dnes je 16.01.2022 a svátek má Ctirad

Režisér a spisovatel Rudolf Havlík bere čtenáře do zákulisí světa „fast fashion“

Přidat na Seznam.cz
Jak vypadá špinavá práce pro textilní průmysl v zemích třetího světa? Dobrodružné vyprávění plné humoru nabízí odpovědi, které možná překvapí.

„Celý život jsem strávil na cestách po místech, nad kterými zůstává rozum stát. Spadl jsem s letadlem, potopil se s lodí a přejelo mě auto. Kousl mě had, pes, pavouk, opice a jedna malá ryba u pobřeží Asie. Chtěli mě lynčovat, zabít, deportovat, podplatit a jednou i sníst, ale myslím si, že jsem si to tenkrát jen špatně vyložil.“

Tak se představuje nekonvenční hrdina Rudolfa Havlíka. Spisovatel, autor úspěšného blogu a režisér hojně navštěvovaných filmů jako Pohádky pro Emu, Po čem muži touží nebo Bábovky do něj promítl kus ze sebe samého: nadělil mu dobrodružnou povahu, buldočí zarputilost a humor, který si nebere servítky. To vše jsou kvality, bez nichž by hrdina ve své pracovní oblasti neuspěl – kontroluje totiž v Asii textilní zakázky pro nadnárodní korporace. Tak jako to kdysi dělal sám Havlík.

Ve světě rychlé módy

„Oblast Jihočínského moře zasáhla divoká tropická bouře. Vítr skučí rychlostí přes sto třicet kilometrů za hodinu a dešťové kapky bodají na kůži jako hřebíky. Nikdo na světě by teď nechtěl být deset kilometrů od pobřeží na téhle rozvrzané lodi, která má svá nejlepší a možná i nejhorší léta už dávno za sebou. A kdo tady v takovou chvíli je? Ano. Já.“

Hrdina s nepříliš funkčním pudem sebezáchovy v románech Horkou jehlou (právě vyšlo v nakladatelství Motto) a Zítra je taky den (vyšlo v nakl. Motto v r. 2020) nám ukáže, že nic není zpravidla tak jednoduché, jak si představujeme. A nejinak je to s otázkou fast fashion a udržitelné módy. Ať už se ocitne v Indii, Číně nebo Bangladéši, vždy na něho čekají problémy vyvěrající ze snahy textilního průmyslu ušetřit za každou cenu – ale tenhle rub má vždy i líc. 

Téma udržitelné módy v současnosti rezonuje ve všech médiích, ale málokdo ho dokáže popsat v plné šíři. Co masová výroba oblečení skutečně obnáší? Jak jsou na ní existenčně závislí tamější obyvatelé? A jde tento problém skutečně jednoduše vyřešit třeba tím, že mezinárodní korporáty zakážou práci dětí nebo zlepší podmínky práce v děsivých fabrikách? Autentické románové vyprávění Rudolfa Havlíka vydá za desítky novinových článků, protože ukazuje nezkreslenou místní realitu a dává tak všem přidruženým morálním otázkám skutečné základy.

Na vlnách dobrodružství

Tak jako u každého komplikovaného tématu ani v tomto případě zkrátka neexistují jednoduché odpovědi. Román Horkou jehlou temnou tvář textilního průmyslu nasvěcuje z nečekaných úhlů a nutí k zamyšlení. Jelikož je Rudolf Havlík ale především rozený vypravěč, vše bravurně zabalil do akčního děje, řízných hlášek a exotických míst, při jejichž popisu se tají dech. A díky této svěží kombinaci umožnil čtenářům zažít báječné dobrodružství v šíleném světě.

Knihu Horkou jehlou zakoupíte na www.albatrosmedia.cz. 

 

Přidat na Seznam.cz
NÁKUPY A OBCHOD VÁNOCE 2021 ALBATROS MEDIA KNIHA HORKOU JEHLOU RUDOLF HAVLÍK

Související články

Mýty o vánočních tradicích: Kde se vzaly naše typické české Vánoce?

Blíží se nejkrásnější svátky v roce a všechny ulice září ozdobami a voní dobrou náladou. Zároveň si ovšem nejde nevšimnout, že se zejména v posledních letech míchají dohromady různé tradice, některé zvyky se zapomínají, a zároveň je nahrazují ty nové.

Celý článek

NOVÁ PRODEJNA VERMONT VZNIKALA VE VIRTUÁLNÍ REALITĚ

Když se spojí nové technologie a prémiová móda, je zážitek zaručen. Módní skupina Vermont již brzy otevře svoji zbrusu novou multibrandovou prodejnu v pražském Westfield Chodov a v plzeňské Olympii.

Celý článek

Jak na úklid šatníku, aniž by to příliš bolelo?

Nemáte co na sebe, a přitom ze skříně po každém otevření oblečení vypadává? Naordinujte si 100% očistu. Bude to sice brutální, ale výsledek potěší. Jak na to? Čtěte dál.

Celý článek

Originální i praktické dárky pro ženy

Chcete svou partnerku, dceru, sestru nebo maminku letos obdarovat něčím originálním či alespoň skutečně praktickým? Vybrali jsme pro vás pár dárků pro ženy, které se v žádné domácnosti rozhodně neztratí.

Celý článek

Dokonalý make-up? Takový, který je jako druhá vrstva pokožky, radí Oriflame make-up artistka 

Pro každou ženu, která se ráda cítí upravená, je zkrášlování každodenní a nepostradatelnou součástí beauty rutiny. Problém však nastává ve chvíli, kdy na dosažení okouzlujícího efektu není moc času. Inspirujte se radami od Lussi, Oriflame make-up artistky, která radí, jak si každé ráno snadno a rychle nalíčit euforickou pleť.

Celý článek

Miss Lucie Šlégrová doslova září

Miss Lucie Šlégrová doslova září. A má své důvody. Se svým mužem Jiřím Šlégrem užívají předvánoční dny v novém domě, který stihli za tři čtvrtě roku z hrubé stavby předělat v zařízený domov.

Celý článek

Nákupy bez dlouhých front a stresu? Užijte si Vánoce v klidu

Nakoupit dárky, cukroví i běžné potraviny bez zbytečného čekání, a hlavně bezpečně, je snadnější než kdy dříve. V Globusu na vás čeká pestrá nabídka i efektivní a bezpečné služby.  

Celý článek

Vánoční dárky vám zabalí celebrity. Lucie Benešová, Jitka Boho, Petra Špindlerová a Dva tátové se vystřídají na charitativní akci v Centru Černý Most

Těsně před svátky si zákazníci Centra Černý Most mohou nechat zabalit vánoční dárky od ambasadorů centra Michala a Davida Vaníčkových, známých jako Dva tátové, zpěvačky Jitky Boho nebo hereček Lucie Benešové a Petry Špindlerové.

Celý článek