dnes je 14.10.2019 a svátek má Agáta

Vkus není otázkou peněz, ale osobnosti, říká designérka interiéru Kateřina Šindelářová

Přidat na Seznam.cz
Pro vytvoření dokonalého prostoru ať už pro rodinný život, nebo pro práci, je nezbytné vnímat první dojem z celého projektu. Pocit, který na vás daná místnost či budova dýchne, je základním stavebním kamenem. Pak už společně stavíte svůj vlastní sen…

Kateřina Šindelářová se v roce 2008 rozhodla založit společnost Absolut Design, která se zabývá návrhy interiérů. Její práce vás provází od prvopočátku, tedy i od vytipování vhodného pozemku, až po položení posledního příboru do příborníku. Spolupráce zpravidla trvá kolem dvou let a výsledkem je dokonalé prostředí pro život či budování vlastní firmy.

Jste návrhářkou interiérů, projektujete ale také celé stavby a domy. Kdy jste pocítila první zápal pro tento obor? 

K designu a krásným věcem jsem měla vztah již od dětství. Vyrůstala jsem sice na vesnici, ale moji rodiče se nám snažili vytvářet hezké prostředí, maminka nám šila oblečení a tatínek doma vše vylepšoval. Nejdříve to spíše vypadalo, že budu módní návrhářka. Šila a vymýšlela jsem modely pro panenky a v pubertě jsem si pletla svetry a šila oblečení, vždy jsem chodila trochu jinak oděná, někdy i výstředněji. Potom moje myšlenky začaly směřovat jen na vše kolem designu interiérů.

Můžeme říct, že je Vaše práce hodně důležitá, aby s výsledkem byli spokojeni všichni. Jak probíhá komunikace se zákazníkem a na čem stavíte své následné kroky? 

Ano, je pro mě důležité, aby byli všichni spokojení. Stejně jako spokojenost klienta je pro mě důležitá i spokojenost moje vlastní. Proto, abych odvedla 100% výkon potřebuji vzájemnou symbiózu. Design je forma komunikace, je to neverbální sdělení o tom, kdo jsme a jak žijeme. Většina mých projektů trvá v průměru kolem dvou let, od začátku projektu až do konce. V první fázi je to velmi intenzivní komunikace o všem, co se týká způsobu života celé rodiny. Co mají a nemají rádi, co preferují a bez čeho se neobejdou. Komunikace je v této profesi stěžejní. Všechny tyto informace ovlivňují moje následné kroky v návrzích.

Stalo se Vám, že si klient v půlce procesu uvědomil, že to chce úplně jinak? Jak jste takovou situaci řešila?

Stalo se mi to asi dvakrát za celou dobu mé práce. U projektu, který díky legislativním krokům trval dvakrát tak déle než všechny ostatní. Během té doby došlo k vývoji představy klienta o celkovém stylu a pojetí. Necítila jsem a asi nebyla schopna se naladit na stejnou notu, a proto jsme se dohodli na ukončení. Pokud to tak necítím, není dobré v tom pokračovat. Moji klienti mě oslovují z většiny na základě referencí toho, co viděli například u svých přátel. Setkali se s mojí prací například v rámci návštěvy u nich doma apod. Nebo na základě mého instagramového profilu, kde vidí jak návrhy, tak konečné realizace. Díky tomu vědí, za kým jdou a vědí, co mohou čekat, proto je nemohu překvapit (smích).

Kolik lidí kolem sebe máte?

Můj tým má 6 lidí. Moje pravá ruka Ing. Tomáš Polák je se mnou více jak 12 let. Ostatní více jak 6 let. Stejně tak jako většina mých dodavatelů a profesantů jako jsou tapetáři, malíři, čalouníci. Zakládám si na pevných vztazích a vzájemné úctě. Nerada měním lidi kolem sebe bezdůvodně, třeba jen proto, že mi spousta profesantů nabízí své služby. 

Když stojíte uprostřed stavby a představujete si, jak by měl objekt, dům, kancelář po dokončení vypadat, na co se zaměříte v první řadě?

První dojem je pro mě velmi důležitý. Velmi mě ovlivňuje. Je to podobné jako dojem z člověka. Takové to osobní charisma. Vše, co v tu chvíli vnímám, ovlivní moji představu konečného výsledku. Světlo, velikost prostoru, pocit, který máte na první dobrou. Informace od klienta, okolí domu. To, jakým způsobem bude komunikovat vnější prostředí s tím uvnitř. To, co klient preferuje, co naopak vůbec nemá rád. Jakým životním stylem žijí. Zda se o jejich domácnost bude někdo starat, nebo pouze oni sami. Je to spousta informací, které se na konci zhmotní v jejich domov.

Do jaké míry lze zákazníka poznat, abyste se naladila na jeho vkus a energii, které budou odrážet jeho dům?

Vzhledem k tomu, že se u projektu pohybuji často od první skici, což někdy k dokončení interiéru trvá 2-3 roky v průměru, máte a musíte mít spoustu informací. Dovolím si tvrdit, že většinu svých klientů znám velmi dobře a velmi důvěrně. Důvěra je pro mě na prvním místě. 

