen úchvatným lyžařským střediskem v severní Evropě, ale zajisté potěší srdce každého mlsouna, nachází se zde totiž čokoládová fabrika, která od roku 1991 vyrábí „home-made“ čokoládové pochutiny, jako jsou pralinky či lanýže.

Jsou vyráběny ručně, bez konzervačních látek, ideálně z místních horských surovin. Rozhodně ochutnejte tradiční morušky, pralinky s brusinkami, borůvkami či kozím mlékem. Vhodné jsou také jako suvenýr pro vaše blízké díky svému reprezentativnímu dárkovému balení v kornoutcích. Tak překvapte své blízké kvalitní, čerstvou čokoládou bez chemie!

Největší vodopád Švédska: Tännforsen

Každého příznivce přírody potěší největší a nejsilnější vodopád ve Švédsku Tännforsen. Nachází se v blízkosti obce Åre. Zaujme vás svou šířkou 60 metrů s celkovým poklesem 38 metrů. Pokud chcete vidět vodopád s co největším průtokem, naplánujte si cestu v letních měsících. Pokud chcete vidět vodopád i z dolního balkónu a plánujete cestu v zimních měsících, rozhodně si s sebou nezapomeňte vzít přezky na boty s kovovými hroty, které vám zabrání uklouznutí na ledovém povrchu cestou dolů.

V této přírodní rezervaci roste mnoho vzácných rostlin, které si hoví v hojné vlhkosti právě díky vodopádům.

Renranchen aneb Ráj sobů, koní ale také slepic

Už od dětství chovám silnou lásku ke zvířatům, a tak návštěva ranče sobů byl můj splněný sen. Přivítá vás mladá, milá a velmi krásná švédská žena jménem Ullis, která navzdory svému ekonomickému zaměření, alergii na zvířata a jinému názoru rodičů, chová nespočet zvířat v čele se soby. Ranč obývá také banda slepic, dva američtí koně Curly a Border kolie.

Na ranči žije s přítelem, se kterým trénuje zvířata pomocí metody clicker, která je založena výhradně na odměnách, na budování vztahu se zvířetem. Opak agresivní drezury, bez dominance a útoků na zvíře. Hlavní myšlenkou Ullis je, že zvířata se mohou naučit cokoliv, když jim dáte tu správnou motivaci. V čele sobí tlupy vítězí tři šampióni – Rudolf, Frost a Vide.

Rudolfa Ullis trénuje už přibližně 7 let, narodil se v horách a je to nejstarší člen této party. Je neuvěřitelně inovativní, rád se předvádí a učí se novým kouskům a trikům jako například krádež pokrývky z vaší hlavy, výskok na zadní nohy či lehnutí vedle vás. S Videm jsou nejlepší kamarádi. Není divu, když se Vide narodil v zábavním parku Santa Claus v Dalarně. Byl narozen mezi lidmi, a tak jsou pro něho společenské události mezi lidmi přirozené. Frost vás zaujme svou krásnou bělostnou srstí. Je to veselá kopa, má v sobě spousty energie a miluje skákání.

Setkání s nimi bude pro každého nezapomenutelným zážitkem.

Zdroj: wikipedie.cz; @zanetapodlahova; pinterest.com

 

Přidat na Seznam.cz
RADY REDAKCE LIFESTYLE CESTOVÁNÍ ŠVÉDSKO TIPY REDAKCE

Související články

Zpověď redakce: Co nejvíce milujeme v našich domovech?

Každý známe ten pocit, kdy nám na určité věci záleží a máme k ní kladný vztah. Naše redakce plná žen se rozhodla ukázat své oblíbené věci a nechá vás nahlédnou do svého soukromí. Dozvíte se, která tráví nejvíce času v kuchyni, která je ponořená ve svých knihách nebo která si jen užívá chvíle pohody s kávou.

Celý článek

Věřím, že online výuka může fungovat i nadále, říká moderátorka Lenny Trčková

Rozhovor s moderátorkou, dramaturgyní a scénáristkou Lenny Trčkovou, kterou si jistě mnozí z vás pamatují z Dobrého rána na ČT1 nebo z hudebního kanálu Óčko, kde svého času působila, se vrátila opět na televizní obrazovky.

Celý článek

Květinové kalhoty: hodí se na business style a lichotí postavě

Blíží se léto a s ním i trend v podobě květinových kalhot, které zná naše móda již od roku 2017. Od té doby se stabilně drží v žebříčku módních trendů. Poradíme, jak tento krásný kousek kombinovat a s jakými outfity v létě zaválíte.

Celý článek

Kdo zvládá karanténu lépe: extroverti nebo introverti?

Pandemie koronaviru zaútočila nejen na naše zdraví, ale i na naši mysl. Většina z nás byla uvězněná doma, a zatímco si to někteří náramně užívali, jiní trpěli. Proč tomu tak je a co si z toho můžeme do budoucna odnést?

Celý článek

Designový speciál: V ložnici si dejte záležet zejména na osvětlení

V druhém dílu designového speciálu jsme si pro vás připravili pár tipů, jak změnit vaši ložnici k nepoznání. Nebo také rady, jak ji postavit od základů, na čem si dát záležet a na co nezapomenout.

Celý článek

Sebevědomí a skvělá postava i když nemáte čas? Vyzkoušejte ketodietu, při které nebudete hladovět!

Zhubnout trvale v relativně rychlém čase je v dnešní době určité sci-fi. Hlídat si stravu, sportovat, a ještě se starat o chod domácnosti, děti a manžela, může být nad naše síly. Jsou však způsoby, jak si hubnutí usnadnit. Znáte ketodietu?

Celý článek

Jak nakupovat oblečení online jako profesionál?

Sociální izolace nás staví před nové výzvy a možnosti a směřuje nás více než kdy jindy do virtuálního světa online nákupů. Jak ale nakupovat chytře, bezpečně a ekonomicky?

Celý článek

Skateboard: Koníček pro děti nebo sexy sport pro muže?

Časy se mění a s tím přicházejí i různé trendy. Dříve jsme viděli malé kluky pobíhat se skateboardem v ruce a nyní o tento druh sportu jeví zájem především muži 30+. 

Celý článek