Blanka Matragi o nové kolekci Elements - rozhovor

Blanka Matragi o nové kolekci Elements - rozhovor

Přátelé, už máte svou vstupenku? Blanka Matragi připravuje úžasnou oslavu svého 35letého kralování ve světě módy a designu....

Splňte si sen, být součástí této unikátní oslavy, a pojďte Blanku Matragi podpořit v její tvorbě.

Už 11. listopadu 2016 v Obecním domě v Praze. My jsme Blanku trochu vyzpovídali a prozradila nám pár zákulisních tajů. Přejeme krásné čtení. 

Kde jste brala inspiraci pro kolekci Elemenst a proč?
Čtyři elementy jsou spojením mé energie. Voda je inspirována koupáním v řece a lovením ryb, ale i pozorováním bouří na moři. Žár ohně mě okouzlil nejen ve sklářských dílnách. Zem a její stabilitu jsem si vyzkoušela v dětství při stavbě našeho rodinného domu. Vzduch symbolizují jak snové červánky na letní obloze, tak touha po cestách do neznámých zemí a nových galaxií.

Kolik lidí se podílelo na tvorbě celé kolekce?
V různých časových rozpětích kolem 12 lidí – vyšívačky, krejčí, tvůrci digitálních reprodukcí.

 

Celá kolekce zabrala hodně času, jak dlouho jste na ní pracovala?
Celý proces vzniku této kolekce trval skoro 10 měsíců. Na modelech se ale pracovalo během naší práce na zakázkách pro klientelu a kolekcích pro butiky, takže to bylo docela náročné.

Kterou fázi kolekce máte nejradši?
Vždy mám ráda, když se vyšitý model naaranžuje na krejčovskou pannu a celý kolektiv se seběhne a hodnotíme výsledek. Také když už se začínají modely fotit a dává se celé představě koncept pro předvedení na přehlídce. Minulý týden se fotilo 60 modelů na 4 topmodelkách s Lucii Robinson a nyní velmi intenzivně pracuji s grafiky na dokončení katalogu ELEMENTS - je to také zajímavá fáze.

Prozradíte nám, kolik celá kolekce obsahuje modelů?
Představeno bude kolem 100 modelů, od Ready-To-Wear až po Couture večerní modely. V dnešní době se luxusní couture tvorba a špičková konfekce navzájem inspirují a ovlivňují, proto jsem se rozhodla ukázat v této show proces, kdy budou předvedeny nositelné modely pro den až po ty velké společenské. Kolekce je rozdělena na pět částí, přičemž každá je zasvěcená jednomu ze základních elementů. Pátá závěrečná bude patřit svatebním šatům.

Víme, že většinu tvorby děláte v Bejrútu. Jak celou kolekci šatů převážíte do České republiky? Musí to být velice náročné.
Pro mne to není náročné, protože jsem zvyklá. Již 35 let vozím každé 2 měsíce do Perského zálivu takto velké modely do královských paláců. Na šaty existují perfektní vaky, ve kterých se šaty složí do kufru a téměř nic se jim nestane. Myslím, že na přehlídku do Prahy putovalo již kolem 30 kufrů.

Poodhalíte našim čtenářům, na co se můžou 11.11. 2016 na Gala Fashion show těšit?
Moje nová show a kolekce jsou oslavou života, návratem ke kořenům i připomenutím nutnosti péče o planetu. Modely jsou inspirovány základními přírodními  živly - půdou, vodou, vzduchem a ohněm. Vedle designérské práce akcentuji i novátorské přístupy, stálé hledání a inspiraci moderními technologiemi. Nedílnou součástí řady modelů je využití inovativních  materiálů, které vznikaly ve spolupráci se světovými textilními firmami. Velkolepá show tak bude oslavou země v kombinaci s kreativitou, energií a technologiemi. V mé 35leté tvorbě se atributy elementů vždy prolínaly nejen v mých oděvních a sklářských dílech, ale zároveň i v experimentálním průmyslovém designu. V této kolekci bych chtěla spojit své dosavadní zkušenosti a ukázat vývoj v mém tvůrčím procesu, obohacený o nejnovější technologie nejen v materiálech, ale hlavně v přístupu a používání mých autorských inovačních nápadů v 3D efektu s optickými iluzionistickými prvky.

Proč jste vybrala datum právě 11.11 ? Je to magické číslo, máte ráda právě listopad?
Mám ráda podzim a když jsme hledali s vedením Obecního domu volný termín ve  Smetanově síni, tak mne upoutalo toto datum - třeba bude magicky přínosné jak pro mne, tak pro nové majitelky.

My se na galavečer velice těšíme, bude to nezapomenutelný zážitek!

 

Mohlo by vás zajímat
Sledujte náš Instagram