dnes je 16.08.2022 a svátek má Jáchym

Režisér a spisovatel Rudolf Havlík bere čtenáře do zákulisí světa „fast fashion“

Přidat na Seznam.cz
Jak vypadá špinavá práce pro textilní průmysl v zemích třetího světa? Dobrodružné vyprávění plné humoru nabízí odpovědi, které možná překvapí.

„Celý život jsem strávil na cestách po místech, nad kterými zůstává rozum stát. Spadl jsem s letadlem, potopil se s lodí a přejelo mě auto. Kousl mě had, pes, pavouk, opice a jedna malá ryba u pobřeží Asie. Chtěli mě lynčovat, zabít, deportovat, podplatit a jednou i sníst, ale myslím si, že jsem si to tenkrát jen špatně vyložil.“

Tak se představuje nekonvenční hrdina Rudolfa Havlíka. Spisovatel, autor úspěšného blogu a režisér hojně navštěvovaných filmů jako Pohádky pro Emu, Po čem muži touží nebo Bábovky do něj promítl kus ze sebe samého: nadělil mu dobrodružnou povahu, buldočí zarputilost a humor, který si nebere servítky. To vše jsou kvality, bez nichž by hrdina ve své pracovní oblasti neuspěl – kontroluje totiž v Asii textilní zakázky pro nadnárodní korporace. Tak jako to kdysi dělal sám Havlík.

Ve světě rychlé módy

„Oblast Jihočínského moře zasáhla divoká tropická bouře. Vítr skučí rychlostí přes sto třicet kilometrů za hodinu a dešťové kapky bodají na kůži jako hřebíky. Nikdo na světě by teď nechtěl být deset kilometrů od pobřeží na téhle rozvrzané lodi, která má svá nejlepší a možná i nejhorší léta už dávno za sebou. A kdo tady v takovou chvíli je? Ano. Já.“

Hrdina s nepříliš funkčním pudem sebezáchovy v románech Horkou jehlou (právě vyšlo v nakladatelství Motto) a Zítra je taky den (vyšlo v nakl. Motto v r. 2020) nám ukáže, že nic není zpravidla tak jednoduché, jak si představujeme. A nejinak je to s otázkou fast fashion a udržitelné módy. Ať už se ocitne v Indii, Číně nebo Bangladéši, vždy na něho čekají problémy vyvěrající ze snahy textilního průmyslu ušetřit za každou cenu – ale tenhle rub má vždy i líc. 

Téma udržitelné módy v současnosti rezonuje ve všech médiích, ale málokdo ho dokáže popsat v plné šíři. Co masová výroba oblečení skutečně obnáší? Jak jsou na ní existenčně závislí tamější obyvatelé? A jde tento problém skutečně jednoduše vyřešit třeba tím, že mezinárodní korporáty zakážou práci dětí nebo zlepší podmínky práce v děsivých fabrikách? Autentické románové vyprávění Rudolfa Havlíka vydá za desítky novinových článků, protože ukazuje nezkreslenou místní realitu a dává tak všem přidruženým morálním otázkám skutečné základy.

Na vlnách dobrodružství

Tak jako u každého komplikovaného tématu ani v tomto případě zkrátka neexistují jednoduché odpovědi. Román Horkou jehlou temnou tvář textilního průmyslu nasvěcuje z nečekaných úhlů a nutí k zamyšlení. Jelikož je Rudolf Havlík ale především rozený vypravěč, vše bravurně zabalil do akčního děje, řízných hlášek a exotických míst, při jejichž popisu se tají dech. A díky této svěží kombinaci umožnil čtenářům zažít báječné dobrodružství v šíleném světě.

Knihu Horkou jehlou zakoupíte na www.albatrosmedia.cz. 

 

Přidat na Seznam.cz
NÁKUPY A OBCHOD VÁNOCE 2021 ALBATROS MEDIA KNIHA HORKOU JEHLOU RUDOLF HAVLÍK

Související články

Jak se obléknout na brunch? Inspirujte se u známých osobností ve Varech

Existuje spousta společenských akcí s jasně daným dress code. Pokud jde o to, co si vzít na brunch, pravidla jsou méně přísná, avšak pokud ještě váháte, podívejte se, jak probíhal brunch v Karlových Varech.

Celý článek

Léto se blíží, máte už vybrané knížky na letní dovolenou? Představíme vám hned 5 žhavých novinek

Teplo, slunce, voda a odpočinek. Užijte si začátky letních měsíců se skvělou knihou v ruce v kombinaci s oblíbeným drinkem. Máte náladu na satiru, detektivní příběhy, napínavý thriller, poezii nebo horor? Inspirujte se našimi tipy.

Celý článek

Sebevědomá jako Christina Aguilera

Vždy byla svá a přesně věděla, co chce. Christina Aguilera nahrála ve čtrnácti letech svůj první singl, v devatenácti vydala první, veleúspěšné album a v sedmadvaceti uvedla na trh svůj první parfém. 

Celý článek

Nakupujte lokální potraviny od českých farmářů. Nikdy to nebylo tak snadné jako dnes

Ekonomické i ekologické dopady při nákupu lokálních potravin od českých farmářů jsou v porovnání nákupů běžných potravin nesrovnatelné. Rohlík.cz navíc dokazuje, že nemusí jít vždy o výrazně dražší potraviny. Nyní je čas zamyslet se nad tím, co svému tělu dopřáváte a za jakou cenu.

Celý článek

LÉK NA JARNÍ ÚNAVU? ROZHODNĚ DOBRÁ KÁVA!

Jaro má spoustu krás, kterými nás láká po dlouhé zimě ven, rozehrává paletu barev a vůní, ze kterých čerpáme novou dávku čerstvé energie. K jaru ale také neodmyslitelně patří únava – poradíme vám, jak nad ní letos vyzrát.

Celý článek

Univerzální módní doplněk: Dioptrické brýle na všechny výjimečné události

Brýle jsou objekty dvojího vnímání. Jednak jsou spojeny s těmi, kteří je musí nosit, protože mají jasné problémy s rozostřeným viděním, jednak jsou efektním a úhledným doplňkem oblečení. Využijte dioptrické brýle jako univerzální módní doplněk.

Celý článek

Rohlík představuje vlastní značku kávy s kompostovatelnými kávovými kapslemi

Vůbec první kompostovatelné kávové kapsle, které jsou šetrné k životnímu prostředí, již nejsou sci-fi. Přichází s nimi Rohlik.cz díky své privátní značce kávy UBOMI.

Celý článek

Pandora věří v hrdiny a představuje první Marvelovskou kolekci Marvel x Pandora 

Milujete všechny Avengery a nesmí vám uniknout ani jedna Marvelovka? Pak je nová a originální kolekce Marvel x Pandora přesně pro vás – nastal čas ztvárnit vaše hrdiny do podoby šperků.

Celý článek