dnes je 25.09.2022 a svátek má Zlata

Rozhovor s českou módní návrhářkou Petrou Pitelkovou

Přidat na Seznam.cz
Oděvní značka PETITEÉ vznikla v roce 2012 a pod značkou navrhující dámské limitované kolekce oděvů, tvoří návrhářka Petra Pitelková

Co byste o sobě našim čtenářům řekla?
Jmenuji se Petra Pitelková, vystudovala jsem textilní a oděvní návrhářství na Technické univerzitě v Liberci. Magisterské studium dokončuji na Fakultě umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Tento rok jsem na studijní stáži v Miláně.

Zároveň  vystupuji pod vlastní značkou Petiteé, která vznikla v roce 2012. Ve své tvorbě se zaměřuji na dámské limitované kolekce oděvů s osobitým přístupem zpracování.

Co vás vedlo právě k návrhářství a jaké byly Vaše začátky?
K návrhářství mě asi nejvíce přivedla střední průmyslová škola oděvní v pražských Holešovicích, kde jsem studovala  a naučila se spoustu základů ohledně šití a technologie,  které jsem později využila v praxi. Tam jsem si také uvědomila, že mě tato práce baví a chci v ní pokračovat i do budoucna. Následně jsem studovala Technickou univerzitu v Liberci, kde jsem pokračovala v oboru textilní a oděvní návrhářství. Naučila jsem se zde hodně technologických věcí, např. jak zacházet s pletacími a tkacími stroji, také jsem získala spoustu informací o oděvních materiálech, technologiích, barvení a tisku textilií. Později jsem začala pracovat na vlastních kolekcích a začala je prodávat.

Čemu se v současné době věnujete?
Nyní se naplno věnuji studiu na stáži v Miláně a také zároveň pracuji na nové dámské  kolekci, která zde vzniká. V létě bude možné modely z nové  kolekce zakoupit.

Na základě jakého kritéria volíte použité materiály?
Výběr materiálu většinou závisí na kolekci,  kterou zrovna připravuji.  Záleží na tématu kolekce a celkové atmosféře. Někdy se mi stane, že mě osloví přímo konkrétní materiál a na jeho základě pak vznikne celá kolekce. Ráda pracuji s úplety, jemným tylem ale i tužšími materiály, jako jsou koženka a plátno, baví mě jejich zpracovávání.

Jak se díváte na konkurenci, nemáte někdy pocit, že Vaši práci někdo kopíruje?
Na konkurenci se dívám jako na velice pozitivní věc, která mi pomáhá k tomu být stále lepší, zdokonalovat se a pracovat na sobě.  Zatím nemám pocit, že by mou práci někdo kopíroval, jsem teprve na začátku.

Kde stále berete inspiraci?
 Momentálně mě asi nejvíce  inspiruje Itálie a Miláno, kde nyní studuji. Také v ulicích se často nachází mnoho inspirace obzvláště tady v Miláně, ale často čerpám inspiraci i z přírody jako například u předchozí kolekce Evoluce. Záleží, jaké téma mě zrovna oslovuje a je mi blízké, z toho pak vycházím a snažím se o promítnutí do celé kolekce. Někdy také nahlédnu do minulých kolekcí a dostanu nápady, jak třeba některé modely zpracovat lépe a vzniknou tak nové věci.

Je možné Vaše modely běžně zakoupit? Popřípadě si je nechat zhotovit?
Díky mému nynějšímu pobytu v zahraničí, není  možné nyní  zakoupit mé modely, ale již během července, plánuji prodávat vybrané modely z nové kolekce na internetu  na webu - Molo7.  Později i na mých webových stránkách.

Co obdivujete na domácí/světové módní scéně?
Obecně obdivuji všechny návrháře, kteří vytrvají, protože začátky, nebývají jednoduché.

Chtěla byste spolupracovat s některým z našich či zahraničních návrhářů?
Ano určitě, pokud by tu byla ta možnost, velice ráda bych si takovou spolupráci vyzkoušela, např. s nějakým velkým módním domem, abych získala nové zkušenosti a kontakty.

Co nového připravujete, chystáte? Na co se můžeme těšit?
Nyní pracuji na nové dámské kolekci, která vzniká právě v Miláně. V kolekci se odrazí můj pobyt v Itálii, který mě velmi inspiruje. V dámské kolekci se bude prolínat sportovně-elegantní styl a doplněný bude o  ruční výšivky.  Do budoucna se chystám vylepšit své webové stránky a nabídnout i zakázkovou tvorbu, také zapracuji na tom, aby se mé kolekce dostaly k více lidem.

 

Zdroj: Petra Pitelková a moda.cz

Přidat na Seznam.cz
PETRA PITELKOVÁ MÓDNÍ NÁVRHÁŘI ROZHOVORY

Související články

Rozhovor: Veronika Kašáková a její inspirativní projekt Restart se spojili se značkou C&A

C&A nabízí oblečení pro celou rodinu, ale nejvíce se zaměřuje na dámskou módu. Ve svých kolekcích jde vždy dál, hledá nové způsoby zpracování materiálu i výroby, ale hledá i inspirativní ženy, mezi kterými je i Veronika Kašáková.

Celý článek

Návrat do práce po mateřské je těžký, stát v tomto selhal, říká předsedkyně Národní rozpočtové rady Eva Zamrazilová

Eva Zamrazilová je předsedkyní Národní rozpočtové rady. Mimo to je však také schopnou manažerkou, milující matkou, módní fanynkou i celoživotním konzervativcem. Rozhovor s jednou z nejvlivnějších žen Česka vám přinášíme zde.

Celý článek

Je důležité si v těžkých časech udělat život sladší, proto cukrařina žije dál, říká Martina Březinová

Zmrzlinářka Martina Březinová dala letos pomyslnou korunu českému zmrzlinářství, zabodovala totiž na nejprestižnější soutěži zmrzlin světového formátu.

Celý článek

Mladí návrháři z UTB a TUL přemýšlí nad identitou člověka i historií

Přehlídkový den 6. září na MBPFW přinesl tvorbu dalších módních návrhářů a zástupců předních textilních škol u nás. Jejich alternativní pohled i kreativita uchvátila nejen obecenstvo ale i samotné mistry návrhářského řemesla.

Celý článek

Michaela Bakala: Ženskost není o značce ani o ceně, ale o osobnosti

Michaela Bakala - česká podnikatelka, zakladatelka České Miss, patronka mnoha významných projektů a v neposlední řadě také manželka jednoho z nejbohatších mužů Česka Zdeňka Bakaly.

Celý článek

Chanel představil jarní kampaň v hlavní roli s Charlotte Casiraghi, dcerou monacké princezny

Kreativní ředitelka Virginie Viard představila novou múzu a ambasadorku módního domu Chanel. Je jí dcera monacké princezny Caroline a vnučka již zesnulé Grace Kelly - Charlotte Casiraghi. 

Celý článek

Hermès představil novou verzi nadčasových hodinek Nantucket

Francouzský módní dům Hermès vytvořil zcela novou verzi hodinek, která v sobě snoubí dva ikonické modely. Jedním z nich jsou obdélníkové hodinky a druhým řetězový řemínek. 

Celý článek

Módní návrhář Miroslav Bárta: Doba covidová mi dala možnost poznat své hranice, své plány a cíle

I přes složitou situaci využívá český návrhář Miroslav Bárta aktuální chvíle k nové tvorbě. Jedním z hlavních projektů je spolupráce s Unicef a kostýmy pro baletní umělce. Hlavně se však nevzdává, bojuje za svůj obor a těší se, až budeme všichni plně zpět na scéně.

Celý článek