 
 

Doporučte nám, na co se zaměřit, když si budeme navrhovat vlastní interiér? 

Nejdůležitější je, uvědomit si, že tam budu žít já, a co je pro mě osobně důležité. Že to, čím se obklopuji, je mi blízké a souzním s tím hlavně já, že to nedělám proto, že je to trendy, nebo že je to drahé, proto to musí být hezké. Jedno z mých pravidel je, držet se jednoduchosti a elegance, zvolit maximálně tři základní odstíny, ze kterých svůj interiér sestavím a doplním doplňkovými barvami, které mohu s náladou měnit a vždy dát interiéru jiný rozměr.


 

Jsou Vaše služby dostupné všem? 

Mé služby jsou určitě ve vyšší cenové kategorii. Pracuji z většiny pro úspěšné manažery a podnikatele, kteří vyžadují absolutní servis a loajalitu. Věková kategorie kolem 40 - 55 let. Zajišťuji kompletní servis od typování pozemku, projektové dokumentace domu a interiéru, až po realizaci interiéru do poslední vidličky. Vypracování cenových nabídek a jejich optimalizace, najímání firem a dohled nad nimi, koordinace zařízení, dodávek, zastupování klienta vůči dalším účastníkům projektu. Koordinace jednotlivých subdodavatelů, kontrola souladu stavby a projektové dokumentace, asistovaný nákup interiérového vybavení.

Prozradíte nám, na co ve svém domě nedáte dopustit, co se týče vybavení?

Protože strašně ráda vařím a peču, tak určitě na moji kuchyni a na kvalitní spotřebiče. Pro mě je kuchyně a jídelna středobodem domu.


 

Co podle Vás dělá domov domovem? 

Je asi zvláštní, že já jako designer řeknu, že můžete mít nejdražší vybavení, ale pokud nemáte dům plný pozitivních emocí, od smíchu počínaje a vůní linoucí se z kuchyně konče, nemáte domov. Žádné množství peněz vám domov nevytvoří, protože to nejcennější nestojí vůbec nic. Váš domov, jste vy sami.

absolut-design.cz

Přidat na Seznam.cz
DESIGN ZE SPOLEČNOSTI ABSOLUT-DESIGN KATEŘINA ŠINDELÁŘOVÁ DESIGN INTERIÉRU

Související články

Americká herečka Jane Fonda byla zatčena za protest na ochranu klimatu

Držitelka dvou Oscarů i cen Emmy je celoživotní aktivistkou. V pátek byla spolu s dalšími 15 lidmi ve Washington D.C. před kapitolem zatčena za pořádání protestu bez povolení.

Celý článek

Přichází velký zlom: Victoria's Secret najmula první plus-size modelku

Jedna z nejpopulárnějších značek spodního prádla poprvé přichází s modelkou větší velikosti. Někteří kritici však vzkazují, že tento krok učinili příliš pozdě.

Celý článek

Těchto osm výrobců textilu šetří svět

Klimatická krize už není tématem, které by firmy přehlížely. Veškeré životní aspekty a úsilí o udržitelnost jsou hlavním programem a my si teď představíme osm společností, které snižují svou uhlíkovou stopu.

Celý článek

Elegantní Monika Babišová v USA: Navštívila konferenci o udržitelné módě a setkala se s Trumpovými

Premiér Andrej Babiš má za sebou oficiální návštěvu Spojených států amerických. Na jeho cestách ho doprovázela i manželka s dcerou Vivien. Monika Babišová pak v rámci separátního programu navštívila spoustu zajímavých míst, k této příležitosti si s sebou sbalila i krásné outfity.

Celý článek

Neopakovatelný narozeninový koncert Hany Hegerové

Dne 20. října 2019 oslaví paní Hana Hegerová, první dáma československého šansonu, své 88. narozeniny. A i vy můžete být součástí velkolepých narozeninových koncertů, kde hvězdy české a slovenské hudební scény zazpívají největší hity z repertoáru této význačné zpěvačky.

Celý článek

Přehlídku Chanel narušila komička

Komička Marie Benoliel, na sociálních sítích známá jako Marie S'Infiltre, během závěrečného defilé jedné z nejprestižnějších módních přehlídek vstoupila na molo a zařadila se mezi modelky. Místo ochranky ale zasáhla světoznámá modelka Gigi Hadid a nekompromisně narušitelku z mola odvedla.

Celý článek

Eva Samková podpořila svou nahotou boj za udržitelnou módu

Upozornit na závažnost ekologických dopadů módního průmyslu se rozhodla česká návrhářka Iva Burkertová, která stojí za značkou Odivi a jejich poměrně šokující přehlídky v rámci MBPFW. Ukázala nám, jak si představuje 100% udržitelnou módu. Že žádnou kolekci není třeba šít a poslala své modely na molo nahé.

Celý článek

Z letiště na přehlídku - rozhovor s Terezou Srbovou

Tereza Srbová je půvabná mladá herečka, která nyní drží status nejobsazovanější herečky v zahraničí. Zahrála si po boku hereckých hvězd, jako jsou Helen Mirren, Jude Law, Viggo Mortensen nebo Judi Dench. 

Celý článek