dnes je 26.01.2020 a svátek má Zora

Značka Marks&Spencer se ve finančních potížích obává nejhoršího

Přidat na Seznam.cz
M&S je jedním z nejznámějších retailerů ve Velké Británii. Své pobočky má po celé Evropě. V druhé polovině letošního roku však společnost zažívá nečekaný propad, její akcie klesly o 36 % a nedaří se ani tržbám, zisk totiž klesl až o 17 %. Blíží se konec M&S?

Za krizi může poptávka i Brexit

Společnost Marks&Spencer působí na trhu neuvěřitelných 135 let. Teď ale hrozí, že se blíží trpký konec. Ačkoli je totiž společnost zavedena jako jedna z nejznámějších značek ve Velké Británii, v posledních letech expandovala do všech evropských zemí včetně Česka, zisk klesá stejně jako hodnota akcií. Kvůli těmto problémům byla společnost donucena zavřít přes 12 poboček. V první polovině roku se z ničeho nic zisk společnosti snížil až o 17 procent. Vinu na tom údajně nese především propad poptávky po oblečení a produktů do domácnosti. Minulý rok spustilo vedení společnosti "program transformace", který mimo jiné v sobě nesl témata jako udržitelná móda a podpora online. Společnost se dokonce spojila s britským online gigantem v rozvozu potravin Ocado. Ani tento tah však nevyšel a zisky stále klesají. Stejně tak klesá hodnota akcií, a i investoři začínají propadat skepsi vzhledem k okolnostem na trhu. Velký vliv na tento jev má vyjednávání o vystoupení Velké Británie z EU a postupující evropská ekonomická recese.

Konkurence a service jsou kameny úrazu

M&S čelí také tlakům konkurence, především ze strany Primarku, High Street či Asos. Někteří analytici tvrdí, že velkým handicapem M&S je pomalá rychlost, se kterou reaguje na rychle se vyvíjející trendy v retailu. Poptávka nejen klesá, ale také se dynamicky přelévá, a tak je třeba optimalizovat dodávky. V tom však M&S zatím nestačí. Klesají především prodeje oblečení, a to v první polovině tohoto roku o více než pět procent. Naopak tržby za prodej potravin stouply o téměř jedno procento. Společnost však ve své pravidelné zprávě uvedla, že ve čtvrtém kvartálu očekává zlepšení této bilance. Své o tom napovídá i obměna personálu společnosti v oddělení pro marketing a design oblečení. CEO společnosti Steve Row se domnívá, že právě nový pohled na věc by mohl do společnosti přinést tak moc potřebný čerstvý vítr v oblasti inovací. Podle něj by to měli vidět sami zákazníci na nových revolučních designech oblečení již v současné kolekci podzim/zima. A společnost slibuje také zlepšení dodacích podmínek, na které si v poslední době stěžuje řada zákazníků i poboček.

M&S; Business of Fashion; BBC

Přidat na Seznam.cz
ZE SPOLEČNOSTI KAMPAŇ MARKS & SPENCER MARKS & SPENCER EKONOMIKA BREXIT

Související články

DRAG Queens: Módní ikony a inspirace

Víte, co vše se může skrývat pod zkratkou DRAG (dressed as a girl - oblečená jako dívka)? Dobám, kdy jsme si mysleli, že jsou to ty uřvané paní z karaoke a říkali jsme jim transky, odzvonilo. Pojďte s námi na exkurzi do světa plného zábavy a neskutečných módních kreací!

 

Celý článek

Alžběta Mátyásová: Osobní stylista je opravdu pro každého

Její práci by jí mohl závidět leckdo. Stará se o to, abychom se my ostatní cítili dobře, abychom se dobře oblékali a abychom oboje mohli sladit v praktické i pohodlné řešení.

Celý článek

Sophia Amoruso: Kariéra připomínající jízdu na horské dráze

Dnes společně nahlédneme do života ženy, která si prošla typickým americkým snem. Sophia díky své kreativitě a úsilí vybudovala módní impérium. Ale co se stalo pak?

Celý článek

Jak ovlivní módní průmysl odchod Meghan a Harryho z královské rodiny?

Touha žít vlastní život a věnovat se projektům, které je naplňují, je obrovská. Jaký dopad bude mít pro módní průmysl případný odchod Prince Harryho a jeho ženy Meghan Markle z královské rodiny?

Celý článek

Československá návrhářka Jitka Klett odstartovala rok 2020 v Karibiku

O Jitce Klett je známé, že ráda cestuje a hledá inspiraci v zahraniční. A také, jak lépe si osladit začátek nového roku než dovolenou na jednom z Karibských ostrovů.

Celý článek

Nejhezčí beauty looky ze Zlatých glóbů

Nový rok, nová sezóna a první hollywoodská událost - to jsou Zlaté glóby. Každoroční přehlídka okouzlujících dam. A že jich bylo! My se tentokrát zaměřili na ty nejhvězdnější beauty looky.

Celý článek

Pět nejlépe placených žen Instagramu v roce 2019

Nový seznam odhaluje pět nejlépe placených instagramových influencerek roku 2019. Sociální měna dostává v tomto pojetí nový význam.

Celý článek

Hvězdný styl Victoria Beckham od 90. let až po současnost

Tehdejší popová zpěvačka, dnešní uznávaná módní návrhářka, Victoria Beckham ušla opravdu dlouhou cestu. Podívejte se společně s námi na rekapitulaci jejího osobního stylu za posledních více než dvacet let.

Celý článek