dnes je 30.05.2020 a svátek má Ferdinand

Rozhovor s mladým módním návrhářem Lukášem Macháčkem

Přidat na Seznam.cz
Povídali jsme si se skvělým módním návrhářem a vynikajícím stylistou Lukášem Macháčkem o jeho nové kolekci Jaro/Léto 2015, kampani, založení unikátního e-shopu i dalších plánech do budoucna.

Pověz nám a našim čtenářům něco o své nové kolekci?
Celá nová kolekce je koncipovaná úplně jinak než ta, co byla loni. Šlo mi o to, zařadit se do toho chodu v zahraničí. Takže v září prezentovat Jaro/Léto a následně potom v lednu – únoru prezentovat Podzim/Zimu na další rok.

Kolekce byla rozdělena do několika částí. Byly tam plavky, večerní šaty, every day, poprvé tam byly i tašky, byla to psaníčka z limitované látky z Francie. Kolekce byla čistě dámská.

Proč jsi kolekci takto rozčlenil?
Chtěl jsem kolekci Jaro/Léto 2015 udělat pro ženu, která žije v přímořském letovisku, v centru nebo ve městě, aby vždy vypadala dobře. Ať už jde na pláž, na nákup, na nějakou koktejl party, garden party a aby vypadala dobře i na red carpet, například při filmových festivalech. Když se žena oblékne u mě, tak aby byla kompletně připravena na všechny možné příležitosti.

Koncipuješ své kolekce tak, že máš jeden kus od každého nebo více?
Nejprve se udělá přehlídka, která je nějakým způsobem inspirativní. To jaký bude mít kolekce úspěch, se vždy odvine až podle poptávky klienta. Ať už jsou to poptávky stylistů na focení do časopisů nebo klientů, kteří kousky opravdu chtějí nosit. Pokud mám klientky, které jsou konfekčně zařaditelné mezi runway velikosti, tak ty odebírají často přímo přehlídkové modely. A potom, když někdo chce, má jinou disproporci nebo má poptávku na jiný materiál, malou úpravu střihu, tak se udělá podle těchto požadavků zakázka. Může jich být v neomezeném množství a možností je nespočet. Ale nikdy nejdu myšlenkově tak daleko, aby se ze mě stalo zakázkové krejčovství.

Máš už svůj atelier, kamenný obchůdek nebo e-shop?
Momentálně jednám o prostoru ne na kamenný obchod, ale na ateliér, kde nebudu jenom já, ale kde budu mít i svoje krejčovské zázemí, bude to něco jako pracovní studio. Tento ateliér by měl fungovat i jako showroom, ale ne jako obchod. Bude to prostor pro přípravu zakázek, stálé klienty, meetingy, bude se tam tvořit i nová kolekce, takže takové konceptuální studio.

Vzhledem k tomu, že poptávka po jednoduchých věcech stále roste, začal jsem uvažovat nad založením e-shopu. Ten bude zpuštěn cca do 14 dnů, momentálně ladíme finální detaily.  A právě tam bude možné nakoupit aktuální kolekci nebo se prostřednictvím tohoto e-shopu mconcept.cz poptat na zakázku.

Mnoho lidí v módním průmyslu dnes začíná takto fungovat. Jak tě to napadlo, spojit klasickou formu e-shopu a formu zakázky?
Podle mě, je tam vždycky nějaký ostych, zeptat se na cenu. Nyní bude na e-shopu prostě cena blikat, bude tam uvedeno složení materiálu a lidé se mohou rozhodnout, ano chci do toho jít, nebo nechci. A už nebude taková bariéra, že napíšou e- mail a budou očekávat závratnou sumu.

Už přemýšlíš nad kolekcí Podzim/Zima 2015?
Už teď mám více méně jasno. Udělal jsem si pár pánských oblíbených věcí a nosím je ve svém volném čase a poptávka pánské klientely na to, co mám na sobě, stále roste. Takže na e-shopu se objeví i prvních pár pánských kousků. Už teď vím, že kolekce Podzim/Zima2015, která bude představena na přelomu únor/březen 2015, bude mít pánské věci a samozřejmě i dámské.

