Christian Dior na pařížském týdnu módy: 70. léta a důsledky rovnoprávnosti žen

Christian Dior na pařížském týdnu módy: 70. léta a důsledky rovnoprávnosti žen

Historicky první žena, která vede francouzský dům Christian Dior, dosáhla zadostiučinění práv žen v nové kolekci Fall 2020 Ready-to-Wear. Nechyběla uvolněnost divokých 70. let.

Maria Grazia Chiuri, která zastává již čtvrtým rokem roli kreativní ředitelky značky Christian Dior, důsledně propaguje feministické ideologie. V rámci prostoru, při představení nové podzimní kolekce 2020/2021 na pařížském týdnu módy, své postoje k rovnoprávnosti a práv žen zpodobnila neonovými enormními nápisy. Historicky první žena, která vede tento francouzský dům, si uvědomuje svůj enormní vliv. Nebyl ale nikdy mocnější než právě při uvedení této kolekce, protože den předtím shledal soud bývalého amerického producenta Harveyho Weinsteina vinným ze sexuálního napadení a znásilnění. A tak dostála pocitu spravedlnosti a konečně to, co ženy říkají celá léta, má nyní důsledky.

Názory návrhářky byly viditelné na samotné kolekci. Byla uvolněná, bez známky sexuální provokace, ačkoliv se objevovaly průhledné blůzky, nepůsobilo to chtíčem, ale svobodou. Svobodou, cítit se žensky, ale pro sebe samu, a ne pro pohled mužů. Kolekce bez společenského diktátu, ve stylu 70. let.

Sedmdesátková móda definuje volnost materiálů a střihů, jako jsou áčkové sukně, široké kalhoty či výstřihy do V. V tomto období vynikala také divokost barev a střihů, což dokazuje Chiuri v kolekci prostřednictvím kombinace různých druhů vzorů kostek spolu s puntíky či třásněmi.

Široké kalhoty zahrály svou roli ve spojení s ikonickou džínovou bundou krátkého střihu. Objevila se v moderní bílé, světlé denimové či petrolejové a spolu s kalhotami do pasu tvořila perfektní souznění.

Nesmíme opomenout ani na maxi šaty a květinový vzor, který je pro tuto dobu klíčový. Dlouhé šaty zdůraznily ženskou siluetu za pomocí pásku a díky barevné paletě a šátkem na hlavě vyzněly rebelským dojmem.

Zdroj fotografií: vogue.com

Mohlo by vás zajímat
Sledujte náš Instagram