dnes je 02.06.2020 a svátek má Jarmil

Pátý ročník Open House Praha se blíží, nahlédněte mu pod pokličku

Přidat na Seznam.cz
Jindy nepřístupné budovy a prostory v Praze se již za pár dní otevřou široké veřejnosti. Stane se tak popáté za sebou. Festival přinese bohatý program i zajímavá místa k nahlédnutí.

V roce 2014 se několik nadšenců rozhodlo zpřístupnit běžně nedostupné budovy pro lidi, kteří se zajímají o místa kde bydlí a tím i podpořili místní architekturu a veřejné prostory kolem nás. Nezisková organizace tak pátým rokem otevírá hlavní město všem lidem, bez rozdílu věku, vzdělání či profese. Zároveň tak vyvíjí snahu o poznávání širších kulturních a historických souvislostí.

Foto: Eva Kořínková

 

Festival v číslech

V uplynulých čtyřech letech zpřístupnil festival Open House Praha 195 budov a prostorů, které navštívilo 185 000 lidí. Pražský festival je členem mezinárodní sítě Open House Worldwide Family, která čítá již 46 měst na celém světě. Původní koncept festivalu pochází z Londýna z roku 1992. Jeho zakladatelka Victoria Thornton říká:

„Festival otevírá oči, mysl i dveře, abychom obyvatelům města pomohli podpořit jejich vnímání okolí, co se designu a architektury týče. Mým cílem bylo vytvořit festival, který bude pro každého a bude přístupný zdarma, protože město je přeci nás všech a my bychom se do něj měli zapojit a stát se jeho součástí.“

Foto: Hana Krejbichová

 

Co od Open House Praha očekává?

Kromě toho, že nakouknete pod pokličku samotného festivalu, tedy že se podíváte na budovy, které jsou jinak po celý rok zavřené, můžete aktivně vzdělávat sebe i své děti. Workshopy pro nejmenší, nové vědomosti a celkově bohatý program vás určitě nadchne. Můžete se stát zároveň dobrovolníkem akce a s organizací celý víkend pomáhat.

Foto: Vita Liegerová

 

Jak a které budovy navštívit?

Některé budovy jsou zpřístupněny volně, tedy můžete si je v naprostém klidu projít sami vlastním tempem. Ve většině jsou ale zorganizované skupinové prohlídky buď v konkrétním čase, nebo podle množství příchozích lidí. Komentované prohlídky jsou i v anglickém jazyce a také v českém znakovém jazyce. Na výběr máte z 80 různých budov, například historické paláce, moderní kancelářské budovy a interiéry, včetně technických památek. Webové stránky akce vás budou intuitivně provázet, abyste si mohli pohodlně vybrat.

Foto: Ondřej Brem

 

Něco navíc

Abyste si z festivalu odnesli hezké zážitky, můžete je podtrhnout tím, že si koupíte festivalový deník, kam si děti i dospělí mohou sbírat samolepky k vybraným budovám, jež navštíví. Ze suvenýrů jsou k dispozici i trička, průvodci, placky či architektoníček. Děti jistě nadchne otevřená lego dílna v budově CAMP nebo zážitková hra.

 

Foto: Dušan Vondra

 

openhousepraha.cz

 

 

Přidat na Seznam.cz
LIFESTYLE DESIGN RADY REDAKCE ZE SPOLEČNOSTI OPEN HOUSE PRAHA OPEN HOUSE LONDON ARCHITEKTURA HISTORIE BUDOV

Související články

Zpověď redakce: Co nejvíce milujeme v našich domovech?

Každý známe ten pocit, kdy nám na určité věci záleží a máme k ní kladný vztah. Naše redakce plná žen se rozhodla ukázat své oblíbené věci a nechá vás nahlédnou do svého soukromí. Dozvíte se, která tráví nejvíce času v kuchyni, která je ponořená ve svých knihách nebo která si jen užívá chvíle pohody s kávou.

Celý článek

Designový speciál: Čím si usnadnit život v kuchyni

Napadlo vás někdy, kolik času trávíme každý den v kuchyni? Právě proto bychom se v ní měli cítit dobře. Jak si poradit s malým prostorem a co vám v kuchyni usnadní život?

Celý článek

Věřím, že online výuka může fungovat i nadále, říká moderátorka Lenny Trčková

Rozhovor s moderátorkou, dramaturgyní a scénáristkou Lenny Trčkovou, kterou si jistě mnozí z vás pamatují z Dobrého rána na ČT1 nebo z hudebního kanálu Óčko, kde svého času působila, se vrátila opět na televizní obrazovky.

Celý článek

Svatební den pod širým nebem – nový trend svatebních obřadů

Časy se mění. Trendy přicházejí a odcházejí, stejně jako krizové situace. Ta letošní s sebou přinesla nejen novinky ze světa hygieny a zdravotnictví, ale všichni jsme museli nebo budeme muset změnit svůj mindset. A na změny se musí připravit i nastávající nevěsty a ženichové.

Celý článek

Květinové kalhoty: hodí se na business style a lichotí postavě

Blíží se léto a s ním i trend v podobě květinových kalhot, které zná naše móda již od roku 2017. Od té doby se stabilně drží v žebříčku módních trendů. Poradíme, jak tento krásný kousek kombinovat a s jakými outfity v létě zaválíte.

Celý článek

Must have kousky v bytovém textilu

Zamysleli jste se někdy nad tím, jak důležité je cítit se doma dobře? Je to ten pocit, který po příchodu cítíte jako první. Ten pocit, na který se těšíte, už když jdete z práce domů. A víte, co tento pocit umocňuje? Krásný bytový textil.

Celý článek

Kdo zvládá karanténu lépe: extroverti nebo introverti?

Pandemie koronaviru zaútočila nejen na naše zdraví, ale i na naši mysl. Většina z nás byla uvězněná doma, a zatímco si to někteří náramně užívali, jiní trpěli. Proč tomu tak je a co si z toho můžeme do budoucna odnést?

Celý článek

Designový speciál: V ložnici si dejte záležet zejména na osvětlení

V druhém dílu designového speciálu jsme si pro vás připravili pár tipů, jak změnit vaši ložnici k nepoznání. Nebo také rady, jak ji postavit od základů, na čem si dát záležet a na co nezapomenout.

Celý článek