Co tě baví více, dámská nebo pánská móda?
Mám to na stejno. Je to dáno i tím, že se zabývám i stylingem. Když navrhnu večerní šaty, tak vím, že je budu moci využít i ke stylingu. 

Jaké máš rád šperky?
Diamanty. Je spoustu krásné bižuterie, ale pokud má žena na holém dekoltu nebo rukou s perfektní manikůrou diamant, není co řešit. Mám nejraději minimalismus, čisté linie.
 

Lukáš Macháček – kolekce Jaro/Léto 2015

 

Zdroj: Lukáš Macháček a Móda.cz
Video: Lukáš Macháček
Foto: Lukáš Petr Tesař

Přidat na Seznam.cz
MÓDNÍ PŘEHLÍDKY A NÁVRHÁŘI DOMÁCÍ TVORBA LUKÁŠ MACHÁČEK MÓDNÍ NÁVRHÁŘ ROZHOVOR

Související články

Snová svatební kolekce Martiny Vrábelové byla inspirovaná ledovými květy

Svatební kolekce 'Pure White - Pure Love' módní návrhářky Martiny Vrábelové je již podle názvu čistým uměleckým dílem. Kolekce byla inspirovaná bílou barvou a přírodou.

Celý článek

Slovenská značka LULL tvoří již deset let s vášní k designu a respektem k udržitelné módě

Ten pocit, když si na sebe obléknete něco měkoučkého a pohodlné, přitom ale stylového a na každodenní nošení, je k nezaplacení.  S touto myšlenkou a s ohledem na planetu vyrábí své modely designérka Zuzana Bačkádyová pod značkou LULL.

Celý článek

Česká značka alešbáry přináší druhou edici „lokální“ limitované kolekce plavek ve spolupráci se značkou Cover Me Not

Léto se blíží a dřív než se nadějeme, budeme řešit, jaké plavky k bazénu zvolit. Pokud chcete něco aktuálního, a ještě z rukou talentovaného českého dua, zkuste se zaměřit na novou variaci plavek propojující look s aktuální oděvní kolekcí alešbáry.

Celý článek

Nová kampaň Vivier miluje Paříž vás přesvědčí, že si zamilujete nejen hlavní město Francie, ale i kolekci

Francouzská značka Roger Vivier představila novou jarní kolekci s názvem Vivier miluje Paříž. Z kolekce přímo sálají francouzské vibrace, čemuž dopomáhá i do puntíku sladěný vintage interiér. 

Celý článek

Co nás čeká v módním průmyslu po karanténě?

Sedíme doma, do obchodů nemůžeme, a to nakupování online prostě není ono, že. Nehledě na to, že máte najednou jiné starosti, než poslední kolekci Pumy nebo zrušený Fashion Week. Říkáte si možná, že až tohle všechno skončí, hned poběžíte do obchodu a něco hezkého si koupíte? Zkuste se nad tím zamyslet.

Celý článek

Rozhovor s návrhářkou Darinou Ermisovou: co připravuje a jak zvládá nynější situaci?

Kabelka je součástí každodenního života většiny žen, bez ní si to ani neumíme představit! Každá kabelka je originální, praktická a krásná. Úspěšná návrhářka a dvojnásobná maminka Darina Ermisová nám představí svoji firmu a plány do budoucna.

Celý článek

Návrhářka Marie Zelená: V našich modelech podporujeme lidi, aby cestovali a poznávali krásy naší vlasti

Známá česká módní návrhářka Marie Zelená nedávno představila nový projekt Oslava krás světa, který na šatech znázorňuje krásná místa České republiky a dalších evropských i světových zemí. Jak si poradila s nelehkou dobou, na čem nyní pracuje a na co se můžeme v budoucnu těšit, jsme se zeptali samotné návrhářky Marie Zelené.

Celý článek

Nová kolekce hedvábných šátků Silky Gang provází pohádky O Malence a O Zlaté rybce

Hedvábné šátky české značky Silky Gang již delší dobu odráží několik pohádkových motivů. Mezi nimi i dva nové, zcela elegantní a jemné motivy, které podtrhnou duši žen i mužů.  

Celý článek