Jsou barevné kontaktní čočky stále trendem, nebo jsou už passé?

Jsou barevné kontaktní čočky stále trendem, nebo jsou už passé?

Přibližně 8 milionů lidí v České republice a na Slovensku potřebují ze zdravotních důvodů dioptrické brýle. Pouze minimum z nich používá kontaktní čočky, zatímco někteří je používají, jen jako módní trend.

Kontaktní čočky jsou praktickým a hygienickým pomocníkem, který pečuje a koriguje oční vady. Jsou ale také barevné čočky bez dioptrických hodnot, které si lidé kupují pouze podle aktuálních módních trendů. Mohou čočky nějakým způsobem ublížit a jsou vůbec ještě trendem?

Láká vás barva očí podle aktuálních trendů? Tohle již dávno není problém

Toužíte po zelené barvě očí? Nebo raději černou? Chcete mít oči jako kočka? Nic z toho již dávno není problém a hitem se tyto čočky z času na čas stávají především mezi teenegry. Myslet bychom však měli na to, že většina měkkých kontaktních čoček je určena pro řešení očních vad. Má své náležitosti, které by zároveň měly být přísně dodrženy a to takové, kdy by čočka měla být vysoce smáčivá, měla by propouštět kyslík, chránit před UV zářením a měla by být hladká a pružná. Výhodou oproti brýlím je, že dioptrické čočky, korigující zrakové vady, poskytují plné periferní vidění.

Výhody a nevýhody barevných kontaktních čoček

Větší spotřebu čoček výrobci zaznamenávají právě přes léto, kdy se v rámci sportování či cestování hodí více než dioptrické brýle. Barevné kontaktní čočky mohou ale lehce zkreslovat periferní vidění za tmy a proto se doporučuje je užívat pouze na určité události. Zároveň o ně musíme pečovat se stejnou precizností jako o čočky klasické.

Výhodou však je, že se kosmetické kontaktní čočky používají i při některých vrozených či poúrazových stavech. Mohou tak svému nositeli opravdu pomoct. Navíc jsou čočky vhodné pro každou věkovou skupinu, a tak, ať už se díváte na aktuální trendy nebo ne, blíží se léto a možná byste měli možnost kontaktních čoček přeci jen zvážit. A nemusí být nutně hned barevné, ostatně ty jsou v tomto roce na chvíli zase „u ledu“.

pinterest.com

Mohlo by vás zajímat
Sledujte náš Instagram